Bookly - en to fr_FR translation catalogue (2451 entries)

en: Invoice #{invoice_number} for your appointment
fr_FR: Facture n° {invoice_number} de votre rendez-vous

en: Dear {client_name}.
    
    Attached please find invoice #{invoice_number} for your appointment.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: 
    Cher/Chère {client_name}.
    
    Veuillez trouver ci-joint la facture n° {invoice_number} de votre rendez-vous.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: New invoice
fr_FR: Nouvelle facture

en: Hello.
    You have a new invoice #{invoice_number} for an appointment scheduled by {client_first_name} {client_last_name}.
    Please download invoice here: {invoice_link}
fr_FR: Bonjour,
    Vous avez une nouvelle facture n° {invoice_number} pour un rendez-vous planifié {client_first_name} {client_last_name}.
    Veuillez télécharger la facture ici : {invoice_link}

en: BILL TO
fr_FR: CLIENT

en: Invoice#
fr_FR: N° de facture

en: Due date
fr_FR: Date de paiement

en: INVOICE
fr_FR: FACTURE

en: Thank you for your business!
fr_FR: Merci pour votre entreprise !

en: We really appreciate it
fr_FR: Nous apprécions beaucoup

en: Download invoice
fr_FR: Télécharger la facture

en: Invoice due days
fr_FR: Nombre de jours d'éxigibilité

en: This setting specifies the due period for the invoice (from 1 to 365 days)
fr_FR: Ce paramètre précise la période d'échéance de la facture (de 1 à 365 jours).

en: Font
fr_FR: Police

en: Choose the font for your invoice template
fr_FR: Choisissez la police d'écriture pour votre modèle de facture

en: Invoice file name prefix
fr_FR: Préfixe du nom du fichier de la facture

en: Set a prefix for the file name that will be used for your invoices. For example, if the file name prefix is "myfile_", your PDF file will be downloaded with the "myfile_1.pdf" name
fr_FR: Définissez un préfixe pour le nom du fichier qui sera utilisé pour vos factures. Par exemple, si le préfixe du nom de fichier est "monfichier_", votre fichier PDF sera téléchargé avec le nom "monfichier_1.pdf".

en: Sequential numbering
fr_FR: Numérotation séquentielle

en: If enabled, invoices will be numbered sequentially. If disabled, invoice numbers will match the corresponding payment numbers.
fr_FR: Si cette option est activée, les factures seront numérotées de manière séquentielle. Si cette option est désactivée, les numéros de facture correspondront aux numéros de paiement correspondants.

en: Initial invoice number
fr_FR: Numéro de la facture initiale

en: Enter the starting number for your invoices. For example, if you set it to 1000, the first invoice will be numbered 1000, the second 1001, the third 1002, and so on.
fr_FR: Saisissez le numéro de départ de vos factures. Par exemple, si vous le fixez à 1000, la première facture sera numérotée 1000, la deuxième 1001, la troisième 1002, et ainsi de suite.

en: Show manual adjustments
fr_FR: Afficher les réglages manuels

en: Invoice template
fr_FR: Modèle de facture

en: Specify the template for the invoice.
fr_FR: Spécifiez le modèle de la facture.

en: Preview
fr_FR: Afficher

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres enregistrés.

en: Download invoices
fr_FR: Télécharger les factures

en: Download selected invoices
fr_FR: Télécharger les factures sélectionnées

en: Download filtered invoices
fr_FR: Télécharger les factures filtrées

en: Show 'Download invoice' button
fr_FR: Afficher le bouton "Télécharger la facture".

en: Invoice creation date
fr_FR: Date de création de la facture

en: Due date of invoice
fr_FR: Date d'échéance de la facture

en: Number of days to submit payment
fr_FR: Nombre de jours pour effectuer le paiement

en: Invoice link
fr_FR: Lien de la facture

en: Invoice number
fr_FR: Numéro de la facture

en: Attach invoice
fr_FR: Joindre facture

en: Invoice due days: Please enter value in days from 1 to 365
fr_FR: Jours d'échéance de la facture : Veuillez entrer la valeur en jours de 1 à 365

en: Item
fr_FR: Article

en: Provider
fr_FR: Prestataire

en: Deposit
fr_FR: Acompte

en: Price
fr_FR: Prix

en: Tax
fr_FR: Taxe

en: Discount
fr_FR: Remise

en: Subtotal
fr_FR: Sous-total

en: Coupon discount
fr_FR: Bon de remise

en: Gift card discount
fr_FR: Remise sur les cartes cadeaux

en: Tips
fr_FR: Pourboires

en: Group discount
fr_FR: Remise groupée

en: Paid
fr_FR: Payé

en: Due
fr_FR: A payer

en: Outlook Calendar event
fr_FR: Évènement Outlook Calendar

en: Name
fr_FR: Prénom

en: Email
fr_FR: E-mail

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: To setup %s integration, follow the instruction in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
fr_FR: Pour mettre en place l'intégration %s, suivez les instructions dans <a href="%s" target="_blank">notre documentation</a>

en: Application ID
fr_FR: ID application

en: The Application ID obtained from the Microsoft App Registration Portal.
fr_FR: ID application obtenue sur le Portail d'Enregistrement de Microsoft App.

en: The Application Secret password obtained from the Microsoft App Registration Portal.
fr_FR: Le mot de passe secret obtenue sur le Portail d'Enregistrement de Microsoft App.

en: Redirect URI
fr_FR: URI de redirection

en: Enter this URL as a Redirect URLs in the Microsoft App Registration Portal.
fr_FR: Entrez cette URL comme URL de redirection dans le Portail d'Enregistrement de Microsoft App.

en: Synchronization mode
fr_FR: Mode synchronisation

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Outlook Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Outlook Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Outlook Calendar and vice versa.
fr_FR: Avec la synchronisation "One-Way", Bookly envoie les nouveaux rendez-vous et le modifications ultérieures à Google Calendar. Avec la synchronisation "Two-Way front-end only", Bookly va récupérer les événement Google Calendar et supprimer les créneaux horaires correspondants avant d'afficher l'étape Temps dans le formulaire de réservation (cela peut conduire à un délai lorsque l'utilisateur clique sur Suivant pour aller dans l'étape Temps). Avec la synchronisation "Two-Way", toutes les réservations créées seront automatiquement copiées dans Google Calendar et vice-versa.

en: One-way
fr_FR: One-Way

en: Two-way front-end only
fr_FR: Two-way front-end seulement

en: Sync appointments history (past and future)
fr_FR: Synchroniser l'historique des rendez-vous (passé et futur)

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to sync at the time of initial sync. If you enter 0 in either field, synchronization of past or future events will not be performed
fr_FR: Précisez le nombre de jours de données du calendrier passé et futur que vous souhaitez synchroniser au moment de la synchronisation initiale. Si vous entrez 0 dans l'un ou l'autre de ces champs, la synchronisation des événements passés ou futurs ne sera pas effectuée.

en: Copy Outlook Calendar event titles
fr_FR: Copier le titre des évènements Outlook Calendar

en: If enabled then titles of Outlook Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Outlook Calendar event" will be used.
fr_FR: Si l'option est activée, les titres des événements de Outlook Calendar seront copiés dans les rendez-vous Bookly. Si désactivé, un titre standard "Événement Outlook Calendar" sera utilisé.

en: Limit number of fetched events
fr_FR: Nombre limite d'événements récupérés

en: If there is a lot of events in Outlook Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
fr_FR: S'il y a beaucoup d'événements dans Outlook Calendar, cela conduit parfois à un manque de mémoire dans PHP lorsque Bookly essaie de récupérer tous les événements. Vous pouvez limiter le nombre d'événements récupérés ici.

en: Template for event title
fr_FR: Modèle de titre d'événement

en: Configure what information should be placed in the title of Outlook Calendar event.
fr_FR: Configurez les informations à placer dans le titre de l'événement du calendrier Outlook.

en: Available codes are %s and %s.
fr_FR: Les codes disponibles sont %s et %s.

en: Template for event description
fr_FR: Modèle de description de l'événement

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Synchronize with Outlook Calendar
fr_FR: Synchronisez avec Outlook Calendar

en: Calendars synchronized successfully.
fr_FR: Calendriers synchronisés avec succès

en: Outlook Calendar integration
fr_FR: Intégration Outlook Calendar

en: Please configure Outlook Calendar <a href="%s">settings</a> first
fr_FR: Configurez d'abord Outlook Calendar <a href="%s">settings</a>

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: disconnect
fr_FR: déconnecté

en: Synchronize staff member appointments with Outlook Calendar.
fr_FR: Synchroniser les rendez-vous des membres de l'équipe avec Outlook Calendar

en: Calendar
fr_FR: Agenda

en: -- Select calendar --
fr_FR: --Sélectionner calendrier--

en: When you connect a calendar all future and past events will be synchronized according to the selected synchronization mode. This may take a few minutes. Please wait.
fr_FR: Lorsque vous connectez un calendrier, tous les événements futurs et passés selon synchronisés selon le mode de synchronisation choisi. Cela peut prendre quelques minutes. Veuillez patienter.

en: Can't change calendar for archived staff
fr_FR: Impossible de changer le calendrier du staff archivé

en: Custom Fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Incorrect code
fr_FR: Code incorrect

en: Incorrect value
fr_FR: Valeur incorrecte

en: Required
fr_FR: Requis

en: Combined values of all custom fields
fr_FR: Valeurs combinées de tous les champs personnalisés

en: Custom field
fr_FR: Champ personnalisé

en: General
fr_FR: Général

en: All services
fr_FR: Tous les services

en: No service selected
fr_FR: Pas de service sélectionné

en: Bind fields to services
fr_FR: Relier les champs aux services

en: When this setting is enabled you will be able to create service specific custom fields.
fr_FR: Quand cette option est cochée, vous pouvez créer des champs personnalisés spécifiques pour le service.

en: Merge repeating custom fields for multiple bookings of the service
fr_FR: Regrouper les champs personnalisés répétitifs pour une réservation multiple de service

en: If enabled, customers will see custom fields for unique appointments while booking multiple instances of the service. Repeating custom fields are merged (collapsed) into one field. If disabled, customers will see custom fields for each appointment in the set of bookings.
fr_FR: Si actif, les clients verront les champs personnalisés pour un seul rendez-vous même s'ils réservent plusieurs fois le service. Les champs personnalisés répétitifs sont regroupés (réunis) en un champ. Si désactivé, les clients verront les champs personnalisés pour chacun de leurs rendez-vous.

en: Text Field
fr_FR: Champ Texte

en: Text Area
fr_FR: Zone Texte

en: Text Content
fr_FR: Contenu Texte

en: Checkbox Group
fr_FR: Groupe Cases à Cocher

en: Radio Button Group
fr_FR: Groupe Boutons Radio

en: Drop Down
fr_FR: Liste déroulante

en: Numeric Field
fr_FR: Champ numérique

en: Date Field
fr_FR: Champ de date

en: Time Field
fr_FR: Champ de temps

en: HTML allowed in all texts and labels.
fr_FR: HTML permis dans les textes et étiquettes

en: Remove field
fr_FR: Supprimer champ

en: Enter a label
fr_FR: Entrer une étiquette

en: Required field
fr_FR: Champ requis

en: Enter a content
fr_FR: Entrer un contenu

en: Checkbox
fr_FR: Case à cocher

en: Radio Button
fr_FR: Bouton radio

en: Use limit values
fr_FR: Utiliser les valeurs limites

en: Min value
fr_FR: Valeur minimale

en: Max value
fr_FR: Valeur maximale

en: Delimiter, minutes
fr_FR: Délimiteur, minutes

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Remove item
fr_FR: Supprimer objet

en: You can select only Checkbox Group, Radio Button Group or Dropdown in "If" statement.
fr_FR: Vous ne pouvez sélectionner que des groupes de cases à cocher, des groupes de boutons radio ou des listes déroulantes dans l'instruction "si".

en: Add condition
fr_FR: Ajouter une condition

en: in
fr_FR: dans

en: not in
fr_FR: pas dans

en: Enter a description
fr_FR: Saisissez une description

en: Field will be displayed in booking form
fr_FR: Le champ sera affiché dans le formulaire de réservation

en: Field will not be displayed in booking form
fr_FR: Le champ ne sera pas affiché dans le formulaire de réservation

en: Custom field description
fr_FR: Description du champ personnalisé

en: Extended staff agenda for next day
fr_FR: Agenda du personnel élargi pour le jour suivant

en: Combined values of all custom fields (formatted in 2 columns)
fr_FR: Valeurs combinées de tous les champs personnalisés (formatées en 2 colonnes)

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Another code
fr_FR: Autre code

en: To find your <b>API Key</b> and <b>Server</b> parameter, do the following:
fr_FR: Pour trouver vos paramètres de <b>clé API</b> et de <b>Serveur</b> procédez de la manière suivante :

en: Navigate to the <a href="%s" target="_blank">API Keys section</a> of your Mailchimp account.
fr_FR: Naviguez jusqu'à la a href="%s" target="_blank">section clés API</a> de votre compte Mailchimp.

en: If you already have an API key listed and you'd like to use it for your application, simply copy it.
fr_FR: Si vous avez déjà une clé API répertoriée et que vous souhaitez l'utiliser pour votre application, il suffit de la copier.

en: Otherwise, click <b>Create Key</b> and give it a descriptive name that will remind you which application it's used for.
fr_FR: Sinon, cliquez sur <b>Créer une clé</b> et donnez-lui un nom descriptif qui vous rappellera à quelle application il est destiné.

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: The API Key obtained from your Mailchimp account
fr_FR: La clé API obtenue de votre compte Mailchimp

en: Server
fr_FR: Serveur

en: To find the value, log into Mailchimp account and look at the URL in your browser. You'll see something like https://us19.admin.mailchimp.com/; the us19 part is the server prefix. Note that your specific value may be different
fr_FR: Pour trouver cette valeur, connectez-vous à votre compte Mailchimp et regardez l'URL dans votre navigateur. Vous verrez quelque chose comme https://us19.admin.mailchimp.com/ ; la partie us19 est le préfixe du serveur. Notez que votre valeur spécifique peut être différente

en: Update mode
fr_FR: Mode de mise à jour

en: Override customer's data in Mailchimp if email address matches the existing one. If you select "Override", then information about existing user will be overrided. If you select "Don't override", then information about existing user will remain unchanged
fr_FR: Remplacer les données du client dans Mailchimp si l'adresse email correspond à celle de l'utilisateur existant. Si vous sélectionnez "Déroger", les informations sur l'utilisateur existant seront dérogées. Si vous sélectionnez "Ne pas déroger", les informations sur l'utilisateur existant resteront inchangées.

en: Override
fr_FR: Déroger

en: Don't override
fr_FR: Ne pas déroger

en: Default status
fr_FR: Statut par défaut

en: Default status of new user according to Mailchimp statuses
fr_FR: Statut par défaut du nouvel utilisateur selon les statuts de Mailchimp

en: Subscribed
fr_FR: Abonné

en: Unsubscribed
fr_FR: Désabonné

en: Pending
fr_FR: En Attente

en: Cleaned
fr_FR: Nettoyé

en: Transactional
fr_FR: Transactionnel

en: Audience ID
fr_FR: ID de l'audience

en: ID of audience can be found in Settings > Audience name and campaign defaults of interested audience
fr_FR: L'ID de l'audience se trouve dans Paramètres > Nom de l'audience et valeurs par défaut de la campagne de l'audience intéressée

en: Fields matching
fr_FR: Champs correspondants

en: Enter the tags of the fields in your Mailchimp audience settings in accordance with Bookly data.
fr_FR: Saisissez les balises des champs dans les paramètres de votre audience Mailchimp en fonction des données Bookly.

en: You can find these tags in <b>Audience settings > Audience fields and %s tags</b> in your Mailchimp account
fr_FR: Vous pouvez trouver ces balises dans <b>Paramètres d'audience > Champs d'audience et balises %s</b> dans votre compte Mailchimp.

en: Tag
fr_FR: Balise

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Add field
fr_FR: Ajouter un champ

en: Remove a subscriber from mailing list when customer is deleted in Bookly
fr_FR: Supprimer un abonné de la liste de diffusion lorsque le client est supprimé dans Bookly

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr ?

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Address of client
fr_FR: Adresse du client

en: Client birthday
fr_FR: Anniversaire du client

en: Email of client
fr_FR: Mail du client

en: First name of client
fr_FR: Prénom du client

en: Last name of client
fr_FR: Nom du client

en: Full name of client
fr_FR: Nom complet du client

en: Note of client
fr_FR: Note du client

en: Phone of client
fr_FR: Téléphone du client

en: Notification to customer about approved recurring appointment
fr_FR: Notification au client d'un rendez-vous récurrent approuvé.

en: Your appointment information
fr_FR: Vos informations de rendez-vous

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the schedule of your booking below.
    
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Veuillez trouver ci-dessous le planning de vos réservations.
    
    {appointment_schedule}
    
    Nous vous accueillerons au {company_address}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved recurring appointment
fr_FR: Notification au membre de l'équipe d'un rendez-vous récurrent accepté.

en: New booking information
fr_FR: Information de nouvelle réservation

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    Vous avez une nouvelle réservation.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled recurring appointment
fr_FR: Notification au client d'un rendez-vous récurrent annulé.

en: Booking cancellation
fr_FR: Annulation Réservation

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Votre réservation de {service_name} (x {recurring_count}) a été annulée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Veuillez trouver le planning des réservation annulées ci-dessous:
    
    {appointment_schedule}
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
fr_FR: Notification à un membre de l'équipe de l'annulation d'un rendez-vous récurrent

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    La réservation suivante a été annulée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about rejected recurring appointment
fr_FR: Notification au client d'un rendez-vous récurrent rejeté.

en: Booking rejection
fr_FR: Réservation rejetée

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Please find the schedule of the cancelled booking below:
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Votre réservation de {service_name} (x {recurring_count}) a été rejetée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Veuillez trouver le planning des réservation annulées ci-dessous:
    
    {appointment_schedule}
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected recurring appointment
fr_FR: Notification au membre de l'équipe d'un rendez-vous récurrent rejeté.

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    La réservation suivante a été rejetée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about placing on waiting list for recurring appointment
fr_FR: Notification au client du placement en liste d'attente pour des rendez-vous récurrents.

en: You have been added to waiting list for appointment
fr_FR: Vous avez été ajouté dans la liste d'attente des rendez-vous

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Please find the service schedule below.
    
    {appointment_schedule}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez été ajouté à la liste d'attente pour {service_name} (x {recurring_count}).
    
    Veuillez trouver ci-dessous le planning du service.
    
    {appointment_schedule}
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
fr_FR: Notification au membre d'équipe du placement en liste d'attente pour des rendez-vous récurrents.

en: New waiting list information
fr_FR: Information de nouvelle liste d'attente

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    Vous avez un nouveau client en liste d'attente.
    
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the schedule of your booking below.
    {appointment_schedule}
    
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {service_name} (x {recurring_count}).
    Veuillez trouver ci-dessous le planning de vos réservations.
    {appointment_schedule}
    Nous vous accueillerons au {company_address}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    Vous avez une nouvelle réservation.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    Votre réservation de {service_name} (x {recurring_count}) a été annulée.
    Motif: {cancellation_reason}
    Veuillez trouver le planning des réservation annulées ci-dessous:
    {appointment_schedule}
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled recurring appointment
fr_FR: Notification au membre de l'équipe d'un rendez-vous récurrent annulé.

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    La réservation suivante a été annulée.
    Motif: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} (x {recurring_count}) has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Please find the schedule of the cancelled booking below: {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    Votre réservation de {service_name} (x {recurring_count}) a été rejetée.
    Motif: {cancellation_reason}
    Veuillez trouver le planning des réservation annulées ci-dessous:
    {appointment_schedule}
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    La réservation suivante a été rejetée.
    Motif: {cancellation_reason}
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} (x {recurring_count}).
    Please find the service schedule below.
    {appointment_schedule}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    Ceci est la confirmation que vous avez été ajouté à la liste d'attente pour {service_name} (x {recurring_count}).
    Veuillez trouver ci-dessous le planning du service.
    {appointment_schedule}
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Schedule:
    {appointment_schedule}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    Vous avez un nouveau client en liste d'attente.
    Service: {service_name} (x {recurring_count})
    Planning:
    {appointment_schedule}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Repeat
fr_FR: Répéter

en: Next
fr_FR: Suivant

en: You selected a booking for {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} at {appointment.appointment_time} on {appointment.appointment_date}{/each}. If you would like to make this appointment recurring please check the box below and set appropriate parameters. Otherwise press Next button below.
fr_FR: Vous avez sélectionné une réservation pour {#each appointments as appointment delimited by ", "}{appointment.service_name} à {appointment.appointment_time} le {appointment.appointment_date}{/each}. Si vous souhaitez que ce rendez-vous soit récurrent, veuillez cocher la case ci-dessous et définir les paramètres appropriés. Sinon, appuyez sur le bouton "Suivant" ci-dessous.

en: Another time
fr_FR: Autre créneau

en: Biweekly
fr_FR: Bi-hebdomadaire

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: Day
fr_FR: Jour

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: Deleted
fr_FR: Supprimé

en: every
fr_FR: tous les

en: The first recurring appointment was added to cart. You will be invoiced for the remaining appointments later.
fr_FR: Le premier rendez-vous récurrent a été ajouté au panier. Vous serez facturé des rendez-vous suivants plus tard.

en: Monthly
fr_FR: Mensuel

en: There are no available time slots for this day
fr_FR: Ils n'y a plus de créneaux horaires disponibles ce jour.

en: Please select some days
fr_FR: Veuillez choisir des journées

en: Schedule
fr_FR: Horaire

en: Another time was offered on pages {list}.
fr_FR: Un nouvel horaire est possible sur les pages {list}.

en: Some of the desired time slots are busy. System offers the nearest time slot instead. Click the Edit button to select another time if needed.
fr_FR: Certains des créneaux horaires sont complets. Le système les remplace par les créneaux les plus proches. Cliquez sur le bouton Modifier pour sélectionner un nouveau créneau si nécessaire.

en: Specific day
fr_FR: Jour spécifique

en: Repeat this appointment
fr_FR: Répéter ce rendez-vous

en: Until
fr_FR: Jusqu'à

en: Weekly
fr_FR: Hebdomadaire

en: First
fr_FR: Premier

en: Second
fr_FR: Deuxième

en: Third
fr_FR: Troisième

en: Fourth
fr_FR: Quatrième

en: Last
fr_FR: Dernier

en: or
fr_FR: ou

en: time(s)
fr_FR: fois

en: Notification to customer about pending recurring appointment
fr_FR: Notification au client d'un rendez-vous récurrent en attente.

en: Notification to staff member about pending recurring appointment
fr_FR: Notification au membre de l'équipe d'un rendez-vous récurrent en attente.

en: Notification to staff member about placing on waiting list for recurring appointment
fr_FR: Notification à un membre de l'équipe du placement en liste d'attente d'un rendez-vous récurrent

en: New recurring booking notification
fr_FR: Notification de nouveau rendez-vous récurrent

en: Notification about recurring appointment status changes
fr_FR: Notification de changements de statut de rendez-vous récurrents

en: at
fr_FR: à

en: Online Payments
fr_FR: Paiements en ligne

en: Customers must pay only for the 1st appointment
fr_FR: Les clients doivent payer uniquement pour le 1er rendez-vous

en: Customers must pay for all appointments in series
fr_FR: Les clients doivent payer pour tous les rendez-vous en série

en: Group appointments
fr_FR: Rendez-vous de groupe

en: Create new appointment for every recurring booking
fr_FR: Créer un nouveau rendez-vous pour toutes les réservations récurrentes

en: Add customer to available group bookings
fr_FR: Ajouter le client aux réservation de groupe disponibles

en: Recurring Appointments
fr_FR: Rendez-vous récurrents

en: Approve recurring appointment URL (success)
fr_FR: URL approbation d'un rendez-vous récurrent (Succès)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved recurring appointment.
fr_FR: Définissez l'URL d'une page visible par l'équipe montrant l'approbation réussie d'un rendez-vous récurrent.

en: Approve recurring appointment URL (denied)
fr_FR: URL approbation d'un rendez-vous récurrent (Échec)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of recurring appointment cannot be done (changed status, etc.).
fr_FR: Définissez l'URL d'une page visible par l'équipe lorsque l'approbation d'un rendez-vous récurrent n'a pas pu être effectuée (changement de statut, etc).

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Supprimer

en: Restore
fr_FR: Récupérer

en: Pages with another time
fr_FR: Pages avec un autre horaire

en: Hide times input
fr_FR: Cacher la saisie du temps

en: Show Repeat step
fr_FR: Montrer étape Répéter

en: Recurring appointments schedule
fr_FR: Calendrier des rendez-vous récurrents

en: Recurring appointments schedule with cancel
fr_FR: Calendrier des rendez-vous récurrents avec annulation

en: URL for approving the whole schedule
fr_FR: URL pour l'approbation du planning global

en: Cancel all appointments in chain link
fr_FR: Annuler tous les rendez-vous en maillon de chaîne

en: URL of cancel all appointments link (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL du lien annuler tous les rendez-vous (à utiliser dans la balise <a>)

en: Recurring appointments
fr_FR: Rendez-vous réccurents

en: All appointments
fr_FR: Tous les rendez-vous

en: Another time was offered on pages
fr_FR: Un autre horaire est possible sur les pages

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Appointments will be scheduled at
fr_FR: Le rendez-vous serra programmé à

en: Back
fr_FR: Retour

en: Every
fr_FR: Tous les

en: Number of days to shift appointments
fr_FR: Nombre de jours pour changer les rendez-vous

en: Only this appointment
fr_FR: Seulement ce rendez-vous

en: You are going to reschedule the recurring appointment. Please select recurring appointments which should be rescheduled as well.
fr_FR: Vous allez reprogrammer le rendez-vous récurrent. Veuillez sélectionner les rendez-vous récurrents qui doivent également être reprogrammés.

en: This and next appointments
fr_FR: Ce rendez-vous et les suivants

en: View series
fr_FR: Voir séries

en: The "Until" date cannot be earlier than the date of the appointment
fr_FR: La date "Jusqu'à" ne peut être antérieure à la date de la nomination.

en: Delete Appointment
fr_FR: Supprimer rendez-vous

en: Delete only this appointment
fr_FR: Supprimer uniquement ce rendez-vous

en: Delete this and the following appointments
fr_FR: Supprimer ce rendez-vous et les suivants

en: Delete all appointments in series
fr_FR: Supprimer tous les rendez-vous en série

en: Send notifications
fr_FR: Envoyer notifications

en: Cancellation reason (optional)
fr_FR: Motif d'annulation (optionnel)

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Allow this service to have recurring appointments.
fr_FR: Permettre à ce service des rendez-vous récurrents

en: Frequencies
fr_FR: Fréquences

en: All
fr_FR: Tout

en: Nothing selected
fr_FR: Vous n'avez rien sélectionné

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Single appointment
fr_FR: Rendez-vous unique

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Incorrect payment data
fr_FR: Informations paiement incorrectes

en: I will pay now with Credit Card
fr_FR: Je paie maintenant par Carte

en: Sandbox Mode
fr_FR: Mode Sandbox

en: No
fr_FR: Non

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Time interval of payment gateway
fr_FR: Intervalle de temps de la plate-forme de paiement

en: This setting determines the time limit after which the payment made via the payment gateway is considered to be incomplete. This functionality requires a scheduled cron job.
fr_FR: Ce paramètre détermine la limite de temps après lequel le paiement effectué via la plateforme de paiement est considéré incomplet. Cette fonctionnalité requiert de planifier un job cron.

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Show service price next to duration
fr_FR: Montrer prix du service à coté de la durée

en: Hide this field
fr_FR: Cacher ce champ

en: Set service duration. If you select Custom, a client, while booking, will have to choose the duration of the service from several time units. In the "Unit Price" field specify the cost of 1 unit, so the total cost of the service will increase linearly with the increase of its duration.
fr_FR: Définissez la durée du service. Si vous choisissez Personnalisé, le client, lors de la réservation, devra choisir la durée du service en unités de durée. Si le champ "Prix de l'unité" spécifie le coût de 1 unité, le coût total du service va croitre en proportion de sa durée.

en: Unit duration
fr_FR: Unité de durée

en: Minimum units
fr_FR: Unités Minimum

en: Maximum units
fr_FR: Unités Maximum

en: Unit price
fr_FR: Prix de l'unité

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Units
fr_FR: Unités

en: Duplicate dates are not permitted.
fr_FR: Les dates dupliquées ne sont pas permises

en: Date in the past.
fr_FR: Date dans  le passé.

en: Add Staff Special Days
fr_FR: Ajouter Jours Spéciaux de l'équipe

en: Delete break
fr_FR: Supprimer pause

en: Breaks
fr_FR: Pauses

en: Add special day
fr_FR: Ajouter jour spécial

en: to
fr_FR: à

en: add break
fr_FR: ajouter pause

en: Special Days
fr_FR: Journées spéciales

en: The requested interval is not available
fr_FR: L'intervalle demandé n'est pas disponible

en: Compound
fr_FR: Combinaison

en: Compound service
fr_FR: Service composé

en: Part of compound service
fr_FR: Élément d'un Service composé

en: Spare time
fr_FR: Temps libre

en: Add simple service
fr_FR: Ajouter service simple

en: === Spare time ===
fr_FR: === Temps libre ===

en: Same staff member for all sub-services
fr_FR: Même membre du personnel pour tous les sous-services

en: If this option is enabled and the customer selects a staff member in the first step of the booking form then only this staff will be used for searching available slots for all sub-services.
fr_FR: Si cette option est activée et que le client selectionne un membre du personnel à la première étape du formulaire de réservation, seul ce personnel sera utiliser pour rechercher les créneaux disponibles pour tous les sous-services.

en: Short Codes
fr_FR: Codes Courts

en: Add Staff Calendar
fr_FR: Ajouter Calendrier Équipe

en: Add Staff Details
fr_FR: Ajouter Détails Équipe

en: Add Staff Advanced
fr_FR: Ajouter du personnel avancé

en: Add Staff Services
fr_FR: Ajouter Services Équipe

en: Add Staff Schedule
fr_FR: Ajouter Planning Équipe

en: Add Staff Days Off
fr_FR: Ajouter Jours de Congé Équipe

en: Add Staff Appointments
fr_FR: Ajouter les rendez-vous du personnel

en: Hide this field if you want to hide the list of WP users from your staff members.
fr_FR: Cachez ce champ si vous voulez cacher la liste des utilisateurs de WordPress aux membres de votre personnel.

en: Read only
fr_FR: En lecture seule

en: Hide visibility field
fr_FR: Cacher champ visibilité

en: Disable services update
fr_FR: Désactiver modification des services

en: Disable price update
fr_FR: Désactiver modifications des prix

en: Hide create appointment button
fr_FR: Masquer le bouton de création de rendez-vous

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Add Staff Cabinet
fr_FR: Ajouter Dossier de l’équipe

en: A custom block for displaying staff calendar
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage du calendrier de l'équipe

en: Details
fr_FR: Détails

en: A custom block for displaying staff details
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage des informations de l'équipe

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: A custom block for displaying staff advanced settings
fr_FR: Un bloc personnalisé pour l'affichage des paramètres avancés du personnel

en: A custom block for displaying staff services
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage des services de l'équipe

en: A custom block for displaying staff schedule
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage de l'emploi du temps de l'équipe

en: Special days
fr_FR: Jours spéciaux

en: A custom block for displaying staff special days
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage des jours spéciaux de l'équipe

en: Days off
fr_FR: Jours de congé

en: A custom block for displaying staff days off
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage des jours de congé de l'équipe

en: Appointments
fr_FR: Rendez-vous

en: A custom block for displaying staff appointments
fr_FR: Un bloc personnalisé pour afficher les rendez-vous du personnel

en: Capacity
fr_FR: Capacité

en: Hide WordPress users
fr_FR: Cacher les utilisateurs de WordPress

en: Special hours
fr_FR: Heures spéciales

en: Fields
fr_FR: Champs

en: Created at any time
fr_FR: Créé pour toutes dates

en: Customer
fr_FR: Client

en: All statuses
fr_FR: Tous les statuts

en: No status selected
fr_FR: Aucun statut sélectionné

en: New appointment
fr_FR: Nouveau rendez-vous

en: Any time
fr_FR: Toutes les dates

en: No appointments for selected period.
fr_FR: Pas de rendez-vous pour la période choisie.

en: Processing...
fr_FR: En cours...

en: No result found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: Searching
fr_FR: Recherche en cours

en: Attachments
fr_FR: Attachements

en: Repeat every year
fr_FR: Répéter chaque année

en: We are not working on this day
fr_FR: Nous ne travaillons pas ce jour

en: Min capacity should not be greater than max capacity.
fr_FR: La capacité Min ne doit pas être supérieure à la capacité Max.

en: Export to CSV
fr_FR: Exporter en CSV

en: Auto-refresh Calendar
fr_FR: Rafraîchissement automatique du calendrier

en: Every 1 minute
fr_FR: Toutes les minutes

en: Every 5 minutes
fr_FR: Toutes les 5 minutes

en: Every 15 minutes
fr_FR: Toutes les 15 minutes

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Displayed appointments
fr_FR: Rendez-vous affichés

en: Upcoming appointments
fr_FR: Rendez-vous à venir

en: Delimiter
fr_FR: Séparateur

en: Comma (,)
fr_FR: Virgule (,)

en: Semicolon (;)
fr_FR: Point-virgule (;)

en: Select all
fr_FR: Tout sélectionner

en: Booking Time
fr_FR: Heure Réservation

en: Customer Name
fr_FR: Nom Client

en: Customer Phone
fr_FR: Tél. Client

en: Customer Email
fr_FR: E-mail Client

en: Status
fr_FR: Statut

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: On waiting list
fr_FR: Sur liste d'attente

en: Package
fr_FR: Pack

en: %s of %s
fr_FR: %s de %s

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: This text can be inserted into notifications to customers by Administrator.
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les  notifications aux clients par l'Administrateur.

en: Visibility
fr_FR: Visibilité

en: If you want to become invisible to your customers set the visibility to "Private".
fr_FR: Si vous voulez être invisible pour vos clients, définissez la visibilité comme 'Privé'

en: Private
fr_FR: Privé

en: All locations
fr_FR: Tous les sites

en: No locations selected
fr_FR: Pas de site sélectionné

en: Zoom connection failed
fr_FR: Échec de la connexion à Zoom

en: Zoom: OAuth2.0 connection needed
fr_FR: Zoom : Connexion à OAuth2.0 nécessaire

en: Oops!
fr_FR: Oups !

en: It seems like you are trying to log in with a user that is not associated with an existing customer or staff member.
fr_FR: On dirait que vous essayez de vous connecter avec un utilisateur qui n'est pas associé à un client ou à un membre du personnel existant.

en: Please double-check your credentials and ensure that you are using the correct login information.
fr_FR: Veuillez vérifier vos informations d'identification et vous assurer que vous utilisez les bonnes informations de connexion.

en: Your account has been disabled. Contact your website administrator to continue.
fr_FR: Votre compte a été désactivé. Veuillez contacter l'administrateur du site pour continuer.

en: API Login ID
fr_FR: ID de connexion de l'API

en: API Transaction Key
fr_FR: Clé de Transaction de l'API

en: Title
fr_FR: Titre

en: Rate
fr_FR: Taux

en: Taxes
fr_FR: Impôts

en: Price settings and display
fr_FR: Affichage et paramétrage prix

en: If the prices for your services include taxes, select include taxes. If the prices for your services do not include taxes, select exclude taxes.
fr_FR: Si le prix de vos services inclut les taxes, sélectionnez toutes taxes. Si le prix de vos services n'inclut pas les taxes, sélectionnez hors taxes.

en: Include taxes
fr_FR: Taxes incluses

en: Exclude taxes
fr_FR: Hors taxes

en: Add tax
fr_FR: Ajouter taxe

en: New tax
fr_FR: Nouvelle taxe

en: Edit tax
fr_FR: Modifier taxe

en: No taxes found.
fr_FR: Aucune taxe trouvée

en: Service tax amount
fr_FR: Montant de la taxe sur les services

en: Service tax rate
fr_FR: Taux de taxe des services

en: Total tax included in the appointment (summary for all items)
fr_FR: Taxe totale incluse dans le rendez-vous (résumé pour tous les éléments)

en: Total price without tax
fr_FR: Prix total hors taxes

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount. Note that tax will not be calculated for the additional amount to the cost. If you need to report the exact tax amount to the payment system, do not use additional charge.
fr_FR: Ce paramètre affecte le coût de la réservation en fonction de la passerelle de paiement utilisée. Spécifiez un pourcentage ou un montant fixe. Utilisez le signe moins ("-") pour réduire le prix ou pour une remise. Veuillez noter que la taxe ne sera pas calculée pour le montant additionnel au coût. Si vous devez déclarer le montant exact de la taxe au système de paiement, n'utilisez pas de frais supplémentaires.

en: Customer Information
fr_FR: Informations Client

en: Combined values of all customer information fields
fr_FR: Valeurs combinées de tous les champs d'information sur les clients

en: Customer information field
fr_FR: Champ d'informations du client

en: Ask once
fr_FR: Demander une fois

en: Customer Information description
fr_FR: Description de l'information client

en: Info field
fr_FR: Champ d'information

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Customer information
fr_FR: Information client

en: To receive REST API credentials, in <b>My Apps & Credentials</b> of your PayPal account do the following steps:
fr_FR: Pour recevoir les informations de connexion de REST API, procédez aux étapes suivantes dans <b>My Apps & Credentials</b> de votre compte PayPal :

en: Click <b>Create App</b> and enter application details.
fr_FR: Cliquez sur <b>Create App</b> et entrez les informations de l'application.

en: Once created, copy <b>Client ID</b> and <b>Secret</b> and use them in the form below.
fr_FR: Après création, copiez l'<b>ID Client</b> et le <b>Secret</b> et entrez-les dans le formulaire ci-dessous.

en: Client ID
fr_FR: ID Client

en: I will pay now with Mollie
fr_FR: Je paie avec Mollie

en: Persons
fr_FR: Personnes

en: Number of persons
fr_FR: Nombre de personnes

en: Group bookings information format
fr_FR: Format informations réservations groupées

en: Select format for displaying the time slot occupancy for group bookings.
fr_FR: Sélectionnez le format d'affichage de l'heure des créneaux horaires des réservations groupées

en: [Booked/Max capacity]
fr_FR: [Réservé/Capacité maxi.]

en: [Available left]
fr_FR: [Disponibles]

en: Group Booking
fr_FR: Réservation groupée

en: Number of persons already in the list
fr_FR: Nombre de personnes déjà inscrites sur la liste

en: Capacity of service
fr_FR: Capacité de service

en: Show information about group bookings
fr_FR: Afficher informations des réservations groupées

en: Disable capacity update
fr_FR: Désactiver modification de la capacité

en: Capacity (min and max)
fr_FR: Capacité (Min. et Max.)

en: The minimum and maximum number of customers allowed to book the service for the certain time period.
fr_FR: Le nombre mini. et maxi. de clients acceptés pour la réservation de ce service pour cette période.

en: One booking per time slot
fr_FR: Une réservation par créneau horaire.

en: Enable this option if you want to limit the possibility of booking within the service capacity to one time.
fr_FR: Activez cette option si vous voulez limiter la possibilité de réservation à la limite de capacité du service.

en: Busy
fr_FR: Occupé

en: Free
fr_FR: Libre

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Full address
fr_FR: Adresse complète

en: Follow these steps to get an API key:
fr_FR: Suivez les étapes suivantes pour obtenir une clé API:

en: Go to the <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.
fr_FR: Allez sur <a href="https://console.developers.google.com/flows/enableapi?apiid=places_backend&reusekey=true" target="_blank">Google API Console</a>.

en: Create or select a project. Click <b>Continue</b> to enable the API.
fr_FR: Créez ou sélectionnez un projet. cliquez <b>Continuer</b> to activer l'API.

en: On the <b>Credentials</b> page, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.
fr_FR: Sur la page <b>Credentials</b>, get an <b>API key</b> (and set the API key restrictions). Note: If you have an existing unrestricted API key, or a key with server restrictions, you may use that key.

en: Click <b>Library</b> on the left sidebar menu. Select Google Maps JavaScript API and make sure it's enabled.
fr_FR: Cliquez sur <b>Library</b> dans le menu latéral gauche.  Sélectionnez Google Maps JavaScript API et assurez-vous qu'elle est active.

en: Use your <b>API key</b> in the form below.
fr_FR: Entrez votre <b>clé API</b> dans le formulaire ci-dessous.

en: Enter a Google API key that you got after registering your app project on the Google API Console.
fr_FR: Entrez la clé Google API que vous avez obtenu après l'enregistrement de votre projet dans la console Google API

en: Show address required
fr_FR: Affichage de l'adresse requis

en: Show google maps field
fr_FR: Afficher champ google maps

en: Google maps address
fr_FR: Adresse sur Google maps

en: Do not allow to select a specific staff member
fr_FR: Ne pas autoriser à séléctioner un membre du personnel spécifique

en: If this option is enabled then customers won't be able to select a staff member for collaborative services in the first step of the booking form
fr_FR: Si cette option est activée, les clients ne pourront pas sélectionner un membre du personnel pour les services collaboratifs lors de la première étape du formulaire de réservation

en: Collaborative services
fr_FR: Services collaboratifs

en: Collaborative
fr_FR: Collaboratif

en: Collaborative service
fr_FR: Service collaboratif

en: Part of collaborative service
fr_FR: Partie d'un service collaboratif

en: Equal duration
fr_FR: Durée égale

en: Make every service duration equal to the duration of the longest one.
fr_FR: Rendre les durées des services égales à la durée du plus long d'entre eux.

en: Customer cabinet (all services displayed in tabs)
fr_FR: Dossier Clients (tous les services affichés en tabs)

en: Appointment management
fr_FR: Gestion des rendez-vous

en: Filters
fr_FR: FIltres

en: Show timezone
fr_FR: Afficher fuseau horaire

en: Location
fr_FR: Site

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Staff
fr_FR: Equipe

en: Online meeting
fr_FR: Réunion en ligne

en: Join online meeting
fr_FR: Rejoindre la réunion en ligne

en: Cancellation reason
fr_FR: Motif de l'annulation

en: Reschedule
fr_FR: Replanifier

en: Profile management
fr_FR: Gestion du profil

en: Birthday
fr_FR: Anniversaire

en: Customer address
fr_FR: Adresse client

en: Wordpress password
fr_FR: Mot de passe Wordpress

en: Delete account
fr_FR: Supprimer compte

en: Add Customer Cabinet
fr_FR: Ajouter Dossier client

en: Customer cabinet
fr_FR: Espace Client

en: A custom block for displaying customer cabinet
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage du dossier client

en: show
fr_FR: montrer

en: Show
fr_FR: Montrer

en: Timezone
fr_FR: Fuseau horaire

en: Employee
fr_FR: Employé

en: Profile
fr_FR: Profil

en: WP user
fr_FR: Utilisateur WP

en: Current password
fr_FR: Mot de passe actuel

en: New password
fr_FR: Nouveau mot de passe

en: Confirm password
fr_FR: Confirmer mot de passe

en: No appointments.
fr_FR: Pas de rendez-vous

en: Expired
fr_FR: Expiré

en: Not allowed
fr_FR: Pas autorisé

en: There are no time slots for selected date.
fr_FR: Il n'y a plus de créneau horaire pour cette date

en: Profile updated successfully.
fr_FR: Profil mis à jour avec succès

en: Unfortunately, you're not able to cancel the appointment because the required time limit prior to canceling has expired.
fr_FR: Malheureusement, vous ne pouvez pas annuler ce rendez-vous, car la limite de temps autorisée avant l'annulation est expirée.

en: The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.
fr_FR: Le créneau horaire sélectionné n'est plus disponible. Merci d'en choisir un autre.

en: Wrong current password
fr_FR: Mot de passe en cours invalide

en: Passwords mismatch
fr_FR: Mots de passe erronés

en: Cancel Appointment
fr_FR: Annuler rendez-vous

en: You are going to cancel a scheduled appointment. Are you sure?
fr_FR: Vous êtes sur le point d'annuler un rendez-vous planifié. Êtes-vous sûr?

en: You are going to delete your account and all information associated with it. Click Confirm to continue or Cancel to cancel the action.
fr_FR: Vous allez supprimer un rendez-vous et toutes les informations associés à celui-ci. cliquez sur Confirmer pour continuer ou Annuler pour annuler cette action.

en: This account cannot be deleted because it is associated with scheduled appointments. Please cancel bookings or contact the service provider.
fr_FR: Ce compte ne peut être supprimé car il est associé avec des rendez-vous programmés. Veuillez annuler les réservations ou contactez le fournisseur de services.

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Time
fr_FR: Heure

en:  and %d more item |  and %d more items
fr_FR[0]:  et %d élément en plus
fr_FR[1]:  et %d éléments en plus

en: Phone number is empty.
fr_FR: Numéro de téléphone vide.

en: Out of credit
fr_FR: Plus de crédit

en: Country out of service
fr_FR: Pays hors service

en: Purchase code is not valid
fr_FR: Le code d'achat n'est pas valide

en: Purchase code is used on another account
fr_FR: Le code d'achat est utilisé par un autre compte

en: Purchase code verification is temporarily unavailable. Please try again later.
fr_FR: La vérification du code d'achat est temporairement indisponible. Veuillez réessayer plus tard.

en: Bookly Cloud couldn't connect to your server.
fr_FR: Bookly Cloud n'a pas pu se connecter à votre serveur.

en: Please check your firewall settings.
fr_FR: Veuillez vérifier les paramètres de votre pare-feu.

en: If problem persists, please contact us at <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
fr_FR: Si le problème persiste, veuillez nous contacter à <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Stripe not connected
fr_FR: Stripe non connecté

en: Stripe account not found
fr_FR: Compte Stripe non trouvé

en: Refund cannot be processed. Try again later or process it manually in your payment system
fr_FR: Impossible de traiter le remboursement. Réessayez plus tard ou traitez-le manuellement dans votre système de paiement.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error connecting to server.
fr_FR: Erreur de connexion serveur.

en: Passwords must be the same.
fr_FR: Les mots de passes doivent être identiques.

en: Empty password.
fr_FR: Mot de passe vide.

en: Incorrect password.
fr_FR: Mot de passe incorrect.

en: Incorrect recovery code.
fr_FR: Code de récupération incorrect.

en: Incorrect email or password.
fr_FR: E-mail ou mot de passe incorrect.

en: Invalid email.
fr_FR: E-mail Invalide.

en: Pending sender ID already exists.
fr_FR: L'ID Émetteur en attente existe déjà.

en: Product not found.
fr_FR: Produit non trouvé.

en: Recharge not available.
fr_FR: Recharge non disponible.

en: Recovery code expired.
fr_FR: Code de récupération expiré.

en: Error sending email.
fr_FR: Erreur d'envoi e-mail.

en: Subscription not available.
fr_FR: Abonnement non disponible.

en: User not found.
fr_FR: Utilisateur non trouvé.

en: Email already in use.
fr_FR: E-mail déjà utilisé.

en: Dear Bookly Cloud customer.
    We would like to notify you that your Bookly Cloud balance fell below 5 USD. To use our service without interruptions please recharge your balance by visiting Bookly Cloud page <a href='%s'>here</a>.
    
    If you want to stop receiving these notifications, please update your settings <a href='%s'>here</a>.
fr_FR: Cher client de Bookly Cloud.
    Nous souhaitons vous informer que votre solde Bookly Cloud est inférieur à 5 USD. Pour utiliser notre service sans interruption, veuillez recharger votre solde en vous rendant sur la page de Bookly Cloud <a href='%s'>ici</a>.
    
    Si vous ne souhaitez plus recevoir ces notifications, veuillez mettre à jour vos paramètres <a href='%s'>ici</a>.

en: Bookly Cloud - Low Balance
fr_FR: Bookly Cloud - Crédit faible

en: Card
fr_FR: Carte

en: You don't have enough Bookly Cloud credits to send this message. Please add funds to your balance and try again.
fr_FR: Vous n'avez pas assez de crédits Bookly Cloud pour envoyer ce message. Veuillez ajouter des fonds à votre solde et réessayer.

en: Failed to send SMS.
fr_FR: Impossible d'envoyer le SMS.

en: Queued
fr_FR: En attente

en: Blocked
fr_FR: Bloqué

en: Sending
fr_FR: Envoi

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: Delivered
fr_FR: Reçu

en: Failed
fr_FR: Echec

en: Undelivered
fr_FR: Non reçu

en: Approved
fr_FR: Accepté

en: Declined
fr_FR: Refusé

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Incorrect sender ID
fr_FR: ID Émetteur incorrect

en: Notification to customer about approved appointment
fr_FR: Notification au client pour le rendez-vous acceptée

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {service_name}.
    
    Nous vous attendons au  {company_address} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about approved appointment
fr_FR: Notification au prestataire pour le rendez-vous accepté

en: Hello.
    
    You have a new booking.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    
    Vous avez une nouvelle réservation.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about cancelled appointment
fr_FR: Notification au client pour le rendez-vous annulé

en: Dear {client_name}.
    
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher {client_name}.
    
    Vous avez annulé la réservation de {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about cancelled appointment
fr_FR: Notification au prestataire pour le rendez-vous annulé

en: Hello.
    
    The following booking has been cancelled.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    
    La réservation suivante a été annulée.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about rejected appointment
fr_FR: Notification au client pour le rendez-vous rejeté

en: Dear {client_name}.
    
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Votre réservation de  {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time} n'a pas pu être validée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about rejected appointment
fr_FR: Notification au prestataire pour le rendez-vous rejeté

en: Hello.
    
    The following booking has been rejected.
    
    Reason: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    La réservation suivante n'a pas pu être validée.
    
    Motif: {cancellation_reason}
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-email du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {service_name}.
    We are waiting you at {company_address} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {service_name}.
    Nous vous attendons au  {company_address} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have a new booking.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    Vous avez une nouvelle réservation.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    You have cancelled your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Vous avez annulé la réservation de {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been cancelled.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    La réservation suivante a été annulée.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your booking of {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time} has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Votre réservation de {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time} a été rejetée.
    Motif: {cancellation_reason}
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following booking has been rejected.
    Reason: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    La réservation suivante a été rejetée:
    Motif: {cancellation_reason}
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Evening reminder to customer about next day appointment (requires cron setup)
fr_FR: Rappel au client la veille au soir d'un rendez-vous (requiert un cron)

en: Dear {client_name}.
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Nous vous rappelons que vous avez réservé {service_name} demain à {appointment_time}. Nous vous attendons au 
    {company_address}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Follow-up message in the same day after appointment (requires cron setup)
fr_FR: Faire suivre le message le même jour que la réservation (requiert un cron)

en: Dear {client_name}.
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Merci d'avoir choisi {company_name}. Nous espérons que vous êtes satisfait de votre {service_name}.
    Nous vous remercions et espérons vous revoir bientôt.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Evening notification with the next day agenda to staff member (requires cron setup)
fr_FR: Rappel au prestataire la veille au soir du planning du lendemain (requiert un cron)

en: Hello.
    Your agenda for tomorrow is:
    {next_day_agenda}
fr_FR: Bonjour,
    Voici votre planning pour demain:
    {next_day_agenda}

en: Notification to customer with verification code
fr_FR: Notification au client avec le code de vérification

en: Bookly verification code
fr_FR: Code de vérification de Bookly

en: New staff member's Bookly Staff Cabinet mobile app access token details
fr_FR: Détails du jeton d'accès à l'application mobile Bookly Staff Cabinet du nouveau membre du personnel

en: Your Bookly Staff Cabinet mobile app access token
fr_FR: Votre jeton d'accès à l'application mobile Bookly Staff Cabinet

en: Hello.
    Your access token for Bookly Staff Cabinet mobile app: {access_token}
fr_FR: Bonjour. 
    Votre jeton d'accès à l'application mobile de Bookly Staff Cabinet : {access_token}

en: Download ICS
fr_FR: Télécharger ICS

en: Thank you! Your booking is complete. An email with details of your booking has been sent to you.
fr_FR: Merci ! Votre réservation est complète. Un e-mail récapitulant votre réservation vous a été envoyé.

en: You are trying to use the service too often. Please contact us to make a booking.
fr_FR: Vous essayez d'utiliser ce service trop souvent. Veuillez nous contacter pour effectuer une réservation.

en: Your payment has been accepted for processing.
fr_FR: Votre paiement a été accepté et est en cours de traitement.

en: You selected a booking for {service_name} by {staff_name} at {appointment_time} on {appointment_date}. The price for the service is {service_price}.
    Please provide your details in the form below to proceed with booking.
fr_FR: Vous avez choisi de réserver {service_name} pour {staff_name}  à {appointment_time} le {appointment_date}. Le prix de ce service est de {service_price}.
    Veuillez remplir vos coordonnées dans le formulaire ci-dessous pour continuer la réservation.

en: Please tell us how you would like to pay:
fr_FR: Indiquez-votre moyen de paiement préféré:

en: Please select service:
fr_FR: Veuillez choisir un service:

en: Below you can find a list of available time slots for {service_name} by {staff_name}.
    Click on a time slot to proceed with booking.
fr_FR: Ci-dessous vous trouverez une liste de créneaux disponibles pour {service_name} chez {staff_name}.
    Cliquez sur un créneau pour continuer la réservation.

en: Add to calendar
fr_FR: Ajouter au calendrier

en: Confirm email
fr_FR: Confirmer e-mail

en: Finish by
fr_FR: Terminé par

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: I will pay locally
fr_FR: Je paie sur place

en: I'm available on or after
fr_FR: Je suis disponible le ou après

en: Start from
fr_FR: Début

en: I agree to the terms of service
fr_FR: J'accepte les conditions d'utilisation

en: You must accept our terms
fr_FR: Vous devez accepter nos conditions

en: Select category
fr_FR: Choisir catégorie

en: Any
fr_FR: Tous

en: Select service
fr_FR: Choisir service

en: Select day
fr_FR: Choisir le jour

en: Select month
fr_FR: Choisir le mois

en: Select year
fr_FR: Choisir l'année

en: Please tell us your email
fr_FR: Veuillez indiquer votre E-mail

en: This email is already in use
fr_FR: Cet e-mail est déjà utilisé

en: Email confirmation doesn't match
fr_FR: La confirmation de l'e-mail ne correspond pas

en: Please select an employee
fr_FR: Veuillez choisir un prestaire

en: Please tell us your name
fr_FR: Veuillez indiquer votre nom

en: Please tell us your first name
fr_FR: Veuillez indiquer votre prénom

en: Please tell us your last name
fr_FR: Veuillez indiquer votre nom

en: Please tell us your phone
fr_FR: Veuillez indiquer votre n° de téléphone

en: Please select a service
fr_FR: Veuillez choisir un service

en: Login
fr_FR: Connexion

en: Done
fr_FR: Terminé

en: Start over
fr_FR: Recommencer

en: Incorrect verification code
fr_FR: Code de vérification incorrect

en: Signed up
fr_FR: Identifié

en: Custom notification
fr_FR: Notification personnalisée

en: Appointment reminder
fr_FR: Rappel de rendez-vous

en: New booking
fr_FR: Nouvelle réservation

en: Notification about customer's appointment status change
fr_FR: Notification de changement de statut de réservation client

en: Customer birthday greeting (requires cron setup)
fr_FR: Message d'anniversaire au client (requiert un cron)

en: Notification to customer about pending appointment
fr_FR: Notification au client pour la réservation en attente

en: 1st reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fr_FR: 1er rappel au client d'un rendez-vous prochain (requiert un cron)

en: 2nd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fr_FR: 2nd rappel au client d'un rendez-vous prochain (requiert un cron)

en: 3rd reminder to customer about upcoming appointment (requires cron setup)
fr_FR: 3ème rappel au client d'un rendez-vous à venir (requiert un cron)

en: Last client's appointment
fr_FR: Dernier rendez-vous du client

en: Full day agenda
fr_FR: Agenda du jour

en: Notification to staff member about pending appointment
fr_FR: Notification au prestataire pour le rendez-vous en attente

en: Unsupported action
fr_FR: Action non prise en charge

en: Page Redirection
fr_FR: Redirection de page

en: If you are not redirected automatically, follow the <a href="%s">link</a>.
fr_FR: Si vous n'êtes pas redirigé automatiquement, suivez ce <a href="%s">lien</a>.

en: Uncategorized
fr_FR: Pas de catégorie

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Month
fr_FR: Mois

en: List
fr_FR: Liste

en: All day
fr_FR: Toute la journée

en: +%d more
fr_FR: +%d plus

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Education
fr_FR: Formation

en: Universities
fr_FR: Universités

en: Colleges
fr_FR: Universités

en: Schools
fr_FR: Écoles

en: Libraries
fr_FR: Bibliothèques

en: Teaching
fr_FR: Enseignement

en: Tutoring lessons
fr_FR: Cours de soutien scolaire

en: Parent meetings
fr_FR: Réunions de parents

en: Child care
fr_FR: Garde d'enfants

en: Driving Schools
fr_FR: Auto-écoles

en: Driving Instructors
fr_FR: Moniteurs de conduite

en: Beauty and wellness
fr_FR: Beauté et bien-être

en: Beauty salons
fr_FR: Salons de beauté

en: Hair salons
fr_FR: Salons de coiffure

en: Nail salons
fr_FR: Salons de manucure

en: Eyelash extensions
fr_FR: Extension des cils

en: Events and entertainment
fr_FR: Événements et divertissement

en: Events (One time and Recurring)
fr_FR: Événements (ponctuels et récurrents)

en: Business events
fr_FR: Événements professionnels

en: Meeting rooms
fr_FR: Salles de réunion

en: Escape rooms
fr_FR: Salles de jeux

en: Art classes
fr_FR: Cours d'art

en: Equipment rental
fr_FR: Location de matériel

en: Photographers
fr_FR: Photographes

en: Medical
fr_FR: Médical

en: Medical Clinics & Doctors
fr_FR: Cliniques médicales et médecins

en: Dentists
fr_FR: Dentistes

en: Chiropractors
fr_FR: Chiropraticiens

en: Acupuncture
fr_FR: Acuponcture

en: Physiologists
fr_FR: Physiologistes

en: Psychologists
fr_FR: Psychologues

en: Officials
fr_FR: Fonctionnaires

en: City councils
fr_FR: Conseils municipaux

en: Embassies and consulates
fr_FR: Ambassades et consulats

en: Attorneys
fr_FR: Avocats

en: Legal services
fr_FR: Services juridiques

en: Financial services
fr_FR: Services financiers

en: Interview scheduling
fr_FR: Planification des entretiens

en: Call centers
fr_FR: Centres d'appels

en: Personal meetings and services
fr_FR: Réunions et services personnels

en: Consulting
fr_FR: Conseil

en: Counselling
fr_FR: Consultation

en: Spiritual services
fr_FR: Services spirituels

en: Design consultants
fr_FR: Conseillers en conception

en: Cleaning
fr_FR: Nettoyage

en: Household
fr_FR: Ménage

en: Pet services
fr_FR: Services animaliers

en: Retailers
fr_FR: Détaillants

en: Supermarket
fr_FR: Supermarché

en: Retail Finance
fr_FR: Finance de détail

en: Other retailers
fr_FR: Autres commerçants

en: Personal trainers
fr_FR: Entraîneurs personnels

en: Gyms
fr_FR: Gym

en: Fitness classes
fr_FR: Cours de fitness

en: Yoga classes
fr_FR: Cours de yoga

en: Golf classes
fr_FR: Cours de golf

en: Sport items renting
fr_FR: Location de matériel sportif

en: %d year | %d years
fr_FR[0]: %d année
fr_FR[1]: %d années

en: %d month | %d months
fr_FR[0]: %d mois
fr_FR[1]: %d mois

en: %d week | %d weeks
fr_FR[0]: %d semaine
fr_FR[1]: %d semaines

en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

en: From
fr_FR: De

en: To
fr_FR: A

en: Custom range
fr_FR: Définir période

en: Tomorrow
fr_FR: Demain

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Last 7 days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 30 days
fr_FR: 30 derniers jours

en: Next 7 days
fr_FR: Les 7 prochains jours

en: Next 30 days
fr_FR: Les 30 prochains jours

en: This month
fr_FR: Mois en cours

en: Next month
fr_FR: Mois suivant

en: Last month
fr_FR: Mois dernier

en: Start time must not be empty
fr_FR: L'heure de début ne peut être vide

en: End time must not be empty
fr_FR: L'heure de fin ne peut être vide

en: End time must not be equal to start time
fr_FR: L'heure de fin ne peut être égale à l'heure de début

en: Could not save appointment in database.
fr_FR: Impossible d'enregistrer le rendez-vous dans la base.

en: %s has reached the limit of bookings for this service
fr_FR: %s a atteint la limite de réservation pour ce service

en: No.
fr_FR: Non.

en: Appointment date
fr_FR: Date rendez-vous

en: Customer name
fr_FR: Nom Client

en: Customer phone
fr_FR: Téléphone Client

en: Customer email
fr_FR: E-mail Client

en: Created
fr_FR: Créé

en: Internal note
fr_FR: Note interne

en: Amount
fr_FR: Montant

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Last appointment
fr_FR: Dernièr rendez-vous

en: Total appointments
fr_FR: Total rendez-vous

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: State
fr_FR: État

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Start at
fr_FR: Démarre à

en: Number of recipients
fr_FR: Nombre de déstinataires

en: Text
fr_FR: Texte

en: Sender ID
fr_FR: ID Émetteur

en: Cost
fr_FR: Cout

en: Template
fr_FR: Modèle

en: Language
fr_FR: Langue

en: Country
fr_FR: Pays

en: Price/Minute
fr_FR: Prix/Minute

en: Regular price
fr_FR: Prix normal

en: Price with custom Sender ID
fr_FR: Prix avec ID émetteur personnalisé

en: Requested ID
fr_FR: ID demandé

en: Status date
fr_FR: Date du statut

en: Access token
fr_FR: Token d'accès

en: Target
fr_FR: Cible

en: Target ID
fr_FR: ID cible

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Reference
fr_FR: Référennce

en: New version of %1$s is available. <a href="%2$s" %3$s>View version %4$s details</a> or <a href="#" %5$s %6$s>update now</a>.
fr_FR: Une nouvelle version de %1$s est disponible. <a href="%2$s" %3$s>Voir détails de la version %4$s</a> ou <a href="#" %5$s %6$s>mettre à jour maintenant</a>.

en: View %1$s version %2$s details
fr_FR: Voir les détails de la %1$s version  %2$s

en: You haven't entered the purchase code which results in impossibility to see if there is a new version available. Enter your purchase code in Settings > %sPurchase Code%s.
fr_FR: Vous n'avez pas saisi le code d'achat, ce qui entraîne l'impossibilité de voir si une nouvelle version est disponible. Saisissez votre code d'achat dans Paramètres > %sCode d'Achat%s.

en: Though, every new version is thoroughly tested to its highest quality before deploying, we can't guarantee that after update the plugin will work properly on all WordPress configurations and completely protect it from the influence of other plugins.
fr_FR: Bien que chaque nouvelle version soit soigneusement testé avec les plus hauts standards de qualité avant déploiement, nous ne pouvons garantir qu'après une mise à jour, le plugin fonctionne avec toutes les configurations de WordPress, et le protéger complètement de l'influence des autres plugins.

en: There is a small risk that some issues may appear as a result of updating the plugin. Please note that, according to %1$s Envato rules %2$s, we will be able to help you only if you have active item support period.
fr_FR: Il y a un risque minime que des problèmes apparaissent après la mise à jour du plugin. Veuillez noter que, selon les %1$s règles Envato %2$s, nous ne pourrons vous aider que si vous avez une période de support active.

en: You can renew support %1$s here %3$s or %2$s I've already renewed support. %3$s
fr_FR: Vous pouvez renouveler le support %1$s ici %3$s ou %2$s J'ai déjà renouvelé le support. %3$s

en: Bookly updater
fr_FR: Mises à jour Bookly

en: Please note that upon deleting this Bookly item, all data associated with it will be permanently deleted
fr_FR: Veuillez noter qu'en supprimant cet élément Bookly, toutes les données qui lui sont associées seront définitivement supprimées.

en: To save data, please set "Don't delete" in Bookly Settings > General > Bookly data upon deleting Bookly items
fr_FR: Pour sauvegarder les données, veuillez choisir l'option "Ne pas supprimer" dans Réglages Bookly > Général > Données Bookly lors de la suppression d'éléments Bookly.

en: %s updated
fr_FR: %s mis à jour

en: Please wait, we are checking updates for {checked}/{total} Bookly add-ons
fr_FR: Veuillez patienter, nous vérifions les mises à jour de {checked}/{total} add-ons Bookly

en: No updates available
fr_FR: Pas de mises à jour disponibles

en: Completed
fr_FR: Terminé

en: Rejected
fr_FR: Rejeté

en: Refunded
fr_FR: Remboursé

en: Mixed
fr_FR: Mixte

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: New booking notification
fr_FR: Notification de nouvelle réservation

en: Customer's birthday greeting
fr_FR: Message d'anniversaire client

en: Customer's last appointment notification
fr_FR: Notification de dernier rendez-vous client

en: Staff full day agenda
fr_FR: Agenda journalier de l'équipe

en: Verify customer's email
fr_FR: Vérifier le mail du client

en: Verify customer's phone
fr_FR: Vérifier le téléphone du client

en: Mailing message
fr_FR: Message publipostage

en: New staff member's Staff Cabinet mobile app access token details
fr_FR: Détails du jeton d'accès à l'application mobile Staff Cabinet du nouveau membre du personnel

en: Test message
fr_FR: Message test

en: Invalid email
fr_FR: E-mail invalide

en: "%s" is too long (%d characters max).
fr_FR: "%s" est trop long (%d caractères max.).

en: Invalid number
fr_FR: Numéro invalide

en: Invalid date
fr_FR: Date invalide

en: Invalid time
fr_FR: Heure invalide

en: Your %s: %s is already associated with another %s.<br/>Press Update if we should update your user data, or press Cancel to edit entered data.
fr_FR: Votre %s: %s est déjà associé avec un autre %s.<br/>Cliquez sur Mettre à jour si nous devons mettre à jour vos données ou sur Annuler pour modifier les informations saisies.

en: Enter verification code from SMS
fr_FR: Saisissez le code de vérification figurant dans le SMS

en: Enter verification code from email
fr_FR: Saisissez le code de vérification figurant dans l'e-mail

en: Internal Notes
fr_FR: Notes internes

en: To view the details of these appointments, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
fr_FR: Pour voir les détails de ces rendez-vous, veuillez contacter l'administrateur de votre site Web afin de vérifier la licence Bookly Pro.

en: Initial setup
fr_FR: Configuration initiale

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Staff Members
fr_FR: Equipe

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications e-mail

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Products
fr_FR: Produits

en: Billing
fr_FR: Facturation

en: Get Bookly Pro
fr_FR: Installer Bookly Pro

en: Archived
fr_FR: Archivé

en: Staff Cabinet Mobile App
fr_FR: Application mobile Staff Cabinet

en: Access tokens
fr_FR: Jetons d'accès

en: Revoke
fr_FR: Révoquer

en: Invite
fr_FR: Inviter

en: You are going to delete access token(s). Please note that tokens will be automatically revoked, so user(s) associated with deleted token(s) will lose access
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer le(s) jeton(s) d'accès. Veuillez noter que les jetons seront automatiquement révoqués, donc l'/les utilisateur(s) associé(s) au(x) jeton(s) supprimé(s) perdront accès.

en: No records.
fr_FR: Pas d'enregistrements.

en: Add service
fr_FR: Ajouter service

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Finish
fr_FR: Terminer

en: Skip
fr_FR: Passer

en: Welcome to Bookly!
fr_FR: Bienvenue sur Bookly !

en: As the ultimate appointment booking plugin for online scheduling, Bookly is designed to help you effortlessly manage your booking calendar, services, and client base.
fr_FR: En tant que plugin ultime de prise de rendez-vous en ligne, Bookly est conçu pour vous aider à gérer sans effort votre calendrier de réservation, vos services et votre base de clients.

en: This introduction will guide you through the essential configuration steps to get you started quickly.
fr_FR: Cette introduction vous guidera à travers les étapes essentielles de la configuration pour vous permettre de démarrer rapidement.

en: You can optionally skip this wizard and refer to %s or watch our %s to learn the basics and get the most out of Bookly.
fr_FR: Vous pouvez éventuellement ignorer cet assistant et vous référer à %s ou regarder notre %s pour apprendre les bases et tirer le meilleur parti de Bookly.

en: Bookly Help Center
fr_FR: Centre d'assistance de Bookly

en: Video Tutorials
fr_FR: Tutoriels vidéo

en: Set your company business hours. This schedule will serve as a template for all new staff members.
fr_FR: Définissez les heures d'ouverture de votre entreprise. Cet horaire servira de modèle à tous les nouveaux membres du personnel.

en: Select a time interval to be used as a step when creating all time slots in the system.
fr_FR: Sélectionnez un intervalle de temps à utiliser comme étape lors de la création de toutes les plages horaires dans le système.

en: Select the currency for the prices of your services.
fr_FR: Sélectionnez la devise pour les prix de vos services.

en: In Bookly, 'staff' refers to any employee or resource that provides services to your clients, such as a consultant, therapist, or any other service provider. Adding staff members allows you to manage their schedules, assign services to them, and track their appointments.
fr_FR: Dans Bookly, le terme « personnel » désigne tout employé ou ressource qui fournit des services à vos clients, comme un consultant, un thérapeute ou tout autre prestataire de services. L'ajout de membres du personnel vous permet de gérer leur emploi du temps, de leur attribuer des services et de suivre leurs rendez-vous.

en: In Bookly, a 'service' refers to the various offerings or activities your business provides to clients, such as consultations, treatments, classes, or other services. By adding services, you can manage their duration, cost, and assign them to specific employees.
fr_FR: Dans Bookly, un « service » désigne les différentes offres ou activités que votre entreprise propose à ses clients, telles que des consultations, des traitements, des cours ou d'autres services. En ajoutant des services, vous pouvez gérer leur durée et leur coût, et les assigner à des employés spécifiques.

en: Bookly Cloud is an integral part of the Bookly booking system, offering a range of additional products and features for efficient appointment management and automation.
fr_FR: Bookly Cloud fait partie intégrante du système de réservation Bookly, offrant une gamme de produits et de fonctionnalités supplémentaires pour une gestion efficace des rendez-vous et de l'automatisation.

en: Features like SMS Notifications, Zapier integration, Stripe and Square Payments, Gift Cards, Voice and WhatsApp Notifications are designed to enhance your operations and boost your online business.
fr_FR: Des fonctionnalités telles que les notifications par SMS, l'intégration de Zapier, les paiements Stripe et Square, les cartes cadeaux, les notifications vocales et WhatsApp sont conçues pour améliorer vos opérations et stimuler votre activité en ligne.

en: Discover the full range of <a href="%s" target="_blank">powerful tools here</a>.
fr_FR: Découvrez la gamme complète d'<a href="%s" target="_blank">outils puissants ici</a>.

en: Sign up today and enjoy a welcome bonus!
fr_FR: Inscrivez-vous dès aujourd'hui et profitez d'un bonus de bienvenue !

en: Create an account
fr_FR: Créer un compte

en: Already registered
fr_FR: Déjà inscrit

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Service Terms</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Privacy Policy</a>
fr_FR: I accept <a href="%1$s" target="_blank">Termes et Conditions</a> and <a href="%2$s" target="_blank">Politique de Confidentialité</a>

en: Forgot password
fr_FR: Mot de passe oublié

en: Send recovery code
fr_FR: Envoyer le code de récupération

en: Verify recovery code
fr_FR: Vérifier le code de récupération

en: Set new password
fr_FR: Définir un nouveau mot de passe

en: Recovery code
fr_FR: Code de récupération

en: You are currently logged into Bookly Cloud with the account
fr_FR: Vous êtes actuellement connecté à Bookly Cloud avec le compte

en: Greetings
fr_FR: Salutations

en: The initial setup is complete, and you can now continue using Bookly in the admin panel.
fr_FR: La configuration initiale est terminée et vous pouvez maintenant continuer à utiliser Bookly dans le panneau d'administration.

en: You can create staff members and services, add appointments to the calendar, and manage them directly from the backend.
fr_FR: Vous pouvez créer des membres du personnel et des services, ajouter des rendez-vous au calendrier et les gérer directement depuis le backend.

en: To start receiving appointments via the front-end booking form, follow these steps:
fr_FR: Pour commencer à recevoir des rendez-vous via le formulaire de réservation, suivez les étapes suivantes :

en: Create a new page in WordPress.
fr_FR: Créer une nouvelle page dans WordPress.

en: Insert the following shortcode: %s
fr_FR: Insérez le shortcode suivant : %s

en: Save the page and visit it to see your booking form in action.
fr_FR: Enregistrez la page et visitez-la pour découvrir votre formulaire de réservation en action.

en: Have questions? Visit our %s or reach out to our %s.
fr_FR: Vous avez des questions ? Visitez notre %s ou contactez notre %s.

en: Help center
fr_FR: Centre d'assistance

en: Support Team
fr_FR: Équipe de soutien

en: Staff members order
fr_FR: Ordre des membres de l'équipe

en: Add staff
fr_FR: Ajouter Equipe

en: Quick search staff
fr_FR: Recherche rapide équipe

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Show archived
fr_FR: Afficher archivés

en: next day
fr_FR: le jour suivant

en: Reorder
fr_FR: Réorganiser

en: 1 - 9 employees
fr_FR: 1 à 9 employés

en: 10 - 19 employees
fr_FR: 10 à 19 employés

en: 20 - 49 employees
fr_FR: 20 à 49 employés

en: 50 - 249 employees
fr_FR: 50 -à 249 employés

en: 250 or more employees
fr_FR: 250 employés ou plus

en: Select company size
fr_FR: Sélectionnez la taille de l'entreprise

en: Company name
fr_FR: Nom de la société

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Industry
fr_FR: Industrie

en: Select industry
fr_FR: Sélectionnez l'industrie

en: Company size
fr_FR: Taille de la société

en: Bookly data upon deleting Bookly items
fr_FR: Données Bookly lors de la suppression d'éléments Bookly

en: If you choose Delete, all data associated with Bookly will be permanently deleted when deleting Bookly items (Bookly, Bookly Pro, or any Bookly add-on)
fr_FR: Si vous choisissez Supprimer, toutes les données associées à Bookly seront définitivement supprimées lors de la suppression des éléments Bookly (Bookly, Bookly Pro ou tout complément Bookly).

en: Don't delete
fr_FR: Ne pas supprimer

en: Time slot length
fr_FR: Durée du créneau horaire

en: Select a time interval which will be used as a step when building all time slots in the system.
fr_FR: Choisissez l'intervalle de temps qui servira à la mise en place des créneaux horaires dans le systeme.

en: Set slot length as service duration
fr_FR: Définir durée du créneau comme durée du service

en: Enable this option to make slot length equal to service duration at the Time step of booking form.
fr_FR: Activez cette option pour que le créneau horaire soit équivalent à la durée du service dans le formulaire de réservation.

en: Number of days available for booking
fr_FR: Nombre de jours possibles pour la réservation

en: Set how far in the future the clients can book appointments.
fr_FR: Réglez la période de disponibilité dans le futur pour les réservations.

en: Display available time slots in client's time zone
fr_FR: Afficher les créneaux dans le fuseau horaire du client

en: The value is taken from client's browser.
fr_FR: La valeur est récupérée depuis le navigateur du client

en: Allow staff members to edit their profiles
fr_FR: Autoriser les membres d'équipe a éditer leurs profils

en: If this option is enabled then all staff members who are associated with WordPress users will be able to edit their own profiles, services, schedule and days off.
fr_FR: Si cette option est activée, les membres d'équipe qui sont associés à des utilisateurs WordPress pourront modifier leurs profils, services, calendrier et jours de congé.

en: Method to include Bookly JavaScript and CSS files on the page
fr_FR: Méthode pour inclure du Javascript et du CSS de Bookly sur une page

en: Select method how to include Bookly JavaScript and CSS files on the page. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
fr_FR: Sélectionnez la méthode permettant d'inclure les fichiers JavaScript et CSS de Bookly dans la page. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.

en: All pages
fr_FR: Toutes les pages

en: Pages with Bookly form
fr_FR: Pages avec formulaire Bookly

en: Help us improve Bookly by sending anonymous usage stats
fr_FR: Aidez-nous a améliorer Bookly en envoyant des stats d'utilisation anonymes

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality
fr_FR: Autoriser le plugin  afficher l'information "Créé par Bookly" sur le widget de réservation pour propager l'information dans le plugin. Cela permet à l'équipe d'améliorer le produit et ses fonctionnalités.

en: Prevent caching of pages with booking form
fr_FR: Prévenir la mise en cache des pages avec le formulaire de réservation

en: Select "Enabled" if you want Bookly to prevent caching by third-party caching plugins by adding a DONOTCACHEPAGE constant on pages with booking form
fr_FR: Sélectionnez "Activé" si vous voulez que Bookly empêche la mise en cache par des plugins de mise en cache tiers en ajoutant une constante DONOTCACHEPAGE sur les pages avec le formulaire de réservation

en: Session storage mode
fr_FR: Mode de stockage des sessions

en: Select where to store session data
fr_FR: Choisissez où stocker les données de session

en: Prevent PHP session locking
fr_FR: Empêcher le verrouillage des sessions PHP

en: Enable this option to make Bookly close the PHP session as soon as it is done with it. This should prevent locking the session, which could cause various other processes to timeout or fail
fr_FR: Activez cette option pour que Bookly ferme la session PHP dès qu'elle est terminée. Cela devrait éviter de verrouiller la session, ce qui pourrait provoquer l'arrêt ou l'échec de divers autres processus

en: Show news notifications
fr_FR: Afficher les notifications d'actualités

en: If enabled, News notification icon will be displayed
fr_FR: Si cette option est activée, l'icône de notification des actualités sera affichée

en: Mail gateway
fr_FR: Passerelle de messagerie

en: Select a mail gateway that will be used to send email notifications. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page.
fr_FR: Sélectionnez une passerelle de messagerie qui sera utilisée pour envoyer des notifications par e-mail. Pour plus d'informations, consultez la page <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.

en: WordPress mail
fr_FR: Courrier WordPress

en: Hostname
fr_FR: Nom d'hôte

en: Username
fr_FR: Utilisateur

en: Secure
fr_FR: Sécurisé

en: Service paid locally
fr_FR: Service payé localement

en: URL Settings
fr_FR: Réglages d'URL

en: Company
fr_FR: Société

en: Online Meetings
fr_FR: Réunions en ligne

en: User Permissions
fr_FR: Permissions des utilisateurs

en: Additional
fr_FR: Supplémentaire

en: Business Hours
fr_FR: Heures d'ouverture

en: Holidays
fr_FR: Vacances

en: Purchase Code
fr_FR: Code Achat

en: Approve appointment URL (success)
fr_FR: URL Validation Rendez-vous (Réussite)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully approved the appointment.
fr_FR: Définissez l'URL de la page qui s'affiche a l'équipe après un rendez-vous accepté avec succès.

en: Approve appointment URL (denied)
fr_FR: URL Validation Rendez-vous (Echec)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the approval of appointment cannot be done (due to capacity, changed status, etc.).
fr_FR: URL de la page qui s'affiche pour l'équipe quand une approbation de réservation ne peut pas être faite (a cause de la capacité, du statut, etc).

en: Cancel appointment URL (success)
fr_FR: URL Annulation Rendez-vous (Réussi)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully cancelled their appointment.
fr_FR: URL de la page qui s'affiche pour le client quand la réservation a été annulée avec succès.

en: Cancel appointment URL (denied)
fr_FR: URL Annulation Rendez-vous (Echec)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the cancellation of appointment is not available anymore.
fr_FR: URL de la page qui s'affiche pour un client quand l'annulation n'est plus possible.

en: Reject appointment URL (success)
fr_FR: URL de rejet du rendez-vous (réussi)

en: Set the URL of a page that is shown to staff after they successfully rejected the appointment.
fr_FR: Définir l'URL de la page qui s'affiche a l'équipe quand elle a rejeté un rendez-vous avec succès.

en: Reject appointment URL (denied)
fr_FR: URL de rejet du rendez-vous (échec)

en: Set the URL of a page that is shown to staff when the rejection of appointment cannot be done (due to changed status, etc.).
fr_FR: Définir l'URL de la page qui s'affiche a l'équipe quand un rejet n'a pas pu être effectué (suite à un changement de statut, etc.).

en: Please note, the business hours below work as a template for all new staff members. To render a list of available time slots the system takes into account only staff members' schedule, not the company business hours. Be sure to check the schedule of your staff members if you have some unexpected behavior of the booking system.
fr_FR: Veuillez noter, que les heures de travail ci-dessous servent de modèle aux nouveaux membres d'équipe. Pour fournir une liste des crénaux disponibles, le système prend en compte uniquement le planning des membres, et non les horaires de travail de la société. Vérifiez bien les horaires de vos membres d'équipe si vous avez un comportement innatendu du système de réservation.

en: Please note that business hours you set here will be used as visible hours in Calendar for all staff members if you enable "Show only business hours in the calendar" in Settings > Calendar.
fr_FR: Veuillez noter que les heures de bureau que vous définissez ici seront utilisées comme heures visibles dans le calendrier pour tous les membres du personnel si vous activez "Afficher uniquement les heures de bureau dans le calendrier" dans Paramètres > Calendrier.

en: Select status for newly booked appointments.
fr_FR: Choisissez un statut pour les nouvelles réservations.

en: Please note that this setting will be overridden by Customer Groups > General settings > <a href="%s" target="_blank">Default appointment status</a>.
fr_FR: Veuillez noter que ce paramètre sera remplacé par Groupes de clients > Paramètres généraux > <a href="%s" target="_blank">Statut du rendez-vous par défaut</a>.

en: Default appointment status
fr_FR: Statut par défaut du rendez-vous

en: ICS description for customers
fr_FR: Description de l'ICS pour les clients

en: ICS description for staff
fr_FR: Description de l'ICS pour le personnel

en: The value returned by {appointment_end_date} placeholder
fr_FR: La valeur renvoyée par l'attribut {appointment_end_date}

en: Choose 'Accurate date' if you want the {appointment_end_date} placeholder to return the exact end date of the appointment. Select '+1 day' if you prefer the placeholder to include an additional day in the end date calculation. Please note that this setting will affect only appointments with a duration longer or equal to one day.
fr_FR: Choisissez "Date exacte" si vous souhaitez que le caractère générique {appointment_end_date} renvoie la date exacte de fin du rendez-vous. Sélectionnez "+1 jour" si vous préférez que le caractère générique inclue un jour supplémentaire dans le calcul de la date de fin. Veuillez noter que ce paramètre n'affecte que les rendez-vous dont la durée est supérieure ou égale à un jour.

en: +1 day
fr_FR: +1 jour

en: Accurate date
fr_FR: Date exacte

en: Show only business days in the calendar
fr_FR: Afficher uniquement les jours ouvrables dans le calendrier

en: If this setting is enabled then only business days will be visible in the calendar according to the company's business hours settings
fr_FR: Si ce paramètre est activé, seuls les jours ouvrables seront visibles dans le calendrier en fonction du paramétrage des heures d'ouverture de l'entreprise

en: Show only business hours in the calendar
fr_FR: Afficher uniquement les heures d'ouverture dans le calendrier

en: If this setting is enabled then the visible hours in the calendar will be limited to the company's business hours
fr_FR: Si ce paramètre est activé, les heures visibles dans le calendrier seront limitées aux heures d'ouverture de l'entreprise

en: Show only staff members with appointments in Day view
fr_FR: Afficher uniquement les membres du personnel ayant des rendez-vous dans la visualisation du jour

en: If this setting is enabled then only staff members who have associated appointments will be displayed in the Day view
fr_FR: Si ce paramètre est activé, seuls les membres du personnel qui ont des rendez-vous associés seront affichés dans la visualisation du jour

en: Show new appointments notifications
fr_FR: Afficher les notifications de nouveaux rendez-vous

en: If enabled, you will see an indicator near 'Calendar' for newly created appointments
fr_FR: Si cette option est activée, vous trouverez un indicateur près de "Calendrier" pour les rendez-vous nouvellement créés.

en: Month view style
fr_FR: Style de la vue mensuelle

en: Select the style for displaying appointments in Month view
fr_FR: Sélectionnez le style d'affichage des rendez-vous en vue mensuelle

en: Classic
fr_FR: Classique

en: Minimalistic
fr_FR: Minimaliste

en: Coloring mode
fr_FR: Mode de coloration

en: If you select "By service", then the color will be taken from the service settings. If you select "By status", then the color will depend on the appointment status
fr_FR: Si vous sélectionnez "Par service", alors la couleur sera tirée des paramètres du service. Si vous sélectionnez "Par statut", alors la couleur dépendra du statut du rendez-vous.

en: By service
fr_FR: Par service

en: By status
fr_FR: Par statut

en: By staff
fr_FR: Par les employés

en: Appointment with one participant
fr_FR: Rendez-vous avec un participant

en: Appointment with many participants
fr_FR: Rendez-vous avec plusieurs participants

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Price format
fr_FR: Format de prix

en: Add custom metadata to payment
fr_FR: Ajouter des métadonnées personnalisées au paiement

en: You can specify up to 50 keys, with key names up to 40 characters long and values up to 500 characters long. Key names can contain only letters, digits and spaces.
fr_FR: Vous pouvez définir jusqu'à 50 clés, avec des noms de clés pouvant comporter jusqu'à 40 caractères et des valeurs pouvant comporter jusqu'à 500 caractères. Les noms de clés ne peuvent contenir que des lettres, des chiffres et des espaces.

en: Add metadata
fr_FR: Ajouter des métadonnées

en: Phone field default country
fr_FR: Pays par défaut de téléphone

en: Select default country for the phone field in the 'Details' step of booking. You can also let Bookly determine the country based on the IP address of the client.
fr_FR: Choisissez le pays par défaut pour le champ Téléphone dans l'étape 'Détails' de la réservation. Vous pouvez laisser Bookly le déterminer par lui-même sur la base de l'IP du client.

en: Guess country by user's IP address
fr_FR: Définir pays en fonction de l'IP Client

en: Default country code
fr_FR: Code pays par défaut

en: Your clients must have their phone numbers in international format in order to receive text messages. However you can specify a default country code that will be used as a prefix for all phone numbers that do not start with "+" or "00". E.g. if you enter "1" as the default country code and a client enters their phone as "(600) 555-2222" the resulting phone number to send the SMS to will be "+1600555222".
fr_FR: Vos clients doivent entrer leurs numéros en format international pour recevoir les SMS. Cependant, si vous spécifiez un code pays par défaut, il sera utilisé comme préfixe pour les numéros qui ne commencent pas par "+" ou "00". Ex: Si vous entrez "1" comme code pays par défaut et que le client entre son numéro comme (600) 555-2222, le résultat qui sera utilisé pour les SMS sera "+1600555222".

en: Remember personal information in cookies
fr_FR: Enregistrer les infos personnelles dans les cookies

en: If this setting is enabled then returning customers will have their personal information fields filled in at the Details step with the data previously saved in cookies.
fr_FR: Si ce réglage est activé, le client qui revient sur le site verra ses informations personnelles remplir les champs dans l'étape "Détails" avec les informations entrées précédemment.

en: Allow duplicate customers
fr_FR: Autoriser clients dupliqués

en: If enabled, a new user will be created if any of the registration data during the booking is different.
fr_FR: Si activé, un nouveau client sera créé si une seule de ses informations est  différente lors de l'enregistrement de la réservation.

en: Show confirmation dialog before updating customer's data
fr_FR: Afficher une boite de confirmation avant de mettre à jour les données du client

en: If this option is enabled and customer enters contact info different from the previous order, a warning message will appear asking to update the data.
fr_FR: Si cette option est cochée et que le client entre des informations de contact différentes que celles de sa précédente commande, un message d'avertissement apparaitra pour lui demande s'il souhaite mettre à jour ses données.

en: Verify customer's contact information at Details step
fr_FR: Vérifier les coordonnées du client à l'étape des détails

en: Select when to send a notification with a verification code to the customer by SMS or email.
fr_FR: Choisissez quand envoyer une notification avec un code de vérification au client par SMS ou par mail.

en: Off
fr_FR: Desactivé

en: Always verify phone
fr_FR: Vérifier toujours le téléphone

en: Always verify email
fr_FR: Vérifier toujours l'email

en: Only if data is different from the previous order
fr_FR: Seulement si les données sont différentes de la commande précédente

en: Appointment ID
fr_FR: ID du rendez-vous

en: Date of appointment
fr_FR: Date du rendez-vous

en: Time of appointment
fr_FR: Heure du rendez-vous

en: Booking number
fr_FR: Numéro de réservation

en: Name of category
fr_FR: Nom de la catégorie

en: Address of company
fr_FR: Adresse de l'entreprise

en: Name of company
fr_FR: Nom de l'entreprise

en: Company phone
fr_FR: Téléphone de l'entreprise

en: Company web-site address
fr_FR: Adresse du site internet de l'entreprise

en: Duration of service
fr_FR: Durée du service

en: Info of service
fr_FR: Info du service

en: Name of service
fr_FR: Nom du service

en: Price of service
fr_FR: Prix du service

en: Email of staff
fr_FR: Mail du personnel

en: Info of staff
fr_FR: Info du personnel

en: Name of staff
fr_FR: Nom du personnel

en: Phone of staff
fr_FR: Téléphone du personnel

en: Customer notes for appointment
fr_FR: Notes des clients pour le rendez-vous

en: Status of payment
fr_FR: Statut du payement

en: Payment type
fr_FR: Type de payement

en: Status of appointment
fr_FR: Statut du rendez-vous

en: Loop over participants list
fr_FR: Boucles sur la liste des participants

en: Loop over participants list with delimiter
fr_FR: Boucle sur la liste des participants avec délimiteur

en: No records for selected period.
fr_FR: Pas d'enregistrements pour cette période.

en: SMS Notifications
fr_FR: Notifications SMS

en: Approved at
fr_FR: Accepté à

en: Change the sender's name to your phone number or any other name
fr_FR: Changez le numéro de l’expéditeur ou tout autre nom sur votre téléphone

en: Campaigns
fr_FR: Campagnes

en: Mailing lists
fr_FR: Listes de publipostage

en: SMS Details
fr_FR: Détails SMS

en: Price list
fr_FR: Liste de prix

en: If you do not see your country in the list please contact us at <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.
fr_FR: Si vous ne voyez pas votre pays dans la liste, contactez-nous à  <a href="mailto:support@bookly.info">support@bookly.info</a>.

en: Administrator phone
fr_FR: Téléphone administrateur

en: Send test SMS
fr_FR: Envoyer SMS Test

en: Save administrator phone
fr_FR: Enregistrer tél. de l'administrateur

en: Enter a phone number in international format. E.g. for the United States a valid phone number would be +17327572923.
fr_FR: Entrez un numéro de téléphone au format international avec + et le code du pays.

en: Quick search notifications
fr_FR: Recherche rapide notifications

en: Please take into account that not all countries by law allow custom SMS sender ID. Please check if particular country supports custom sender ID in our price list. Also please note that prices for messages with custom sender ID are usually 20% - 25% higher than normal message price.
fr_FR: Veuillez noter que légalement, l'envoi de SMS avec ID émetteur personnalisé n'est pas autorisé dans tous le pays. Veuillez vérifier si votre pays l'autorise dans notre liste de prix. Veuillez également noter que le prix des SMS avec ID émetteur personnalisé est généralement 20 à 25% plus élevé que le prix des messages normaux.

en: Request Sender ID
fr_FR: Requête ID Émetteur

en: Reset to default
fr_FR: Réinitialiser

en: Request
fr_FR: Requête

en: Cancel request
fr_FR: Annuler requête

en: Can only contain letters or digits (up to 11 characters).
fr_FR: Ne peut contenir que des lettres ou chiffres (jusqu'à 11 caract.)

en: Quick search
fr_FR: Recherche rapide

en: Current mailing list
fr_FR: Liste de diffusion actuelle

en: Sender ID request is sent.
fr_FR: La requête ID Émetteur est envoyée.

en: Sender ID is reset to default.
fr_FR: L'ID Émetteur est réinitialisé.

en: enable
fr_FR: activer

en: disable
fr_FR: désactiver

en: Start Now
fr_FR: Commencer maintenant

en: Manual
fr_FR: Manuel

en: Ready to send
fr_FR: Prêt à envoyer

en: In progress
fr_FR: En cours

en: Canceled
fr_FR: Annulée

en: SMS has been sent successfully.
fr_FR: Le SMS a été envoyé avec succès.

en: WhatsApp Notifications
fr_FR: Notifications WhatsApp

en: Permanent access token
fr_FR: Jeton d'accès permanent

en: Phone number ID
fr_FR: ID du numéro de téléphone

en: WhatsApp Business Account ID
fr_FR: ID du compte WhatsApp Business

en: Bookly Cloud Billing
fr_FR: Facturation de Bookly Cloud

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: To generate an invoice you should fill in company information in Bookly Cloud settings -> Invoice
fr_FR: Pour générer une facture, vous devez remplir les informations sur l'entreprise dans les paramètres de Bookly Cloud -> Facture

en: Bookly Cloud Settings
fr_FR: Paramètres de Bookly Cloud

en: Change password
fr_FR: Changer mot de passe

en: Company address
fr_FR: Adresse de la société

en: Company address line 2
fr_FR: Adresse de la société ligne 2

en: You can change the country <a href="#">here</a>
fr_FR: Vous pouvez changer le pays <a href="#">here</a>

en: Company number
fr_FR: Numéro d’entreprise

en: VAT / Tax number
fr_FR: TVA / Numéro fiscal

en: Additional text to include in invoice
fr_FR: Texte supplémentaire à inclure dans la facture

en: Send invoice
fr_FR: Envoyer la facture

en: The invoice will be sent to <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>
fr_FR: La facture sera envoyée à <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>

en: Copy invoice to another email(s)
fr_FR: Envoyer copie de la facture à d'autres e-mails

en: Enter one or more email addresses separated by commas.
fr_FR: Entrer une ou plusieurs adresses e-mail séparées par des virgules.

en: Save invoice settings
fr_FR: Sauvegarder les paramètres de la facture

en: Show SMS notification icon
fr_FR: Afficher l'icône de notification SMS

en: Send email notification to administrators at low balance
fr_FR: Envoyer un e-mail de notification aux administrateur quand le crédit est faible

en: Send weekly summary
fr_FR: Envoyer un résumé hebdomadaire

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country.
fr_FR: Votre pays est le lieu à partir duquel vous consommez les services Bookly SMS et est utilisé pour vous fournir les méthodes de paiement disponibles dans ce pays.

en: Update country
fr_FR: Mise à jour du pays

en: Old password
fr_FR: Ancien mot de passe

en: Repeat new password
fr_FR: Répéter nouveau mot de passe

en: Passwords don't match
fr_FR: Les mots de passe ne correspondent pas

en: Services order
fr_FR: Ordre des services

en: Quick search services
fr_FR: Recherche rapide services

en: Update service setting
fr_FR: Mettre à jour service

en: You are about to change a service setting which is also configured separately for each staff member. Do you want to update it in staff settings too?
fr_FR: Vous allez modifier un réglage de service qui est également configuré séparément pour chaque membre d'equipe. Voulez-vous également le mettre à jour dans les réglages de l'équipe?

en: Remember my choice
fr_FR: Mémoriser mon choix

en: No, update just here in services
fr_FR: Non, mettre à jour dans le service uniquement

en: The service will be created with the visibility of Private.
fr_FR: Le service sera créé avec la visibilité de Privé.

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Copy of %s
fr_FR: Copie de %s

en: If you have not already done so, <a href="%s" target="_blank">sign up for Zapier</a>
fr_FR: Si vous ne l'avez pas déjà fait, <a href="%s" target="_blank">Inscrivez-vous à Zapier</a>

en: <a href="%s" target="_blank">Sign in to Zapier</a> and click <a href="%s" target="_blank"><b>Make a Zap</b></a>
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Inscrivez-vous à Zapier</a> et cliquez sur <a href="%s" target="_blank"><b>Faire un zap</b></a>

en: In the <b>Choose App & Event</b> step search for the <b>Bookly</b> app and select it
fr_FR: Dans l'étape <b>Choisir une Application & un Evenement</b>, recherchez l'application <b>Bookly</b> et selectionnez là

en: In the <b>Choose Trigger Event</b> dropdown choose a trigger and click <b>Continue</b>
fr_FR: Dans le menu coulissant <b>Choisissez l'Evenement Déclancheur</b> choisissez un déclancheur et cliquez sur <b>Continuer</b>

en: In the <b>Choose Account</b> step click <b>Sign in to Bookly</b>
fr_FR: A l'étape <b>Choisir un compte</b> cliquez sur <b>Se connecter à Bookly</b>

en: In the popup window enter the API Key found below on this page, and click <b>Yes, Continue</b>
fr_FR: Dans la fenêtre pop up, entrez la clé API qui se trouve plus bas sur cette page et cliquez sur <b>Oui, Continuer</b>

en: Click <b>Continue</b>, then <b>Test trigger</b> and <b>Continue</b>
fr_FR: Cliquez sur <b>Continuer</b>, puis <b>Tester le déclancheur</b> et <b>Continuer</b>

en: Continue creating your Zap by selecting the options you'd like
fr_FR: Continuez de créer votre Zap en selectionnant les options que vous souhaitez

en: Finally, click <b>Finish</b> to create your Zap
fr_FR: Enfin, cliquer sur <b>Finir</b> pour créer votre Zap

en: Once your Zap is created, make sure to toggle your Zap "on". It's now ready to go and will run automatically
fr_FR: Une fois que votre Zap est créé, assurez-vous d'activer votre Zap. Il est maintenant prêt à fonctionner et s'exécutera automatiquement

en: Generate new API Key
fr_FR: Générer une nouvelle clé API

en: Bookly update required
fr_FR: Mise à jour de Bookly nécessaire

en: This product is not supported by your version of Bookly plugin. Please update Bookly to the latest version.
fr_FR: Ce produit n'est pas pris en charge par votre version du plugin Bookly. Veuillez mettre à jour Bookly avec la dernière version.

en: Bookly %s required
fr_FR: Bookly %s nécessaire

en: Cancel subscription
fr_FR: Annuler l'abonnement

en: When do you want to cancel?
fr_FR: Quand souhaitez-vous annuler?

en: Cancel on next renewal
fr_FR: Annuler lors du prochain renouvellement

en: You will be able to use the product until the end of the already paid period. If during this period you decide to keep your subscription, you will have the option to do so.
fr_FR: Vous pourrez utiliser le produit jusqu'à la fin de la période déjà payée. Si, au cours de cette période, vous décidez de maintenir votre abonnement, vous aurez la possibilité de le faire.

en: Cancel immediately
fr_FR: Annuler immédiatement

en: The product will be disabled immediately. To re-enable the product, you will need to sign up for a new subscription.
fr_FR: Le produit sera désactivé immédiatement. Pour réactiver le produit, vous devrez souscrire un nouvel abonnement.

en: Get started
fr_FR: Démarrer

en: Congrats!
fr_FR: Félicitation!

en: best offer
fr_FR: meilleure offre

en: users choice
fr_FR: choix des utilisateurs

en: Purchase code
fr_FR: Code d'achat

en: Next billing date
fr_FR: Prochaine date de facturation

en: Deactivation date
fr_FR: Date de désactivation

en: Tasks
fr_FR: Tâches

en: unlimited in trial
fr_FR: illimité pendant l'essai

en: Stripe activation was not completed
fr_FR: L'activation de Stripe n'est pas terminée

en: Run tests automatically
fr_FR: Lancer les tests automatiquement

en: Success
fr_FR: Réussite

en: Warning
fr_FR: Avertissement

en: End points
fr_FR: Points finaux

en: All actions
fr_FR: Toutes les actions

en: Clear logs
fr_FR: Effacer les registres

en: Keep logs
fr_FR: Conserver les journaux

en: %s day | %s days
fr_FR[0]: %s jour
fr_FR[1]: %s jours

en: PHP Sessions
fr_FR: Sessions PHP

en: This test checks if PHP sessions are enabled. Bookly needs PHP sessions to work correctly. For more information about PHP sessions, please check the official PHP documentation %s.
fr_FR: Ce test vérifie si les sessions PHP sont activées. Bookly a besoin des sessions PHP pour fonctionner correctement. Pour plus d'informations sur les sessions PHP, veuillez consulter la documentation officielle de PHP %s.

en: Critical errors
fr_FR: Erreurs critiques

en: This test checks for critical errors in Bookly.
fr_FR: Ce test vérifie la présence d'erreurs critiques dans Bookly.

en: Some critical errors in Bookly were found recently.
fr_FR: Des erreurs critiques dans Bookly ont été trouvées récemment.

en: Please contact Bookly support.
fr_FR: Veuillez contacter le support Bookly.

en: Time settings
fr_FR: Paramètres horaires

en: We recommend to use timezones with geographic names (e.g., "Europe/London") instead of "UTC +1". Using numerical representation may cause errors with daylight saving time. You can modify your timezone in WP Settings > General > Timezone.
fr_FR: Nous recommandons d'utiliser les fuseaux horaires avec des noms géographiques (par exemple, "Europe/Londres") au lieu de "UTC +1". L'utilisation de la représentation numérique peut entraîner des erreurs avec l'heure d'été. Vous pouvez modifier votre fuseau horaire dans Paramètres WP > Général > Fuseau horaire.

en: Add-ons directories
fr_FR: Répertoires de modules complémentaires

en: Since Bookly has specific add-ons directories, their renaming may cause issues.
fr_FR: Comme Bookly possède des répertoires de modules complémentaires spécifiques, leur renommage peut poser des problèmes.

en: Current directory name
fr_FR: Nom du répertoire actuel

en: Expected directory name
fr_FR: Nom de répertoire attendu

en: Some folders were renamed. Below you can find a list with current and correct names.
fr_FR: Certains dossiers ont été renommés. Vous trouverez ci-dessous une liste avec les noms actuels et corrects.

en: Incompatible plugins
fr_FR: Plugins incompatibles

en: This test checks the plugins that may affect Bookly. For example, some caching and optimizing plugins may cause incorrect work of Bookly.
fr_FR: Ce test vérifie les modules complémentaires qui peuvent affecter Bookly. Par exemple, certains modules de mise en cache et d'optimisation peuvent entraîner un fonctionnement incorrect de Bookly.

en: One or several incompatible plugins were detected. Please add pages with Bookly shortcodes to cache exceptions and Javascript-code minification.
fr_FR: Un ou plusieurs plugins incompatibles ont été détectés. Veuillez ajouter les pages avec les shortcodes Bookly aux exceptions du cache et à la minification du code Javascript.

en: Secure connection
fr_FR: Connexion sécurisée

en: Some Bookly integrations require HTTPS connection and won't work with your website if there is no valid SSL certificate installed on your web server.
fr_FR: Certaines intégrations Bookly nécessitent une connexion HTTPS et ne fonctionneront pas avec votre site internet si aucun certificat SSL valide n'est installé sur votre serveur web.

en: External connections
fr_FR: Connexions externes

en: This test checks the ability to establish a connection with the Bookly Cloud external server.
fr_FR: Ce test vérifie la capacité d'établir une connexion avec le serveur externe Bookly Cloud.

en: For some reason, your server blocks Bookly Cloud requests. To fix the issue, please ask your hosting provider to whitelist the Bookly Cloud server.
fr_FR: Pour une raison quelconque, votre serveur bloque les requêtes Bookly Cloud. Pour résoudre ce problème, veuillez demander à votre fournisseur d'hébergement de mettre le serveur Bookly Cloud sur la liste blanche.

en: Bookly updates
fr_FR: Mises à jour de Bookly

en: Bookly updates bring new useful features and bugfixes. Make sure you are using the latest version of Bookly to get more possibilities and the highest quality.
fr_FR: Les mises à jour de Bookly apportent de nouvelles fonctionnalités utiles et des corrections de bugs. Assurez-vous d'utiliser la dernière version de Bookly pour bénéficier de plus de possibilités et de la meilleure qualité.

en: Some Bookly items are outdated. Please update the following items:
fr_FR: Certains éléments de Bookly ont expiré. Veuillez mettre à jour les éléments suivants :

en: Please update the following add-ons for correct work of your version of Bookly:
fr_FR: Veuillez mettre à jour les modules complémentaires suivants pour un fonctionnement correct de votre version de Bookly :

en: All staff
fr_FR: Toute l'equipe

en: No staff selected
fr_FR: Pas d'équipe sélectionnée

en: Welcome to Bookly and thank you for your choice!
fr_FR: Bienvenu à Bookly et merci de votre choix !

en: Bookly will simplify the booking process for your customers. This plugin creates another touchpoint to convert your visitors into customers. With Bookly your clients can see your availability, pick the services you provide, book them online and much more.
fr_FR: Bookly simplifie le processus de réservation pour vos clients. Ce plugin crée un autre point de contact pour convertir vos visiteurs en clients. Avec Bookly, vos clients peuvent voir vos disponibilités, choisir les services que vous offrez, les réserver en ligne et bien plus encore.

en: To start using Bookly, you need to set up the services you provide and specify the staff members who will provide those services.
fr_FR: Pour commencer à utiliser Bookly, vous devez configurer les services que vous fournissez et spécifier les membres du personnel qui fourniront ces services.

en: Add a staff member (you can add only one service provider with a free version of Bookly).
fr_FR: Ajouter un membre d'équipe (Vous ne pouvez ajouter qu'un seul fournisseur de services avec la version gratuite de Bookly).

en: Add services you provide (up to five with a free version of Bookly) and assign them to a staff member.
fr_FR: Ajouter les services que vous fournissez (max. 5 avec la version gratuite de Bookly) et assignez-les à in membre de l'équipe.

en: Go to Posts/Pages and click on the 'Add Bookly booking form' button in the page editor to publish the booking form on your website.
fr_FR: Allez dans Postes/Pages et cliquez sur le bouton 'Ajouter un formulaire de réservation Bookly' dans l'éditeur de la page pour publier le formulaire de réservation sur votre site internet.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. Get more features and remove the limits by upgrading to the paid version with the <a href="%s" target="_blank">Bookly Pro add-on</a>, which allows you to use a vast number of additional features and settings for booking services, install other add-ons for Bookly, and includes six months of customer support.
fr_FR: Bookly peut augmenter vos ventes et s'adapte à votre business. Obtenez plus de fonctionnalités et supprimez les limites en passant à la version payante avec l'extension <a href="%s" target="_blank">le add-on Bookly Pro</a>, qui vous offre un grand nombre de fonctionnalités et paramètres supplémentaires pour réserver des services, installer d'autres extensions pour Bookly, et inclut six mois de support clientèle.

en: Add Staff Members
fr_FR: Ajouter Membre Equipe

en: Add Services
fr_FR: Ajouter Services

en: Try Bookly Pro add-on
fr_FR: Essayez le add-on Bookly Pro

en: News
fr_FR: Actualités

en: More news
fr_FR: Plus d'actualités

en: No payments for selected period and criteria.
fr_FR: Pas de paiement pour la période et les critères.

en: See details for more items
fr_FR: Voir les détails pour plus d'éléments

en: Edit custom CSS
fr_FR: Modifier le CSS personnalisé

en: Set up your custom CSS styles
fr_FR: Définissez vos styles CSS personnalisés

en: Bookly form
fr_FR: Formulaire bookly

en: Show form progress tracker
fr_FR: Afficher la progression

en: Align buttons to the left
fr_FR: Aligner les boutons à droite

en: Invert datepicker colors
fr_FR: Inverser les couleurs du sélecteur de date

en: Click on the underlined text to edit.
fr_FR: Cliquez sur le texte souligné pour modifier.

en: How to publish this form on your web site?
fr_FR: Comment publier ce formulaire sur votre site web ?

en: Open the page where you want to add the booking form in page edit mode and click on the "Add Bookly booking form" button. Choose which fields you'd like to keep or remove from the booking form. Click Insert, and the booking form will be added to the page.
fr_FR: Ouvrez la page où vous souhaitez ajouter le formulaire de réservation en mode édition et cliquez sur le bouton "Ajouter un formulaire de réservation". Choisissez les champs que vous souhaitez conserver ou supprimer du formulaire de réservation. Cliquez sur Insérer, et le formulaire de réservation sera ajouté à la page.

en: Read more
fr_FR: Voir plus

en: Make selecting employee required
fr_FR: Forcer le choix d'un employé

en: Show service price next to employee name
fr_FR: Afficher le prix du service à coté du nom

en: Show service duration next to service name
fr_FR: Afficher la durée à coté du nom du service

en: Show category info
fr_FR: Afficher les informations sur la catégorie

en: Show service info
fr_FR: Afficher les informations sur le service

en: Show staff info
fr_FR: Afficher les informations sur le personnel

en: Show calendar
fr_FR: Afficher calendrier

en: Show blocked timeslots
fr_FR: Afficher créneaux bloqués

en: Show each day in one column
fr_FR: Afficher les jours sur une colonne

en: Please note that "I'm available on or after" picker will be hidden
fr_FR: Veuillez noter que le choix "Je suis disponible le ou après" sera masqué.

en: Show only the nearest timeslot
fr_FR: Afficher uniquement le créneau horaire le plus proche

en: Show only the first timeslot in each day
fr_FR: Ne montrer que le premier créneau horaire de chaque jour

en: Phone field required
fr_FR: N° de tél. requis

en: Email field required
fr_FR: Champ E-mail requis

en: Both email and phone fields required
fr_FR: Champs e-mail en téléphone requis

en: Show Login button
fr_FR: Afficher bouton Login

en: Do not forget to update your email and SMS codes for customer names
fr_FR: N'oubliez pas de mettre à jour vos codes E-mail et SMS pour le nom des clients

en: Use first and last name instead of full name
fr_FR: Utiliser Prénom/Nom au lieu de Nom complet

en: Email confirmation field
fr_FR: Champ de confirmation e-mail

en: Show notes field
fr_FR: Afficher le champ Notes

en: Show Terms & Conditions checkbox
fr_FR: Afficher la case à cocher des conditions générales

en: Show 'Start over' button
fr_FR: Afficher le bouton 'Recommencer'

en: Show 'Download ICS' button
fr_FR: Afficher le bouton "Télécharger ICS".

en: Show 'Add to calendar'
fr_FR: Afficher "Ajouter au calendrier"

en: The booking form on this step may have different set or states of its elements. It depends on various conditions such as installed/activated add-ons, settings configuration or choices made on previous steps. Select option and click on the underlined text to edit.
fr_FR: Le formulaire de réservations à cette étape peut avoir différents éléments affichés. Cela dépend de plusieurs facteurs comme les add-ons installés, le paramétrage, les choix dans les étapes précédentes. Choisissez une option et cliquez sur le texte souligné pour le modifier.

en: Form view in case of successful booking
fr_FR: Vue du formulaire quand la réservation est réussie

en: Form view in case the number of bookings exceeds the limit
fr_FR: Vue de formulaire quand le nombre de réservations dépasse la limite

en: Form view in case of payment has been accepted for processing
fr_FR: Vue de formulaire quand le paiement a été accepté pour traitement

en: Visible when the chosen time slot has been already booked
fr_FR: Visible quand le créneau horaire choisi a déjà été réservé

en: Visible to non-logged in customers only
fr_FR: Visible uniquement pour les clients non connectés

en: Loop over appointments list
fr_FR: Boucle sur la liste des rendez-vous

en: Loop over appointments list with delimiter
fr_FR: Boucle sur la liste des rendez-vous avec délimiteur

en: Image of category
fr_FR: Image de la catégorie

en: Service category info of appointment
fr_FR: Catégorie de service info du rendez-vous

en: Service category name of appointment
fr_FR: Nom de la catégorie de service du rendez-vous

en: Service duration of appointment
fr_FR: Durée du service du rendez-vous

en: Service name of appointment
fr_FR: Nom du service du rendez-vous

en: Service price of appointment
fr_FR: Prix du service du rendez-vous

en: Staff member full name in appointment
fr_FR: Nom complet du membre du personnel dans le rendez-vous

en: Duration of appointment
fr_FR: Durée du rendez-vous

en: Total quantity of appointments in cart
fr_FR: Quantité totale de randez-vous dans le panier

en: Info of category
fr_FR: Info de la catégorie

en: Login form
fr_FR: Formulaire de connexion

en: Image of service
fr_FR: Image du service

en: Info of staff member
fr_FR: Info du membre du personnel

en: Full name of staff member
fr_FR: Nom complet du membre du personnel

en: Photo of staff member
fr_FR: Photo du membre du personnel

en: Total price of booking
fr_FR: Prix total de la réservation

en: URL of service image (to use inside img tag)
fr_FR: URL de l'image du service (à utiliser dans le mot clé img)

en: URL of category image (to use inside img tag)
fr_FR: URL de l'image de la catégorie (à utiliser dans l'étiquette img)

en: Image of staff category
fr_FR: Image de la catégorie du personnel

en: Info of staff category
fr_FR: Info de la catégorie du personnel

en: Name of staff category
fr_FR: Nom de la catégorie de personnel

en: URL of staff photo (to use inside img tag)
fr_FR: URL de la photo du personnel (à utiliser dans le mot clé img)

en: Your custom CSS was saved. Please refresh the page to see your changes.
fr_FR: Votre CSS personnalisé est enregistré. Rechargez la page pour voir les modifications.

en: Quick search customers
fr_FR: Recherche rapide clients

en: New customer
fr_FR: Nouveau client

en: Merge with
fr_FR: Fusionner avec

en: Select for merge
fr_FR: Sélection fusion

en: Merge list
fr_FR: Liste de fusion

en: Merge customers
fr_FR: Fusionner clients

en: You are about to merge customers from the merge list with the selected one. This will result in losing the merged customers and moving all their appointments to the selected customer. Are you sure you want to continue?
fr_FR: Vous êtes sur le point de fusionner des clients de la liste de fusion avec le client sélectionné. Cela aura pour résultat de perdre les clients fusionnés et d'affecter tous leurs rendez-vous au client sélectionné. Êtes-vous sûr de vouloir poursuivre?

en: Merge
fr_FR: Fusionner

en: No customers found.
fr_FR: Pas de client trouvé.

en: Edit customer
fr_FR: Modifier client

en: Create customer
fr_FR: Créer client

en: Quick search customer
fr_FR: Recherche rapide client

en: Addons
fr_FR: Add-ons

en: Sort by
fr_FR: Trié par

en: Best Sellers
fr_FR: Meilleurs vendeurs

en: Best Rated
fr_FR: Meilleures évaluations

en: Newest Items
fr_FR: Items récents

en: Price: low to high
fr_FR: Prix: Croissant

en: Price: high to low
fr_FR: Prix: Décroissant

en: Demo
fr_FR: Démo

en: New
fr_FR: Nouveau

en: %d sale | %d sales
fr_FR[0]: %d vente
fr_FR[1]: %d ventes

en: %d review | %d reviews
fr_FR[0]: %d revue
fr_FR[1]: %d revues

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Get it!
fr_FR: Installez-le!

en: See the number of appointments and total revenue for the selected period
fr_FR: Voir le nombre de rendez-vous et le revenu total pour la période sélectionnée

en: End date of appointment
fr_FR: Date de fin du rendez-vous

en: End time of appointment
fr_FR: Heure de fin du rendez-vous

en: Cart information
fr_FR: Informations sur le panier

en: Cart information with cancel
fr_FR: Informations sur le panier avec annulation

en: Time zone of client
fr_FR: Fuseau horaire du client

en: Locale of client
fr_FR: Locale du client

en: URL of approve appointment link (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL de validation de la réservation (à utiliser dans une balise <a>)

en: URL of cancel appointment link with confirmation (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL d'annulation du rendez-vous avec confirmation (a utiliser dans une balise <a>)

en: URL of cancel appointment link (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL d'annulation de la réservation (à utiliser dans une balise <a>)

en: Reason mentioned while cancelling appointment
fr_FR: Raison mentionnée lors de l'annulation du rendez-vous

en: URL for adding event to Google Calendar (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL pour l'ajout d'un événement à Google Agenda (à utiliser dans la balise <a>)

en: URL of reject appointment link (to use inside <a> tag)
fr_FR: URL du lien de rejet du rendez-vous (a utiliser dans une balise <a>)

en: Time limit to which appointments can be cancelled
fr_FR: Délai dans lequel les rendez-vous peuvent être annulés

en: Payment status
fr_FR: Statut du payement

en: Agenda date
fr_FR: Date de l'agenda

en: Staff agenda for next day
fr_FR: Agenda du personnel pour le jour suivant

en: Date of next day
fr_FR: Date du jour suivant

en: Customer new password
fr_FR: Nouveau mot de passe du client

en: Customer new username
fr_FR: Nouveau nom d'utilisateur du client

en: Site address
fr_FR: Adresse du site

en: Image of service category
fr_FR: Image de la catégorie de service

en: Company logo
fr_FR: Logo de l'entreprise

en: Cancel appointment link
fr_FR: Lien d'annulation du rendez-vous

en: Photo of staff
fr_FR: Photo du personnel

en: Test email notifications
fr_FR: Tester les notifications par e-mail

en: To email
fr_FR: E-mail à

en: Notification templates
fr_FR: Modèles de notifications

en: All templates
fr_FR: Tous les modèles

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: Email notifications
fr_FR: Notifications par e-mail

en: Sender name
fr_FR: Nom expéditeur

en: Sender email
fr_FR: E-mail expéditeur

en: Send emails as
fr_FR: Envoyer e-mail en tant que

en: HTML allows formatting, colors, fonts, positioning, etc. With Text you must use Text mode of rich-text editors below. On some servers only text emails are sent successfully.
fr_FR: HTML vous permet le formatage, couleurs, polices, positions, etc. Avec Text, vous devez utiliser l'éditeur de texte ci-dessous. Certains serveur n'acceptent que les e-mails en format texte.

en: Reply directly to customers
fr_FR: Répondre directement au client

en: If this option is enabled then the email address of the customer is used as a sender email address for notifications sent to staff members and administrators.
fr_FR: Si cette option est activée, l'adresse e-mail du client est utilisée comme adresse  d'expéditeur des e-mails vers l'équipe et les administrateurs.

en: Scheduled notifications retry period
fr_FR: Période de réessai des notifications planifiées

en: Set period of time when system will attempt to deliver notification to user. Notification will be discarded after period expiration.
fr_FR: Définissez une période pour l'essai d'envoi des notifications à l'utilisateur. La notification sera abandonnée après la période d'expiration

en: Sent successfully.
fr_FR: Envoyé avec succès.

en: Voice Notifications
fr_FR: Notifications vocales

en: Make a test call
fr_FR: Effectuer un appel de test

en: Test voice notifications
fr_FR: Tester les notifications vocales

en: Select the language of your notifications
fr_FR: Sélectionnez la langue de vos notifications

en: No answer
fr_FR: Pas de réponse

en: Calling %s
fr_FR: Appel de %s

en: Default value for category select
fr_FR: Valeur par défaut du choix de catégorie

en: Default value for service select
fr_FR: Valeur par défaut choix de service

en: Please be aware that a value in this field is required in the frontend. If you choose to hide this field, please be sure to select a default value for it
fr_FR: Veuillez garder en tête que cette valeur est obligatoire du coté client. Si vous cachez ce champ, vérifiez que vous avez choisi une valeur par défaut

en: Default value for employee select
fr_FR: Choix de l'employé par défaut

en: Week days
fr_FR: Jours de la semaine

en: Time range
fr_FR: Plage horaire

en: Add Bookly booking form
fr_FR: Ajouter le formulaire de réservation Bookly

en: Insert Appointment Booking Form
fr_FR: Insérer un formulaire de réservation

en: Send tax information
fr_FR: Envoyer information taxe

en: Price correction
fr_FR: Modification de prix

en: Increase/Discount (%)
fr_FR: Augmentation/Remise (%)

en: Addition/Deduction
fr_FR: Addition/Déduction

en: This setting affects the cost of the booking according to the payment gateway used. Specify a percentage or fixed amount. Use minus ("-") sign for decrease/discount.
fr_FR: Ce paramètre affecte le coût de la réservation en fonction de la passerelle de paiement utilisée. Spécifiez un pourcentage ou un montant fixe. Utilisez le signe moins ("-") pour le diminuer ou pour une remise.

en: Enter a value
fr_FR: Entrer une valeur

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier dans le Presse-papier

en: copied
fr_FR: copié

en: Setup your country
fr_FR: Définissez votre pays

en: Please spend a minute to setup your country. This will help us provide you with appropriate payment methods when replenishing your account.
fr_FR: Veuillez consacrer une minute à la sélection de votre pays. Cela nous aidera à vous fournir les méthodes de paiement appropriées lors du réapprovisionnement de votre compte.

en: The country will also be displayed in the invoice on a separate line below the company address. Make sure the other fields in the invoice do not contain the name of the country.
fr_FR: Le pays sera également indiqué dans la facture sur une ligne distincte sous l'adresse de l’entreprise. Assurez-vous que les autres champs de la facture ne contiennent pas le nom du pays.

en: Your country is the location from where you consume Bookly SMS services and is used to provide you with the payment methods available in that country
fr_FR: Votre pays est le lieu à partir duquel vous consommez les services Bookly SMS et est utilisé pour vous fournir les méthodes de paiement disponibles dans ce pays.

en: Set country
fr_FR: Définir le pays

en: I'll do it later
fr_FR: Je le ferai plus tard

en: Log out
fr_FR: Déconnexion

en: Register
fr_FR: Inscription

en: Log In
fr_FR: Connexion

en: Registration
fr_FR: Inscription

en: Repeat password
fr_FR: Répéter le mot de passe

en: Enter code from email
fr_FR: Entrer le code de l'e-mail

en: current<br/>balance
fr_FR: solde<br/>actuel

en: Thank you for registration.
fr_FR: Merci de vous être enregistré

en: You're almost ready to get started with Bookly Cloud.
fr_FR: Vous êtes presque prêt à commencer avec Bookly Cloud.

en: An email containing the confirmation code has been sent to your email address.
fr_FR: Un e-mail contenant le code de confirmation a été envoyé à votre adresse e-mail.

en: To complete registration, please enter the confirmation code below.
fr_FR: Pour terminer l'enregistrement, veuillez entrer le code de confirmation ci-dessous.

en: Confirmation code
fr_FR: Code de confirmation

en: Didn't receive the email?
fr_FR: Vous n'avez pas reçu l'e-mail ?

en: Check your spam folder.
fr_FR: Vérifiez votre dossier Spams.

en: Click %s here %s to resend the email.
fr_FR: Cliquez %s ici %s pour renvoyer l'e-mail.

en: Payment method: %s
fr_FR: Mode de paiement : %s

en: End date: %s
fr_FR: Date de fin : %s

en: Change
fr_FR: Changer

en: Support has expired
fr_FR: L'assistance a expiré

en: Support is about to expire
fr_FR: L'assistance sur le point d'expirer

en: Support is active
fr_FR: L'assistance est active

en: Expiration date: %s
fr_FR: Date d'expiration : %s

en: How it works
fr_FR: Comment ça marche

en: Extend support
fr_FR: Prolonger l'assistance

en: Please accept terms and conditions.
fr_FR: Veuillez accepter les Termes et Conditions.

en: Thank you
fr_FR: Merci

en: Your payment has been accepted for processing
fr_FR: Votre paiement a été accepté

en: Back to the list of amounts
fr_FR: Retour à la liste des montants

en: Please select a payment method
fr_FR: Merci de bien vouloir sélectionner une méthode de paiement

en: Credit card
fr_FR: Carte de crédit

en: Account recharge
fr_FR: Rechargement du compte

en: Oops
fr_FR: Oups

en: Your payment has been cancelled
fr_FR: Votre paiement a été annulé

en: Disable Auto-Recharge
fr_FR: Désactiver Recharger Automatique

en: Are you sure you want to disable Auto-Recharge?
fr_FR: Etes-vous certain de vouloir désactiver la recharge automatique ?

en: Auto-Recharge
fr_FR: Recharge automatique

en: One-time payment
fr_FR: Paiement unique

en: Please select an amount and enable Auto-Recharge
fr_FR: Veuillez sélectionner un montant et activer la recharge automatique

en: Your account will be topped up with the selected amount <b>now</b> if your balance is less than %1$s, and <b>automatically later</b> when the balance falls below %1$s.
fr_FR: Votre compte sera rechargé avec le montant sélectionné <b>maintenant</b> si votre solde est inférieur à %1$s, et <b>automatiquement plus tard</b> lorsque le solde descend en dessous de %1$s.

en: Please select an amount and recharge your account
fr_FR: Veuillez sélectionner un montant et recharger votre compte

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Pay using
fr_FR: Payer avec

en: Continue with
fr_FR: Continuez avec

en: Auto-Recharge has been cancelled
fr_FR: La recharge automatique a été annulée

en: Auto-Recharge has been enabled
fr_FR: La recharge automatique a été activée

en: Auto-Recharge has been renewed
fr_FR: La recharge automatique a été renouvelée

en: You don't have active auto-recharge
fr_FR: Vous n'avez pas de recharge automatique active

en: Auto-Recharge has failed, please replenish your balance directly.
fr_FR: La recharge automatique n'a pas réussi. Veuillez compléter votre crédit manuellement.

en: Card payment has failed, please use another payment option
fr_FR: Le paiement par carte a échoué, veuillez utiliser un autre moyen de paiement

en: Payment has failed, please use another payment option
fr_FR: Le paiement a échoué, veuillez utiliser un autre mode de paiement

en: Auto-Recharge disabled
fr_FR: Recharge automatique désactivée

en: Can't disable Auto-Recharge, please contact us at %s
fr_FR: Si vous ne parvenez pas à désactiver la recharge automatique, veuillez nous contacter à l'adresse suivante %s

en: Booking form
fr_FR: Formulaire de réservation

en: A custom block for displaying booking form
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage du formulaire de réservation

en: hide
fr_FR: cacher

en: Quantity
fr_FR: Quantité

en: Select location
fr_FR: Choisir site

en: Empty
fr_FR: Vide

en: WARNING
fr_FR: AVERTISSEMENT

en: Using <script> tag can be dangerous.
fr_FR: L'utilisation du tag <script> peut être dangereuse.

en: Unless you understand exactly what you are doing, click Cancel and stay safe.
fr_FR: À moins que vous ne compreniez exactement ce que vous faites, cliquez sur Annuler et restez en sécurité.

en: Start typing "{" to see the available codes. For more information, see the <a href="%s" target="_blank">documentation</a> page
fr_FR: Commencez à taper "{" pour voir les codes disponibles. Pour plus d'informations, voir la page <a href="%s" target="_blank">documentation</a>.

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Notification settings
fr_FR: Paramètres notifications

en: Enter notification name which will be displayed in the list.
fr_FR: Entrez le nom de la notification qui sera affiché dans la liste.

en: Choose whether notification is enabled and sending messages or it is disabled and no messages are sent until you activate the notification.
fr_FR: Choisissez si notification est activé et les messages sont envoyés ou si elle est désactivée et aucun message n'est envoyé tant que vous n'activez pas la notification.

en: Recipients
fr_FR: Destinataires

en: Administrators
fr_FR: Administrateurs

en: You can enter multiple email addresses (one per line)
fr_FR: Vous pouvez saisir plusieurs adresses mails (une par ligne)

en: You can enter multiple phone numbers (one per line)
fr_FR: Vous pouvez saisir plusieurs numéros de téléphone (un par ligne)

en: Choose who will receive this notification.
fr_FR: Choisissez qui recevra cette notification.

en: Instant notifications
fr_FR: Notifications instantanées

en: Scheduled notifications (require cron setup)
fr_FR: Notifications planifiées (requiert un cron)

en: Select the type of event at which the notification is sent.
fr_FR: Sélectionnez le type d'évènement pour lequel la notification est envoyée.

en: This notification is sent once for a booking made by a customer and includes all cart items.
fr_FR: Cette notification est envoyé une fois pour une réservation effectuée par un client et inclut tous le éléments du panier.

en: Save notification
fr_FR: Enregistrer notification

en: Appointment status
fr_FR: Statut du rendez-vous

en: Select what status an appointment should have for the notification to be sent.
fr_FR: Sélectionner quel statut doit avoir un rendez-vous pour que la notification soit envoyée.

en: Choose whether notification should be sent for specific services only or not.
fr_FR: Choisissez si la notification doit être envoyée pour des services cpécifiques ou pas.

en: days
fr_FR: jours

en: before
fr_FR: avant

en: after
fr_FR: après

en: year
fr_FR: année

en: on the same day
fr_FR: le même jour

en: Body
fr_FR: Corps

en: New sms notification
fr_FR: Nouvelle notification sms

en: Edit sms notification
fr_FR: Modifier notification sms

en: Create notification
fr_FR: Créer notification

en: New notification
fr_FR: Nouvelle notification

en: Associated staff member
fr_FR: Associé au membre du personnel

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
fr_FR: Si ce membre d'équipe a besoin d'un login séparé pour accéder à son planning, un utilisateur WP doit être crée pour lui.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with another role will have access only to personal calendar and settings.
fr_FR: Les utilisateurs "Administrateurs" on accès à tous les réglages et planning de toutes les membres, les autres utilisateurs n'ont accès qu'à leur planning et paramètres.

en: If you leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
fr_FR: Si vous laissez ce champ vide, ce membre d'équipe ne pourra pas accéder à son planning personnel avec la console WP.

en: This text can be inserted into notifications with %s code.
fr_FR: Ce texte est inséré dans les notifications avec le code %s.

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Archive
fr_FR: Archiver

en: To make staff member invisible to your customers set the visibility to "Private".
fr_FR: Pour rendre ce membre d'équipe invisible pour les clients, choisissez "Privé".

en: No services found. Please add services.
fr_FR: Aucun service trouvé. Veuillez en ajouter.

en: Add Service
fr_FR: Ajouter Service

en: Days Off
fr_FR: Jours de congé

en: The date has already passed.
fr_FR: La date est déjà passée.

en: Create staff
fr_FR: Créer Equipe

en: Edit staff
fr_FR: Modifier Equipe

en: The start time must be less than the end one
fr_FR: L'heure de début doit être inférieure à l'heure de fin

en: Error adding the break interval
fr_FR: Erreur lors de l'ajout d'une pause

en: Adjust the order of staff members in your booking form
fr_FR: Définir l'ordre des membres d'équipe dans le formulaire de réservation

en: Test email
fr_FR: E-mail test

en: Recipient email
fr_FR: E-mail du destinataire

en: Bind payment
fr_FR: Lier le paiement

en: Complete payment
fr_FR: Paiement complet

en: Manual adjustment
fr_FR: Ajustement manuel

en: This invoice number is already in use
fr_FR: Ce numéro de facture est déjà utilisé

en: Payment is not found.
fr_FR: Paiement non trouvé

en: Reason
fr_FR: Motif

en: order ID
fr_FR: ID de la commande

en: Refund
fr_FR: Remboursement

en: Are you sure you want to approve refund? This action cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir approuver le remboursement ? Cette action ne pourra pas être annulée.

en: Edit appointment
fr_FR: Modifier rendez-vous

en: -- Select a service --
fr_FR: --Choisissez un service--

en: Period
fr_FR: Période

en: Selected / maximum
fr_FR: Sélectionné / maximum

en: Minimum capacity
fr_FR: Capacité minimum

en: Edit booking details
fr_FR: Modifier détails Réservation

en: Remove customer
fr_FR: Supprimer client

en: -- Search customers --
fr_FR: --Recherche clients--

en: If you have added a new customer to this appointment or changed the appointment status for an existing customer, and for these records you want the corresponding email or SMS notifications to be sent to their recipients, select the "Send if new or status changed" option before clicking Send. You can also send notifications as if all customers were added as new by selecting "Send as for new".
fr_FR: Si vous avez ajouté un nouveau client à ce rendez-vous ou modifié le statut du rendez-vous pour un client existant, et que pour ces enregistrements vous souhaitez que les notifications par e-mail ou SMS correspondantes soient envoyées à leurs destinataires, sélectionnez l'option "Envoyer si nouveau ou statut modifié" avant de cliquer sur Envoyer. Vous pouvez également envoyer des notifications comme si tous les clients étaient ajoutés comme nouveaux en sélectionnant "Envoyer comme pour nouveau".

en: Send if new or status changed
fr_FR: Envoyer si nouveau ou statut modifié

en: Send as for new
fr_FR: Envoyer comme nouveau

en: View
fr_FR: Voir

en: This text can be inserted into notifications with {internal_note} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {internal_note}

en: Please select a provider
fr_FR: Veuillez sélectionner un fournisseur

en: The selected period is occupied by another appointment
fr_FR: La période choisie est occupée par un autre rendez-vous

en: Selected period doesn't match service duration
fr_FR: Le créneau choisi ne correspond pas à la durée du service

en: Selected period doesn't match provider's schedule
fr_FR: La période sélectionnée ne correspond pas au planning du prestataire

en: No timeslots available
fr_FR: Aucun créneau horaire disponible

en: Appointment notes
fr_FR: Notes pour le rendez-vous

en: This text can be inserted into notifications with {appointment_notes} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {appointment_notes}

en: You are going to delete appointment(s). Notifications will be sent in accordance with your settings.
fr_FR: Vous allez supprimer un/des rendez-vous. Les notifications seront envoyées en fonction de vos paramètres.

en: Edit access token
fr_FR: Modifier le jeton d'accès

en: New access token
fr_FR: Nouveau jeton d'accès

en: Staff member required
fr_FR: Membre du personnel requis

en: Header
fr_FR: En-tête

en: New WhatsApp notification
fr_FR: Nouvelle notification WhatsApp

en: Edit WhatsApp notification
fr_FR: Modifier les notifications WhatsApp

en: In appeal
fr_FR: En appel

en: Pending deletion
fr_FR: Suppression en cours

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Limit exceeded
fr_FR: Limite dépassée

en: This text can be inserted into notifications with {client_note} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {client_note}

en: This WP user is already connected to another customer: %s
fr_FR: Cet utilisateur WP est déjà connecté à un autre client : %s

en: Delete customers
fr_FR: Supprimer client

en: You are going to delete customers with existing bookings. Notifications will not be sent to them.
fr_FR: Vous allez supprimer des clients avec des rendez-vous en cours. Les notifications ne leur seront pas envoyées.

en: You are going to delete customers, are you sure?
fr_FR: Vous allez supprimer des clients, êtes-vous sûr?

en: Delete customers with existing bookings
fr_FR: Supprimer des clients avec des réservation en cours

en: Delete customers' WordPress accounts if there are any
fr_FR: Supprimer les comptes WordPress des clients, s'ils existent.

en: Deleted Customer
fr_FR: Client supprimé

en: ago
fr_FR: il y a

en: Add recipients
fr_FR: Ajouter des destinataires

en: Automatic selection
fr_FR: Sélection automatique

en: Manual selection
fr_FR: Sélection manuelle

en: Add phone numbers using international phone format, one number per line.
fr_FR: Ajoutez des numéros de téléphone au format international, à raison d'un numéro par ligne.

en: E.g
fr_FR: Par ex.

en: You can add no more than %s contacts
fr_FR: Vous ne pouvez pas ajouter plus de %s contacts

en: Please note that only customers who meet all of the conditions will be added to the list. You can find more information in our documentation
fr_FR: Attention, seuls les clients qui remplissent toutes les conditions seront ajoutés à la liste. Vous pouvez trouver plus d'informations dans notre documentation

en: Total sum of payments, greater or equal than
fr_FR: Somme totale des paiements, supérieure ou égale à

en: Total number of appointments, greater or equal than
fr_FR: Nombre total de rendez-vous, supérieur ou égal à

en: Providers
fr_FR: Prestataires

en: New mailing list
fr_FR: Nouvelle liste de publipostage

en: New list
fr_FR: Nouvelle liste

en: New campaign
fr_FR: Nouvelle campagne

en: Edit campaign
fr_FR: Modifier la campagne

en: Start campaign
fr_FR: Commencer la campagne

en: Start sending messages at
fr_FR: Commencer à envoyer les messages à

en: Set the time when the mailing will start
fr_FR: Définissez le moment où le publipostage commencera

en: Start time
fr_FR: Heure de début

en: Sms text
fr_FR: Texte SMS

en: Campaign
fr_FR: Campagne

en: Cancel campaign
fr_FR: Annuler la campagne

en: You're about to send an SMS Campaign. If you're sure about the setup, click 'Start Now'. Otherwise, please take a moment to review the details.
fr_FR: Vous êtes sur le point d'envoyer une campagne par SMS. Si vous êtes sûr(e) de la configuration, cliquez sur "Commencer maintenant". Sinon, prenez le temps de revoir les détails.

en: Select mailing list
fr_FR: Sélectionner la liste de publipostage

en: You are going to delete an item that might be involved in existing appointments. All related appointments will be deleted. Please double-check and edit appointments before this item deletion if needed.
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer un élément qui pourrait être impliqué dans des rendez-vous existants. Tous les rendez-vous associés seront supprimés. Veuillez vérifier et modifier les rendez-vous avant la suppression de cet élément si nécessaire.

en: Edit appointments
fr_FR: Modifier rendez-vous

en: All unsaved changes will be lost.
fr_FR: Toutes les modifs non sauvegardées seront perdues.

en: Don't save
fr_FR: Ne pas sauvegarder

en: Voice
fr_FR: Voix

en: New voice notification
fr_FR: Nouvelle notification vocale

en: Edit voice notification
fr_FR: Modifier la notification vocale

en: Create service
fr_FR: Créer un service

en: Start and end times of the appointment
fr_FR: Heures de début et de fin du rendez-vous

en: Allows to set the start and end times for an appointment for services with the duration of 1 day or longer. This time will be displayed in notifications to customers, backend calendar and codes for booking form.
fr_FR: Permet de définir les heures de début et de fin d'un rendez-vous pour les services d'une durée de 1 jour ou plus. Ce temps sera affiché dans les notifications aux clients, dans le calendrier du back-end et les codes pour le formulaire de réservation.

en: Slot length as service duration
fr_FR: Durée du créneau comme durée du service

en: The time interval which is used as a step when building all time slots for the service at the Time step. The setting overrides global settings in Settings > General. Use Default to apply global settings.
fr_FR: L'intervalle de temps utilisé comme une étape lors de la définition des crénaux du service dans l'étape Time. Ce paramètre a priorité sur les paramétrages globaux dans Paramètres généraux. Utilisez Défaut pour appliquer les paramètres globaux.

en: Edit service
fr_FR: Modifier service

en: Adjust the order of services in your booking form
fr_FR: Définir l'ordre des services dans le formulaire de réservation

en: Add category
fr_FR: Ajouter catégorie

en: Adjust the order of categories in your booking form
fr_FR: Définir l'ordre des catégories dans le formulaire de réservation

en: This text can be inserted into notifications with {category_info} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {category_info}

en: Table settings
fr_FR: Paramétrage table

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Attach ICS file
fr_FR: Attacher un fichier ICS

en: Visual
fr_FR: Visuel

en: New email notification
fr_FR: Nouvelle notification e-mail

en: Edit email notification
fr_FR: Modifier notification e-mail

en: To phone
fr_FR: Appeler

en: Call
fr_FR: Appel

en: Renew
fr_FR: Renouveler

en: Dismiss
fr_FR: Rejeter

en: Your Auto-Recharge will end in %d day. | Your Auto-Recharge will end in %d days.
fr_FR[0]: Votre recharge automatique se terminera dans %d jour.
fr_FR[1]: Vos recharges automatiques se termineront dans %d jours.

en: Please renew the connection to keep using Bookly Cloud services.
fr_FR: Veuillez renouveler la connexion pour continuer à utiliser les service Bookly Cloud.

en: Your Auto-Recharge will end today.
fr_FR: Votre recharge automatique se termine aujourd'hui.

en: Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress?
fr_FR: Pouvez-vous me faire une GRANDE faveur et donner une classification 5 étoiles dans WordPress ?

en: Just to help us spread the word and boost our motivation.
fr_FR: Juste pour passer le mot et et stimuler votre motivation

en: Ok, you deserve it
fr_FR: Ok, vous le méritez

en: Nope, maybe later
fr_FR: Non, peut-être plus tard

en: Thank you for the {star} star rating!!!
fr_FR: Merci pour la classification {star} étoiles !!!!

en: You asked to remind you
fr_FR: Vous avez demandé un rappel

en: Congratulations!!!
fr_FR: Félicitations!!!

en: You just made the <b>10th Sale</b> using Bookly Plugin!
fr_FR: Vous venez de faire la <b>10ème Vente</b> avec le Plugin Bookly !

en: You just made the <b>100th Sale</b> using Bookly Plugin!
fr_FR: Vous venez de faire la <b>100ème Vente</b> avec le Plugin Bookly !

en: You just made the <b>1000th Sale</b> using Bookly Plugin!
fr_FR: Vous venez de faire la <b>1000ème Vente</b> avec le Plugin Bookly !

en: You just made the <b>10000th Sale</b> using Bookly Plugin!
fr_FR: Vous venez de faire la <b>10000ème Vente</b> avec le Plugin Bookly !

en: To allow scheduled actions, please activate <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> or follow <a href="%s" target="_blank">the instructions</a> about cron setup
fr_FR: Pour autoriser les actions programmées, veuillez activer <a href="%s" target="_blank">Bookly Cloud Cron</a> ou suivre <a href="%s" target="_blank">les instructions</a> sur la configuration de cron.

en: To help us improve Bookly, the plugin anonymously collects usage information. You can opt out of sharing the information in Settings > General.
fr_FR: Pour nous aider à améliorer Bookly, le plugin collecte des données anonymes d'utilisation. Vous pouvez refuser le partage des informations dans Settings > General

en: Let the plugin anonymously collect usage information to help Bookly team improve the product.
fr_FR: Autoriser le plugin à collecter des informations d'utilisation anonymes pour aider l'équipe Bookly à améliorer le produit.

en: Agree
fr_FR: Accepter

en: Disagree
fr_FR: Refuser

en: If you use WPML and notice that some translations don't appear on front end, you will need to restore them. Go to WPML, select strings within %s domain, choose any translation, and click the "Save" button.
fr_FR: Si vous utilisez WPML et remarquez que certaines traductions n'apparaissent pas sur le front-end, vous devrez les restaurer. Rendez-vous sur WPML, sélectionnez les chaînes dans le domaine %s, choisissez n'importe quelle traduction, puis cliquez sur le bouton "Enregistrer".

en: This is a Pro version feature
fr_FR: Il s'agit d'une fonctionnalité de la version Pro

en: To get access to more features, lifetime free updates and 24/7 support, upgrade to the Pro version of Bookly.
fr_FR: Pour avoir accès à davantage de fonctionnalités, à des mises à jour gratuites à vie et à une assistance 24h/24 et 7j/7, passez à la version Pro de Bookly.

en: Compatibility with Bookly add-ons
fr_FR: Compatibilité avec les modules complémentaires de Bookly

en: Unlimited staff members
fr_FR: Nombre illimité de membres du personnel

en: Unlimited services
fr_FR: Services illimités

en: Modern booking forms
fr_FR: Formulaires de réservation modernes

en: Online meetings
fr_FR: Réunions en ligne

en: WooCommerce compatibility
fr_FR: Compatibilité avec WooCommerce

en: Google Calendar integration
fr_FR: Intégration Google Calendar

en: Advanced service and staff management
fr_FR: Gestion avancée du service et du personnel

en: Upgrade
fr_FR: Mise à niveau

en: <b>Bookly Lite rebrands into Bookly with more features available.</b><br/><br/>We have changed the architecture of Bookly Lite and Bookly to optimize the development of both plugin versions and add more features to the new free Bookly. To learn more about the major Bookly update, check our <a href="%s" target="_blank">blog post</a>.
fr_FR: <b>Bookly Lite devient Bookly avec plus de fonctionnalités disponibles.</b><br/>br/>Nous avons changé l'architecture de Bookly Lite et Bookly pour optimiser le développement des deux versions du plugin et ajouter plus de fonctionnalités au nouveau Bookly gratuit. Pour en savoir plus sur la mise à jour majeure de Bookly, consultez notre <a href="%s" target="_blank">post de blog</a>.

en: How likely is it that you would recommend Bookly to a friend or colleague?
fr_FR: Recommanderiez-vous Bookly à un ami ou à un collègue ?

en: What do you think should be improved?
fr_FR: Comment pouvons-nous améliorer Bookly?

en: Please enter your email (optional)
fr_FR: Entrez votre e-mail (optionnel)

en: Subscribe to monthly emails about Bookly improvements and new releases.
fr_FR: Abonnez vous à nos e-mails mensuels pour recevoir les infos de Bookly et les mises à jour.

en: Please, check your email to confirm the subscription. Thank you!
fr_FR: Veuillez vérifier vos e-mails pour confirmer l'abonnement. Merci !

en: Given email address is already subscribed, thank you!
fr_FR: L'adresse e-mail fournie est déjà enregistrée. Merci.

en: This email address is not valid.
fr_FR: Cette adresse e-mail n'est pas valide

en: Recharge your account balance and get up to %s extra.
fr_FR: Recharger le solde de votre compte et jusqu'à %s suplémentaires.

en: Take advantage of Bookly Cloud products which increase customers' loyalty and involvement.
fr_FR: Profitez des produits Bookly Cloud qui augmentent la fidélité et l'implication des clients.

en: Enable Auto-Recharge and get up to %s extra.
fr_FR: Activez la recharge automatique et obtenez jusqu'à %s supplémentaires.

en: Let Bookly Cloud products continuously work without interruptions.
fr_FR: Laissez les produits Bookly Cloud fonctionner en continu et sans interruption.

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Remind me later
fr_FR: Me le rappeler ultérieurement

en: Allow the plugin to set a Powered by Bookly notice on the booking widget to spread information about the plugin. This will allow the team to improve the product and enhance its functionality.
fr_FR: Autoriser le plugin à afficher l'information "Créé par Bookly" sur le widget de réservation pour propager l'information dans le plugin. Cela permet à l'équipe d'améliorer le produit et ses fonctionnalités.

en: Revenue
fr_FR: Recettes

en: Approved appointments
fr_FR: Rendez-vous acceptés

en: Pending appointments
fr_FR: Rendez-vous en attente

en: All fields marked with an asterisk (*) are required.
fr_FR: Tous les champs avec un astérisque (*) sont requis.

en: Error sending support request.
fr_FR: Erreur en envoyant une requête au support.

en: View this page at Bookly Pro Demo
fr_FR: Voir cette page sur Bookly Pro Demo

en: Visit demo
fr_FR: Visiter la démo

en: The demo is a version of Bookly Pro with all installed add-ons so that you can try all the features and capabilities of the system and then choose the most suitable configuration according to your business needs.
fr_FR: La démo est une version de Bookly Pro avec tous les add-ons installés afin que vous puissiez essayer toutes les fonctionnalités et possibilités du système et ensuite choisir la configuration la plus appropriée en fonction de vos besoins professionnels.

en: don't show this notification again
fr_FR: ne pas montrer à nouveau cette notification

en: Proceed to demo
fr_FR: Continuer avec la démo

en: Contact us
fr_FR: Contactez-nous

en: Need help? Contact us here.
fr_FR: Besoin d'aide? Contactez-nous.

en: Leave us a message
fr_FR: Laissez-nous un message (en)

en: Your name
fr_FR: Votre nom

en: Email address
fr_FR: Adresse E-mail

en: How can we help you?
fr_FR: Comment pouvons-nous vous aider?

en: Feature requests
fr_FR: Demande de Fonctionnalités

en: In the Feature Requests section of our Community, you can make suggestions about what you'd like to see in our future releases.
fr_FR: Dans la section Demandes de Fonctionnalités, vous pouvez faire des suggestions sur des nouvelles fonctions dans les futures versions.

en: Before you post, please check if the same suggestion has already been made. If so, vote for ideas you like and add a comment with the details about your situation.
fr_FR: Avant de valider, vérifiez que la suggestion n'a pas déjà été faite. Si c'est le cas, votez pour les idées que vous aimez et ajoutez un commentaire.

en: It's much easier for us to address a suggestion if we clearly understand the context of the issue, the problem, and why it matters to you. When commenting or posting, please consider these questions so we can get a better idea of the problem you're facing:
fr_FR: C'est beaucoup plus facile pour nous de traiter une suggestion si nous comprenons clairement le problème et son contexte, et pourquoi cela vous importe. En faisant une suggestion ou un commentaire, ayez cela à l'esprit, pour que nous ayons une meilleure idée du problème auquel vous faites face.

en: What is the issue you're struggling with?
fr_FR: Quel est le problème qui vous préoccupe ?

en: Where in your workflow do you encounter this issue?
fr_FR: Où, dans votre workflow, rencontrez-vous ce problème ?

en: Is this something that impacts just you, your whole team, or your customers?
fr_FR: Cela a-t-il un impact sur vous seul, sur toute votre équipe ou sur vos clients ?

en: Proceed to Feature requests
fr_FR: Valider la Demande de Fonctionnalités

en: We care about your experience of using Bookly!<br/>Leave a review and tell others what you think.
fr_FR: Nous nous soucions de votre expérience utilisateur de Bookly!<br/>Laissez un commentaire et dites aux autres ce que vous en pensez.

en: Please note that your user doesn't have the %s capability. All potentially unsecure HTML in Appearance, Email Notifications, and other Bookly sections will be sanitized during the saving of any changes
fr_FR: Veuillez noter que votre utilisateur n'a pas la capacité de %s. Tout le code HTML potentiellement non sécurisé dans les sections Apparence, Notifications par mail et autres sections de Bookly sera nettoyé lors de l'enregistrement des modifications.

en: Please contact your website administrator for additional information
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur de votre site internet pour plus d'informations.

en: Form fields
fr_FR: Champs du formulaire

en: Default value for location
fr_FR: Valeurs par défaut pour le site

en: Default value for category
fr_FR: Valeurs par défaut pour la catégorie

en: Default value for service
fr_FR: Valeurs par défaut pour le service

en: Default value for employee
fr_FR: Valeurs par défaut pour les employés

en: Selected period doesn't match service schedule
fr_FR: La période sélectionnée ne correspond pas au planning du service

en: The number of customers should not be more than %d
fr_FR: Le nombre de clients ne peut pas dépasser %d

en: Booking exceeds your working hours limit
fr_FR: La réservation excède la limite des heures travaillées

en: Remember Me
fr_FR: Me le rappeler

en: Lost your password?
fr_FR: Mot de passe perdu ?

en: Loading...
fr_FR: Chargement...

en: Powered by
fr_FR: Créé par

en: No time is available for selected criteria.
fr_FR: Pas de créneau disponible avec ces critères.

en: Data already in use
fr_FR: Données en cours d'utilisation

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Verify
fr_FR: Vérifier

en: Show more
fr_FR: Afficher plus

en: Your session has expired. Please press "Ok" to refresh the page
fr_FR: Votre session a expiré. Veuillez appuyer sur "Ok" pour rafraîchir la page.

en: Session error.
fr_FR: Erreur Session.

en: Form ID error.
fr_FR: ID Formulaire d'erreur.

en: Pay locally is not available.
fr_FR: Le paiement local n'est pas disponible.

en: Invalid gateway.
fr_FR: Portail invalide.

en: Error.
fr_FR: Erreur

en: Notification to customer about purchased package
fr_FR: Notification au client du pack acheté

en: Your package at {company_name}
fr_FR: Votre pack de  {company_name}

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {package_name}.
    Nous vous accueillerons au {company_address}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about purchased package
fr_FR: Notification au membre de l'équipe du pack acheté

en: New package booking
fr_FR: Nouvelle réservation de pack

en: Hello.
    
    You have new package booking.
    
    Package: {package_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    Vous avez une nouvelle réservation de pack.
    
    Package: {package_name}
    
    Nom du Client: {client_name}
    
    Tél. du Client: {client_phone}
    
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked {package_name}.
    We are waiting you at {company_address}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé {package_name}.
    Nous vous accueillerons au {company_address}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new package booking.
    Package: {package_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    Vous avez une nouvelle réservation de pack.
    Package: {package_name}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Notification to customer about package deactivation
fr_FR: Notification au client du pack désactivé

en: Service package is deactivated
fr_FR: Le pack de service est désactivé

en: Dear {client_name}.
    
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Votre pack de services {package_name} a été désactivé.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    Si vous avez des questions, merci de nous contacter.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about package deactivation
fr_FR: Notification au membre de l'équipe du pack désactivé

en: Hello.
    
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    Le Pack de services suivant  {package_name} a été désactivé.
    
    Nom du Client: {client_name}
    
    Tél. du Client: {client_phone}
    
    E-mail du Client: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your package of services {package_name} has been deactivated.
    Thank you for choosing our company.
    If you have any questions, please contact us.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Votre Pack de services {package_name} a été désactivé.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    Si vous avez des questions, merci de nous contacter.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following Package of services {package_name} has been deactivated.
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    Le Pack de services suivant  {package_name} a été désactivé.
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Unassigned
fr_FR: Non assigné

en: Notification about new package creation
fr_FR: Notification pour la création de nouveau pack

en: Notification about package deletion
fr_FR: Notification de suppression de pack

en: Creation date
fr_FR: Date de création

en: Packages
fr_FR: Pack

en: Show packages without payments in a packages list
fr_FR: Afficher les paquets sans paiement dans une liste de packs

en: If enabled, packages without attached payments will be displayed for customers in a packages list
fr_FR: Si cette option est activée, les packs sans paiement attaché seront affichés pour les clients dans une liste de packs.

en: Show packages with payments
fr_FR: Afficher les paquets avec les paiements

en: If enabled, only packages with attached payments in "Completed" status will be displayed for customers in a packages list
fr_FR: Si cette option est activée, seuls les packs dont les paiements sont en cours et dont le statut est "Terminé" seront affichés pour les clients dans une liste de packs.

en: With completed payments only
fr_FR: Uniquement pour les paiements effectués

en: New package
fr_FR: Nouveau pack

en: Edit package
fr_FR: Modifier le pack

en: No packages for selected period and criteria.
fr_FR: Aucun pack pour la période et les critères sélectionnés

en: Package schedule
fr_FR: Programmation de pack

en: Name of package
fr_FR: Nom du forfait

en: Package size
fr_FR: Taille du forfait

en: Price of package
fr_FR: Prix du forfait

en: Package life time
fr_FR: Durée de vie du forfait

en: Reason you mentioned while deleting package
fr_FR: Raison que vous avez mentionné en supprimant le forfait

en: Add customer packages list
fr_FR: Ajouter liste des packs client

en: When you select a package the associated services will also be selected. Disabling the service will disable the package.
fr_FR: Lorsque vous sélectionnez un forfait, les services associés seront également sélectionnés. La désactivation du service entraîne la désactivation du forfait.

en: Attach package
fr_FR: Joindre le paquet

en: Attach to package
fr_FR: Joindre au paquet

en: Create package
fr_FR: Créer un paquet

en: Select package
fr_FR: Sélectionnez un paquet

en: No packages available
fr_FR: Aucun paquet disponible

en: Select service provider to see the packages provided. Or select unassigned package to see packages with no particular provider.
fr_FR: Choisissez prestataire du service pour voir les packages assignés. Ou choisissez packages non assignées pour voir les packages sans prestataire particulier.

en: -- Select a package --
fr_FR: -- Choisissez un pack --

en: -- Search customer --
fr_FR: -- Recherche client --

en: Save & schedule
fr_FR: Enregistrer & Planifier

en: Attach payment
fr_FR: Attacher paiement

en: Please select a package
fr_FR: Veuillez choisir un pack

en: Incorrect location and package combination
fr_FR: Combinaison location/pack incorrecte

en: Please select a customer
fr_FR: Veuillez choisir un client

en: Selected appointment date exceeds the period when the customer can use a package of services.
fr_FR: La date du rendez-vous choisi dépasse la période où le client peut utiliser un package de services.

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Selected period is occupied by another appointment
fr_FR: La période choisie est déjà occupée par un autre service

en: Unfortunately, you're not able to book an appointment because the required time limit prior to booking has expired.
fr_FR: Malheureusement, vous ne pouvez pas réserver ce rendez-vous, car la limite de temps autorisée avant réservation est expirée

en: You are trying to schedule an appointment in the past. Please select another time slot.
fr_FR: Vous essayez de programmer un rendez-vous dans le passé. Veuillez choisir un autre créneau horaire.

en: The limit of bookings for this service reached
fr_FR: Limite des réservations pour ce service atteinte

en: Select appointment date
fr_FR: Choisir date du rendez-vous

en: Edit package appointment
fr_FR: Editer le rendez-vous du pack

en: Delete package appointment
fr_FR: Supprimer le rendez-vous du pack

en: Enable this setting so that the package can be displayed and available for booking when clients have not specified a particular provider.
fr_FR: Activez cette option pour que le pack soit affiché et disponible à la réservation lorsque le client ne choisit pas un prestataire particulier.

en: Life Time
fr_FR: Durée de vie

en: The period in days when the customer can use a package of services.
fr_FR: La période, en jours, où le client peut utiliser le pack de services

en: Packages list
fr_FR: Liste des packs

en: A custom block for displaying packages list
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage de la liste des packs

en: Your package has been created.
fr_FR: Votre paquet a été créé.

en: Display packages
fr_FR: Affichage des paquets

en: Hidden packages
fr_FR: Paquets cachés

en: Package info
fr_FR: Informations sur le paquet

en: Creation Date
fr_FR: Date création

en: Expires
fr_FR: Expire

en: Notification to customer about their WordPress user login details
fr_FR: Notification au client pour ses détails de connexion WordPress

en: Hello.
    
    An account was created for you at {site_address}
    
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
fr_FR: Bonjour,
    
    Un compte a été créé pour vous à  {site_address}
    
    Vos informations de connexion:
    Utilisateur: {new_username}
    Mot de passe: {new_password}
    
    Merci.

en: New staff member's WordPress user login details
fr_FR: Coordonnées de l'utilisateur WordPress du nouveau membre du personnel

en: New staff member
fr_FR: Nouveau membre du personnel

en: Dear {client_name}.
    
    We would like to remind you that you have booked {service_name} tomorrow at {appointment_time}. We are waiting for you at {company_address}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Nous vous rappelons que vous avez réservé {service_name} demain à {appointment_time}. Nous vous attendons au {company_address}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    
    Thank you for choosing {company_name}. We hope you were satisfied with your {service_name}.
    
    Thank you and we look forward to seeing you again soon.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Merci d'avoir choisi {company_name}. Nous espérons que vous êtes satisfait de votre {service_name}.
    
    Nous vous remercions et espérons vous revoir bientôt.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Happy Birthday!
fr_FR: Joyeux anniversaire!

en: Dear {client_name},
    
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    
    Joyeux anniversaire!
    Nous vous souhaitons le meilleur dans votre vie.
    Du bonheur et de la santé pour vous et votre famille.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Your agenda for {tomorrow_date}
fr_FR: Votre planning pour {tomorrow_date}

en: Hello.
    
    Your agenda for tomorrow is:
    
    {next_day_agenda}
fr_FR: Bonjour,
    
    Voici votre planning pour demain:
    
    {next_day_agenda}

en: New booking combined notification
fr_FR: Notification de nouvelle réservation combinée

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    
    {cart_info}
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé les services suivants:
    
    {cart_info}
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to customer about purchased gift card
fr_FR: Notification au client concernant la carte cadeau achetée

en: Your gift card at
fr_FR: Votre carte cadeau à

en: Dear {client_name},
    
    This is a confirmation that the following Gift Card {gift_card} has been purchased at {company_name}.
    
    We are waiting for you at {company_address}.
fr_FR: Cher {client_name},
    
    Nous vous confirmons par la présente que la carte cadeau {gift_card} suivante a été achetée chez {company_name}.
    
    Nous vous attendons à {company_address}.

en: Thank you for choosing our company.
fr_FR: Merci d'avoir choisi notre entreprise.

en: Hello.
    An account was created for you at {site_address}
    Your user details:
    user: {new_username}
    password: {new_password}
    
    Thanks.
fr_FR: Bonjour,
    Un compte a été créé pour vous sur {site_address}
    Vos infos de connexion:
    Utilisateur: {new_username}
    Mot de passe: {new_password}
    
    Merci.

en: Dear {client_name},
    Happy birthday!
    We wish you all the best.
    May you and your family be happy and healthy.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name},
    Joyeux anniversaire!
    Nous vous souhaitons les meilleures choses possibles.
    Et une bonne santé et du bonheur pour vous-même et votre famille.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have booked the following items:
    {cart_info}
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Ceci est la confirmation que vous avez réservé les services suivants:
    {cart_info}
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Applied
fr_FR: Appliqué

en: I will pay now with PayPal
fr_FR: Je paie avec PayPal

en: Gift card
fr_FR: Carte cadeau

en: You are not required to pay for the booked services, click Next to complete the booking process.
fr_FR: Il n'est pas obligatoire de payer pour la réservation de services, cliquez sur Suivant pour terminer le processus de réservation.

en: No payment methods available. Please contact service provider.
fr_FR: Aucune méthode de paiement n'est disponible. Veuillez contacter votre fournisseur de services.

en: State/Region
fr_FR: État/Région

en: Postal Code
fr_FR: Code Postal

en: City
fr_FR: Ville

en: Street Address
fr_FR: Adresse

en: Street Number
fr_FR: N° de rue

en: Additional Address
fr_FR: Adresse complémentaire

en: Invalid day
fr_FR: Le Jour invalide

en: Day is required
fr_FR: Le Jour est requis

en: Month is required
fr_FR: Le mois est requis

en: Year is required
fr_FR: L'année est requise

en: Country is required
fr_FR: Le Pays est requis

en: State is required
fr_FR: L’état est requis

en: Postcode is required
fr_FR: Le Code Postal est requis

en: City is required
fr_FR: La ville est requise

en: Street is required
fr_FR: L'adresse est requise

en: Street number is required
fr_FR: N° de rue obligatoire

en: Additional address is required
fr_FR: L'adresse complémentaire est requise

en: Card Security Code
fr_FR: Code Sécurité Carte

en: Expiration Date
fr_FR: Date Expiration

en: Credit Card Number
fr_FR: Numéro de Carte

en: Appointment
fr_FR: Rendez-vous

en: This gift card has expired
fr_FR: Cette carte cadeau a expiré

en: This gift card cannot be used for the current order
fr_FR: Cette carte cadeau ne peut pas être utilisée pour la commande en cours

en: Gift card balance is not enough
fr_FR: Le solde de la carte cadeau n'est pas suffisant

en: Gift card not found
fr_FR: Carte cadeau non trouvée

en: I will pay by gift card
fr_FR: Je paierai par carte cadeau

en: New customer's WordPress user login details
fr_FR: Information du login utilisateur Wordpress d'un nouveau client

en: Customer's birthday
fr_FR: Anniversaire du client

en: Notification to customer about approved appointments
fr_FR: Notification au client pour les rendez-vous acceptés

en: Notification to customer about pending appointments
fr_FR: Notification au client des rendez-vous en cours

en: Extras
fr_FR: Suppléments

en: Check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: This plugin is up to date.
fr_FR: Ce plugin est à jour.

en: A new version of this plugin is available.
fr_FR: Une nouvelle version du plugin est disponible.

en: Unknown update checker status "%s"
fr_FR: Statut de mise à jour inconnu "%s"

en: Email required
fr_FR: Email requis

en: Please verify your Bookly Pro license
fr_FR: Veuillez vérifier votre licence Bookly Pro

en: Bookly Pro will need to verify your license to restore access to your bookings. Please enter the purchase code in the administrative panel.
fr_FR: Bookly doit vérifier votre licence pour restaurer l'accès a vos réservations. Veuillez entrer le code achat dans le panneau d'administration.

en: Please verify Bookly Pro license in the administrative panel on {site_url}.
fr_FR: Veuillez vérifier la licence Bookly Pro dans le panneau administratif sur {site_url}.

en: If you do not verify the license within {days}, access to your bookings will be disabled.
fr_FR: Si vous ne fournissez pas un code d'achat valide d'ici {days}, votre accès aux réservations sera désactivé.

en: Customer birthday
fr_FR: Anniversaire du client

en: Tags
fr_FR: Balises

en: Balance
fr_FR: Solde

en: Active from
fr_FR: Actif depuis

en: Active until
fr_FR: Actif seulement

en: Min. appointments
fr_FR: Rendez-vous min.

en: Max. appointments
fr_FR: Rendez-vous max.

en: Link with customer
fr_FR: Lier avec le client

en: New staff's WordPress user login details
fr_FR: Détails de connexion de l'utilisateur WordPress du nouveau personnel

en: Notification about new gift card creation
fr_FR: Notification de la création d'une nouvelle carte cadeau

en: License verification
fr_FR: Vérification de licence

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please contact your website administrator in order to verify Bookly Pro license.
fr_FR: Un nouveau rendez-vous a été créé. Pour voir les détails de ce rendez-vous, veuillez contacter l'administrateur de votre site pour vérifier la licence Bookly Pro.

en: You have a new appointment. To view it, contact your admin to verify Bookly Pro license.
fr_FR: Vous avez un nouveau rendez-vous. pour le voir, contactez votre admin pour vérifier la licence Bookly Pro.

en: A new appointment has been created. To view the details of this appointment, please verify Bookly Pro license in the administrative panel.
fr_FR: Un nouveau rendez-vous a été créé. Pour voir les détails de ce rendez-vous, veuillez vérifier la licence Bookly Pro dans le panneau d'administration.

en: You have a new appointment. To view it, please verify Bookly Pro license.
fr_FR: Vous avez un nouveau rendez-vous. Pour le consulter, veuillez vérifier la licence Bookly Pro.

en: Please contact your website administrator of {site_url} in order to verify the license for Bookly add-ons.
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur du site internet de {site_url} afin de vérifier la licence des modules complémentaires de Bookly.

en: If you do not verify the license within {days}, the respective add-ons will be disabled.
fr_FR: Si vous ne vérifiez pas la licence dans les {days}, les modules complémentaires respectifs seront désactivés.

en: Contact your admin to verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
fr_FR: Contactez votre administrateur pour vérifier la licence des add-ons de Bookly. {days} Jours Restants.

en: Please verify Bookly add-ons license; {days} remaining.
fr_FR: Veuillez vérifier la licence d'utilisation des add-ons de Bookly. {days} Jours Restants.

en: Cancellation confirmation
fr_FR: Confirmation de l'annulation

en: Search form
fr_FR: Formulaire de recherche

en: Services form
fr_FR: Formulaire de services

en: Staff form
fr_FR: Formulaire du personnel

en: A custom block for displaying cancellation confirmation
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage de la confirmation de l'annulation

en: A custom block for displaying search form
fr_FR: Un bloc personnalisé pour afficher le formulaire de recherche

en: A custom block for displaying services form
fr_FR: Un bloc personnalisé pour afficher le formulaire des services

en: A custom block for displaying staff form
fr_FR: Un bloc personnalisé pour afficher le formulaire du personnel

en: no limit
fr_FR: aucune limite

en: %s is used on another domain %s.<br/>In order to use the purchase code on this domain, please dissociate it in the admin panel of the other domain.<br/>If you do not have access to the admin area, please contact our technical support at support@bookly.info to transfer the license manually.
fr_FR: %s est utilisé dans un autre domaine.<br>Pour utiliser le code d'achat sur ce domaine, veuillez le dissocier dans le panneau d'admin de l'autre domaine.<br/>Si vous n'avez pas accès à la zone d'administration, veuillez contacter notre support technique à support@bookly.info pour transférer manuellement la licence.

en: %s is not a valid purchase code for %s.
fr_FR: %s n'est pas un code d'achat valable pour %s.

en: Your support period has expired on %s.
fr_FR: Votre période de support a expiré le %s.

en: Failed to create an online meeting
fr_FR: Échec de la création d'une réunion en ligne

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Gift Cards
fr_FR: Cartes cadeaux

en: Please note that Local payments not allowed for gift cards.
fr_FR: Veuillez noter que les paiements locaux ne sont pas autorisés pour les cartes-cadeaux.

en: Cards
fr_FR: Cartes

en: Card types
fr_FR: Types de cartes

en: Export only active gift cards
fr_FR: Exporter uniquement les cartes cadeaux actives

en: Add gift card type
fr_FR: Ajouter un type de carte cadeau

en: Show only active
fr_FR: Montrer actif seulement

en: Add gift card
fr_FR: Ajouter une carte cadeau

en: Gift card code
fr_FR: Code de la carte cadeau

en: No gift card types found.
fr_FR: Aucun type de carte cadeau trouvé.

en: No gift cards found.
fr_FR: Aucune carte cadeau trouvée.

en: All related gift cards will be deleted
fr_FR: Toutes les cartes cadeaux associées seront supprimées

en: Clear field
fr_FR: Effacer champ

en: No limit
fr_FR: Sans limite

en: API Username
fr_FR: Utilisateur API

en: API Password
fr_FR: Mot de passe API

en: API Signature
fr_FR: Signature API

en: Minimum time requirement prior to booking
fr_FR: Temps minimal avant une réservation

en: Set how late appointments can be booked (for example, require customers to book at least 1 hour before the appointment time).
fr_FR: Définissez la limite minimale de réservation (par exemple, le client doit réserver au moins une heure à l'avance).

en: Minimum time requirement prior to canceling
fr_FR: Temps minimal avant annulation

en: Set how late appointments can be cancelled (for example, require customers to cancel at least 1 hour before the appointment time).
fr_FR: Définissez la limite minimal d'annulation (par exemple, le client doit annuler au moins une heure à l'avance).

en: You need to install and activate WooCommerce plugin before using the options below.<br/><br/>Once the plugin is activated do the following steps:
fr_FR: Vous devez installer et activer le plugin WooCommerce avant d'utiliser ces options ci-dessous. <br/><br/>Une fois le plugin activé, suivez les étapes suivantes:

en: Create a product in WooCommerce that can be placed in cart.
fr_FR: Créez un produit dans WooCommerce qui sera placé dans le panier.

en: In the form below enable WooCommerce option.
fr_FR: Dans le formulaire ci-dessous activez l'option WooCommerce.

en: Select the product that you created at step 1 in the drop down list of products.
fr_FR: Choisissez le produit que vous avez crée a l'étape 1 dans la liste déroulante.

en: If needed, edit item data which will be displayed in the cart. Besides cart item data Bookly passes address and account fields into WooCommerce if you collect them in your booking form.
fr_FR: Si nécessaire, modifiez les données des items affichées dans le panier. En plus des données d'article Bookly passe les champs d'adresse et de compte dans WooCommerce si vous les recueillez dans votre formulaire de réservation.

en: Note that once you have enabled WooCommerce option in Bookly the built-in payment methods will no longer work. All your customers will be redirected to WooCommerce cart instead of standard payment step.
fr_FR: Notez qu'une fois que vous avez activé l'option WooCommerce dans Bookly, les moyens de paiement standard de Bookly ne seront plus disponibles. Tous vos clients utiliseront le système configuré avec WooCommerce au lieu des moyens de paiement standards.

en: Booking product
fr_FR: Produit de réservation

en: Create a WooCommerce order from backend
fr_FR: Créer une commande WooCommerce à partir du backend

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for appointment when a payment is attached in backend
fr_FR: Si cette option est activée, une commande WooCommerce sera créée pour le rendez-vous lorsqu'un paiement est joint dans le backend.

en: Default status of WooCommerce order
fr_FR: Statut par défaut de la commande WooCommerce

en: Status of WooCommerce order created from backend
fr_FR: Statut de la commande WooCommerce créée à partir du backend

en: Create a WooCommerce order if the cost of the service is zero
fr_FR: Créer une commande WooCommerce si le coût du service est égal à zéro

en: If enabled, a WooCommerce order will be created for services with 0 (zero) price. Please note that if the order contains at least one service with a price other than 0, the WooCommerce order will still be created
fr_FR: Si cette option est activée, une commande WooCommerce sera créée pour les services dont le prix est égal à 0 (zéro). Veuillez noter que si la commande contient au moins un service avec un prix différent de 0, la commande WooCommerce sera quand même créée.

en: Cart item data
fr_FR: Données élement panier

en: First value for newly created appointments via backend
fr_FR: Première valeur pour les rendez-vous nouvellement créés via le backend

en: Select what value should be selected first when creating a new appointment via backend.
fr_FR: Sélectionnez la valeur qui doit être sélectionnée en premier lors de la création d'un nouveau rendez-vous via le backend.

en: Displayed time slots
fr_FR: Affiché les créneaux horaires

en: Select what time slots will be shown when creating a new appointment via backend.
fr_FR: Sélectionnez les créneaux horaires qui seront affichés lors de la création d'un nouveau rendez-vous via le backend.

en: Only appropriate slots
fr_FR: Seulement les créneaux adaptés

en: Time delimiter
fr_FR: Délimiteur de temps

en: This setting allows you to set a delimiter during a day for appointments created via backend.
fr_FR: Ce paramètre vous permet de définir un délimiteur pendant une journée pour les rendez-vous créés via le backend.

en: Cancel appointment action
fr_FR: Annuler action de réservation

en: Select what happens when customer clicks cancel appointment link. With "Delete" the appointment will be deleted from the calendar. With "Cancel" only appointment status will be changed to "Cancelled".
fr_FR: Choisissez ce qui se passe quand le client clique sur le lien d'annulation de réservation. Avec "Supprimer" la réservation sera supprimée du planning. Avec "Annuler" seul le statut sera changé en "Annulé".

en: Automatically change status of appointment
fr_FR: Changement automatique du statut du rendez-vous

en: If enabled, initial status of the appointment will be changed to the status set in the "Status to be set" field after the appointment has been completed.
fr_FR: Si cette option est activée, l'état initial du rendez-vous sera modifié par l'état défini dans le champ "État à définir" une fois le rendez-vous terminé.

en: Initial status
fr_FR: Statut initial

en: Status to be set
fr_FR: Statut à définir

en: Make address mandatory
fr_FR: Rendre l'adresse obligatoire

en: If enabled, a customer will be required to enter address to proceed with a booking.
fr_FR: Si cette option est activée, le client devra saisir son adresse pour effectuer une réservation.

en: Customer's address fields
fr_FR: Champs adresse du client

en: Choose address fields you want to request from the client.
fr_FR: Choisir les champs adresse que vous rendez obligatoires pour le client

en: Final step URL
fr_FR: URL Etape finale

en: Set the URL of a page that the user will be forwarded to after successful booking. If disabled then the default Done step is displayed.
fr_FR: Définissez l'URL de la page qui s'affiche quand une réservation a été effectuée avec succès. Si désactivé, l'étape "Terminé" sera affichée dans le formulaire.

en: Enter a URL
fr_FR: Entrer une URL

en: Columns
fr_FR: Colonnes

en: Select columns that you want to display in a cart summary before the booking confirmation. Uncheck the box to hide the column. Drag the sandwich icon to change the order of fields.
fr_FR: Sélectionnez le colonnes que vous voulez voir afficher dans le panier avant de confirmer la réservation. Désélectionnez le champ pour cacher la colonne. Déplacez l'icône sandwich pour modifier l'ordre des champs.

en: If you use {cart_info} code in notifications, you can select the columns that you want to display and set the order of fields here. Uncheck the box to hide the column.
fr_FR: Si vous utilisez le code {cart_info} dans les notifications, vous pouvez choisir les colonnes que vous désirez afficher et définir l'ordre des champs ici. Déselectionnez pour cacher la colonne.

en: The client ID obtained from the Google Cloud Platform
fr_FR: L'identifiant du client obtenu auprès de la plateforme Google Cloud

en: The client secret obtained from the Google Cloud Platform
fr_FR: Le secret du client obtenu auprès de la plateforme Google Cloud

en: Enter this URL as a redirect URI in the Google Cloud Platform
fr_FR: Saisissez cette URL comme URL de redirection dans la plateforme Google Cloud

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step).
fr_FR: Avec le mode de synchronisation "One-way", Bookly envoie les nouveaux rendez-vous et les mises à jour ultérieures à Google Calendar. Avec le mode de synchronisation "Two-way front-end" Bookly va récupérer les événements de Google Calendar et va supprimer les créneaux horaires correspondants avant d'afficher l'étape "Time" du formulaire de réservation (ceci peut entrainer un délai lorsque l'utilisateur clique sur SUIVANT pour afficher l'étape "Time").

en: If there is a lot of events in Google Calendar sometimes this leads to a lack of memory in PHP when Bookly tries to fetch all events. You can limit the number of fetched events here.
fr_FR: S'il y a trop d'événements dans Google Calendar, parfois cela entraine un problème de mémoire dans PHP lorsque Bookly essaie de récupérer tous les événements. Vous pouvez limiter le nombre d'événements récupérés ici.

en: Configure what information should be placed in the title of Google Calendar event.
fr_FR: Configurez les informations à placer dans le titre de l'événement de Google Agenda.

en: To set up Facebook integration, do the following:
fr_FR: Pour définir l'intégration Facebook, vous devez faire les actions suivantes:

en: Follow the steps at %s to create a Developer Account.
fr_FR: Suivez les étapes indiquées à %s pour créer un compte de développeur.

en: In the Apps section, click the Create App button. Select Other as the use case, and then choose Consumer as the app type.
fr_FR: Dans la section applications, cliquez sur le bouton Créer une app. Sélectionnez Autre dans le cas d'utilisation, puis choisissez Client comme type d'application.

en: In "Add products to your app" section, find "Facebook login" and press "Set up".
fr_FR: Dans la section "Ajoutez des produits à votre application", trouvez "Connexion Facebook " et appuyez sur " Configurer ".

en: In the sidebar on the left, select "Settings".
fr_FR: Dans la barre latérale de gauche, sélectionnez "Paramètres".

en: Enable "Login with the JavaScript SDK" and enter your site URL in "Allow Domains for the JavaScript SDK". Click "Save changes".
fr_FR: Activez "Connexion avec le JavaScript SDK" et entrez l'URL de votre site dans "Autoriser les domaines pour le JavaScript SDK". Cliquez sur "Enregistrer les modifications".

en: At the top of your screen press on App ID to copy it.
fr_FR: En haut de votre écran, appuyez sur App ID pour le copier.

en: Use it in the form below.
fr_FR: Utilisez-le dans le formulaire ci-dessous.

en: App ID
fr_FR: ID App

en: Display front-end calendar
fr_FR: Afficher le calendrier frontend

en: If this option is enabled then customers will be able to view the availability of the selected staff in a front-end calendar
fr_FR: Si cette option est activée, les clients pourront voir la disponibilité du personnel sélectionné dans un calendrier frontend.

en: Select who can manage Bookly appointments
fr_FR: Sélectionnez qui peut gérer les rendez-vous Bookly

en: Select who can administrate Bookly
fr_FR: Sélectionnez qui peut administrer Bookly

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Square Developer dashboard</a>.
fr_FR: Allez au <a href="%s" target="_blank">Tableau de bord du développeur Square</a>.

en: Select an app or create a new one.
fr_FR: Sélectionnez une application ou créez-en une nouvelle.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), look for the <b>Application ID</b> and <b>Access token</b>.
fr_FR: En fonction du mode (Sandbox ou Production), recherchez l'<b>ID de l'application</b> et <b>le token d'accès</b>.

en: Use them in the form below on this page.
fr_FR: Utilisez-les dans le formulaire ci-dessous sur cette page.

en: In the sidebar on the left, go to the <b>Webhooks > Subscriptions</b>.
fr_FR: Dans la barre latérale de gauche, allez dans<b>Webhooks > Abonnements</b>.

en: Depending on the mode (Sandbox or Production), press <b>Add subscription</b> button, enter the following URL as the destination for events %s and select %s in <b>Events</b>.
fr_FR: Selon le mode (Sandbox ou Production), appuyez sur le bouton <b>Ajouter un abonnement</b>, saisissez l'URL suivante comme destination des événements %s et sélectionnez %s dans<b>Événements</b>.

en: Click <b>Save</b>.
fr_FR: Cliquez sur <b>Sauvegarder</b>.

en: In the sidebar on the left, select <b>Locations</b>.
fr_FR: Dans la barre latérale de gauche, sélectionnez <b>Localisation</b>.

en: Look for the necessary location and copy <b>Location ID</b>.
fr_FR: Recherchez l'emplacement nécessaire et copiez l'<b>ID de la localisation</b>.

en: Use it in the form below on this page.
fr_FR: Utilisez-le dans le formulaire ci-dessous sur cette page.

en: Location ID
fr_FR: ID de la localisation

en: Upon providing the purchase code you will have access to free updates of Bookly. Updates may contain functionality improvements and important security fixes. For more information on where to find your purchase code see this <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.
fr_FR: En fournissant un code d'achat, vous avez accès aux mises à jour gratuites de Bookly. Les mises à jour contiennent des améliorations des fonctionnalités et des corrections de securité importantes. Pour savoir comment obtenir un code d'achat, allez sur cette <a href="https://help.market.envato.com/hc/en-us/articles/202822600-Where-can-I-find-my-Purchase-Code-" target="_blank">page</a>.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
fr_FR: Si vous ne fournissez pas un code d'achat valide d'ici {days}, votre accès aux réservations sera désactivé.

en: To set up Zoom integration, follow the instructions in <a href="%s" target="_blank">our documentation</a>
fr_FR: Pour mettre en place l'intégration de Zoom, suivez les instructions dans <a href="%s" target="_blank">notre documentation</a>

en: Authentication
fr_FR: Authentification

en: The Client ID obtained from your OAuth app
fr_FR: L'ID client obtenu de votre application OAuth

en: Client Secret
fr_FR: Secret du client

en: The Client Secret obtained from your OAuth app
fr_FR: Le secret du client obtenu de votre application OAuth.

en: Redirect URL for OAuth
fr_FR: URL de redirection pour OAuth

en: Destination URL where Zoom will send the access token after the user completes the OAuth authentication
fr_FR: URL de destination où Zoom enverra le code d'accès après que l'utilisateur ait complété l'authentification OAuth.

en: Disconnect
fr_FR: Déconnecter

en: Connect
fr_FR: Connecter

en: To find your URL and Secret, connect to the server (e.g. via SSH) with hosted BBB and execute the following command in console
fr_FR: Pour trouver votre URL et votre Secret, connectez-vous au serveur (par exemple via SSH) avec le BBB hébergé et exécutez la commande suivante dans la console

en: The URL obtained from command return
fr_FR: L'URL obtenue par le retour de la commande

en: Shared secret
fr_FR: Secret partagé

en: The Secret obtained from command return
fr_FR: Le secret obtenu par le retour de commande

en: The URL of Jitsi server used for online meetings
fr_FR: URL du serveur Jitsi utilisé pour les réunions en ligne

en: Please select a Booking product
fr_FR: Veuillez sélectionner un produit de réservation

en: Client birthday full date
fr_FR: Date complète de l'anniversaire du client

en: Extras titles
fr_FR: Titres suplémentaires

en: Extras total price
fr_FR: Prix total des suppléments

en: Online meeting password
fr_FR: Mot de passe de la réunion en ligne

en: Online meeting URL
fr_FR: URL de la réunion en ligne

en: Loop over clients list
fr_FR: Boucle sur la liste des clients

en: Loop over clients list with delimiter
fr_FR: Boucles sur la liste des clients avec délimiteur

en: Amount paid
fr_FR: Montant payé

en: Amount due
fr_FR: Montant du

en: Total price of booking (sum of all cart items after applying coupon)
fr_FR: Prix total de la réservation (somme de tous les articles du panier après application du coupon)

en: Online meeting join URL
fr_FR: URL pour rejoindre la réunion en ligne

en: Cart
fr_FR: Panier

en: Select product
fr_FR: Choisir un produit

en: WooCommerce cart is not set up. Follow the <a href="%s">link</a> to correct this problem.
fr_FR: Le panier WooCommerce n'est pas configuré. Suivez ce <a href="%s">lien</a> pour corriger ce problème.

en: All staff members will use these settings when connecting to Zoom
fr_FR: Tous les membres du personnel utiliseront ces paramètres en se connectant sur Zoom.

en: Appointment cancellation confirmation URL
fr_FR: URL de confirmation de l'annulation du rendez-vous

en: Set the URL of an appointment cancellation confirmation page that is shown to clients when they press cancellation link.
fr_FR: Définissez l'URL de la page qui confirme l'annulation d'un rendez-vous. Elle est affichée au client lorsqu'il a cliqué le lien pour annuler le rendez-vous.

en: Do not count appointments in 'Limit appointments per customer' with the following statuses
fr_FR: Ne pas compter les rendez-vous dans "Limite de rendez-vous par client" avec les statuts suivants

en: Make birthday mandatory
fr_FR: Rendre anniversaire obligatoire

en: If enabled, a customer will be required to enter a date of birth to proceed with a booking.
fr_FR: Si activé, Le client devra renseigner une date de naissance pour pouvoir effectuer une réservation.

en: Create WordPress user account for customers
fr_FR: Créer un compte utilisateur WordPress pour les clients

en: If this setting is enabled then Bookly will be creating WordPress user accounts for all new customers. If the user is logged in then the new customer will be associated with the existing user account.
fr_FR: Si ce réglage est activé, Bookly créera automatiquement un compte utilisateur WordPress pour chaque nouveau client. Si l'utilisateur est connecté au moment de la réservation, le nouveau client sera associé au compte existant.

en: New user account role
fr_FR: Role du nouveau compte utilisateur

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for customers.
fr_FR: Sélectionnez le role assigné au nouveau compte utilisateur crée dans WordPress pour les clients.

en: New staff account role
fr_FR: Nouveau rôle de compte du personnel

en: Select what role will be assigned to newly created WordPress user accounts for staff
fr_FR: Sélectionnez le rôle qui sera attribué aux comptes d'utilisateurs WordPress nouvellement créés pour le personnel

en: Show tips
fr_FR: Afficher les pourboires

en: Form view in case of single booking
fr_FR: Vue de formulaire pour une réservation unique

en: Form view in case of multiple booking
fr_FR: Vue de formulaire pour des réservations multiples

en: Form in case of 100% discount
fr_FR: Formulaire pour remise de 100%

en: Form view if there are no common payment methods for client and staff
fr_FR: Vue du formulaire s'il n'y a pas de méthodes de paiement communes au client et au personnel

en: Show birthday field
fr_FR: Afficher champ anniversaire

en: Show address fields
fr_FR: Montrer champs adresse

en: Show Facebook login button
fr_FR: Montrer bouton login Facebook

en: Please configure Facebook App integration in <a href="%s">settings</a> first.
fr_FR: Veuillez d'abord configurer Facebook App integration dans <a href="%s">Settings</a>.

en: Show gift cards
fr_FR: Afficher les cartes cadeaux

en: Show time zone switcher
fr_FR: Afficher changement fuseau horaire

en: Staff category info of appointment
fr_FR: Info de la catégorie du personnel du rendez-vous

en: Staff category name of appointment
fr_FR: Nom de la catégorie de personnel du rendez-vous

en: Please note that QR code will be shown only for single appointments
fr_FR: Veuillez noter que le QR code ne sera affiché que pour les rendez-vous uniques.

en: Show QR code
fr_FR: Afficher le QR code

en: Modern, fast, and smooth form that allows your customers to easily find the right service.
fr_FR: Un formulaire moderne, rapide et fluide qui permet à vos clients de trouver facilement le bon service.

en: Catalog view allows you to organize and display the services conveniently for your customers.
fr_FR: La vue catalogue vous permet d'organiser et d'afficher les services de manière pratique pour vos clients.

en: Catalog view allows you to organize and display the staff conveniently for your customers.
fr_FR: La vue du catalogue vous permet d'organiser et d'afficher le personnel de manière pratique pour vos clients.

en: Step by step form
fr_FR: Formulaire étape par étape

en: Classic booking form with the consequent scheduling process.
fr_FR: Formulaire de réservation classique avec le processus de planification qui en découle.

en: Cancellation form
fr_FR: Formulaire l'annulation

en: Lightweight form that allows your customers to cancel their appointments and optionally specify the cancellation reason.
fr_FR: Formulaire léger qui permet à vos clients d'annuler leurs rendez-vous et de spécifier facultativement la raison de l'annulation.

en: Placeholder
fr_FR: Paramètre fictif

en: Empty option
fr_FR: Option vide

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Header height
fr_FR: Hauteur de l'en-tête

en: Body height
fr_FR: Taille du corps

en: Form title
fr_FR: Titre du formulaire

en: Main color
fr_FR: Couleur principale

en: Show 'Book more' button
fr_FR: Afficher le bouton "Réserver plus".

en: Show price
fr_FR: Afficher prix

en: Show summary
fr_FR: Afficher résumé

en: Show QR Code
fr_FR: Afficher le QR code

en: Show cancellation reason
fr_FR: Afficher le motif d'annulation

en: Show badge
fr_FR: Afficher le badge

en: Default value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Categories list
fr_FR: Liste des catégories

en: Services list
fr_FR: Liste des services

en: Hide categories step
fr_FR: Cacher l'étape des catégories

en: Hide services step
fr_FR: Cacher l'étape des services

en: Staff list
fr_FR: Liste du personnel

en: Hide staff step
fr_FR: Masquer l'étape du personnel

en: Card content
fr_FR: Contenu de la carte

en: Show only first available timeslot
fr_FR: Ne montrer que le premier créneau horaire disponible

en: Button
fr_FR: Bouton

en: Display services
fr_FR: Afficher les services

en: Display gift cards
fr_FR: Afficher les cartes cadeaux

en: It is important to leave at least one visible field with personal info (Full name, First name or Last name) and one field with contact info (Email or Phone), otherwise the booking will be created without required customer details.
fr_FR: Il est important de laisser au moins un champ visible avec des informations personnelles (nom complet, prénom ou nom de famille) et un champ avec des informations de contact (mail ou téléphone), sinon la réservation sera créée sans les détails requis du client.

en: Please note that email address is required for some payment gateways in order to complete a transaction.
fr_FR: Veuillez noter que l'adresse mail est requise par certaines passerelles de paiement afin d'effectuer une transaction.

en: Step content
fr_FR: Contenu de l'étape

en: Cards display mode
fr_FR: Mode affichage des cartes

en: Show all available cards
fr_FR: Afficher toutes les cartes disponibles

en: Show cards with time slots only
fr_FR: Afficher les cartes avec des plages horaires uniquement

en: Save cart locally
fr_FR: Sauvegarder le panier localement

en: Verify credentials
fr_FR: Vérifier les informations d'identification

en: Verify phone
fr_FR: Vérifier le téléphone

en: Verify email
fr_FR: Vérifier l'email

en: Hidden services
fr_FR: Services cachés

en: Hidden gift cards
fr_FR: Cartes cadeaux cachées

en: Show information about time slot
fr_FR: Afficher les informations sur le créneau

en: Available dates in calendar
fr_FR: Dates disponibles dans le calendrier

en: Display dates according to schedule
fr_FR: Afficher les dates selon le calendrier

en: Disable dates without available timeslots
fr_FR: Désactiver les dates sans créneau de disponible

en: Show stepper
fr_FR: Afficher les étapes

en: Cards with Any staff
fr_FR: Cartes avec tout le personnel

en: Don't show
fr_FR: Ne pas afficher

en: Show only with Any staff
fr_FR: Afficher uniquement avec tout personnel

en: Show staff member rating before employee name
fr_FR: Montrer l'évaluation de membre de l'équipe avant le nom de l'employé.

en: Skip step
fr_FR: Sauter l'étape

en: Add new form
fr_FR: Ajouter un nouveau formulaire

en: Are you sure you want to change the slug? Changing the slug may lead to unexpected behavior.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir modifier le slug ? La modification du slug peut entraîner un comportement inattendu.

en: Copy shortcode
fr_FR: Copier le shortcode

en: Clone form
fr_FR: Forme de clonage

en: Delete form
fr_FR: Supprimer le formulaire

en: Complete
fr_FR: Completer

en: Success appointment booking
fr_FR: Succès de la prise de rendez-vous

en: Success package booking
fr_FR: Réservation du package avec succès

en: Step settings
fr_FR: Réglages de l'étape

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisé

en: Save the appearance to apply changes.
fr_FR: Sauvegardez l'apparence pour appliquer les changements.

en: Changes saved.
fr_FR: Les modifications sont enregistrées.

en: Select the form you want to publish, click on the menu button, and select 'Copy shortcode'. Open the page where you want to add the booking form in a page edit mode and paste the previously copied shortcode. The form will be added to the page.
fr_FR: Sélectionnez le formulaire que vous souhaitez publier, cliquez sur le bouton de menu, puis sélectionnez "Copier le shortcode". Ouvrez la page où vous voulez ajouter le formulaire de réservation en mode d'édition de page et collez le shortcode copié précédemment. Le formulaire sera ajouté à la page.

en: Main text
fr_FR: Texte principal

en: Terms & conditions
fr_FR: Conditions générales

en: Service title
fr_FR: Titre du service

en: Package title
fr_FR: Titre du paquet

en: Start
fr_FR: Commencer

en: Add extras
fr_FR: Ajouter des suppléments

en: Select time slot
fr_FR: Sélectionnez un créneau horaire

en: Check cart
fr_FR: Vérifier le panier

en: Your information
fr_FR: Vos coordonnées

en: Make purchase
fr_FR: Effectuer un achat

en: Book now
fr_FR: Réserver maintenant

en: Buy now
fr_FR: Acheter maintenant

en: Book more
fr_FR: Réserver plus

en: No time slots available
fr_FR: Aucun créneau horaire disponible

en: Slot already booked
fr_FR: Créneau déjà réservé

en: No results found
fr_FR: Aucun résultat trouvé

en: Thank you!
fr_FR: Merci !

en: Your booking is complete.
fr_FR: Votre réservation est terminée.

en: Your gift card has been created.
fr_FR: Votre carte cadeau a été créée.

en: Payment has been skipped.
fr_FR: Le paiement a été sauté.

en: Select the Extras you'd like (Multiple Selection)
fr_FR: Sélectionnez les Suppléments que vous souhaitez (Sélection multiple)

en: Click on a time slot to proceed with booking
fr_FR: Cliquez sur un créneau horaire pour procéder à la réservation

en: Please provide your details in the form below to proceed with the booking
fr_FR: Veuillez fournir vos coordonnées dans le formulaire ci-dessous pour procéder à la réservation.

en: Please tell us how you would like to pay
fr_FR: Veuillez nous indiquer comment vous souhaitez payer

en: Your gift card code if you have one
fr_FR: Votre code de carte cadeau si vous en avez un

en: Your time zone
fr_FR: Votre fuseau horaire

en: Select city
fr_FR: Sélectionnez une ville

en: Amount to pay
fr_FR: Montant à payer

en: Resend code
fr_FR: Renvoyer le code

en: The selected time is not available anymore
fr_FR: L'heure sélectionnée n'est plus disponible

en: Please select a category
fr_FR: Veuillez sélectionner une catégorie

en: Please select a staff
fr_FR: Veuillez sélectionner un personnel

en: Thank you for being with us
fr_FR: Merci d'avoir pensé à nous.

en: Confirm cancellation
fr_FR: Confirmer l'annulation

en: Do not cancel
fr_FR: Ne pas annuler

en: This appointment has been already cancelled.
fr_FR: Ce rendez-vous a déjà été annulé.

en: This appointment does not exist.
fr_FR: Ce rendez-vous n'existe pas.

en: Cancellation of this appointment is not allowed.
fr_FR: Vous n'êtes pas autorisé à annuler ce rendez-vous.

en: Import
fr_FR: Importer

en: You may import list of clients in CSV format. You can choose the columns contained in your file. The sequence of columns should coincide with the specified one.
fr_FR: Vous pouvez importer une liste de clients au format CSV. Vous pouvez choisir les colonnes contenues dans votre fichier. L'ordre des colonnes doit coïncider avec celle spécifiée.

en: Select file
fr_FR: Choisir fichier

en: Date of birth
fr_FR: Date de naissance

en: Analytics
fr_FR: Analyse

en: Note: If payment is made for several services, then for each service you will see the entire amount paid as revenue.
fr_FR: Note : Si le paiement est effectué pour plusieurs services, vous verrez pour chaque service que le paiement a été effectué.

en: Email details
fr_FR: Détails du mail

en: Recipient
fr_FR: Bénéficiaire

en: Headers
fr_FR: En-têtes

en: Gift card amount
fr_FR: Montant de la carte cadeau

en: Gift card valid-from date
fr_FR: Date de début de validité de la carte cadeau

en: Gift card expiration date
fr_FR: Date d'expiration de la carte cadeau

en: Customer notes for gift card
fr_FR: Notes du client pour la carte cadeau

en: Time zone of staff
fr_FR: Fuseau horaire du personnel

en: Image of gift card
fr_FR: Image de la carte cadeau

en: Email logs
fr_FR: Journaux de mail

en: Appearance form name
fr_FR: Nom du formulaire d'apparence

en: Check status of this option in Settings > Additional > <a href="%s" target="_blank"/>Display front-end calendar</a>
fr_FR: Vérifier l'état de cette option dans Réglages > Supplémentaire > <a href="%s" target="_blank"/>Afficher le calendrier front-end</a>

en: Titles
fr_FR: Titres

en: Add Bookly appointments list
fr_FR: Ajouter la liste de rendez-vous Bookly

en: Add Bookly calendar
fr_FR: Ajouter le calendrier Bookly

en: Add Bookly search form
fr_FR: Ajouter le formulaire de recherche Bookly

en: Add Bookly services form
fr_FR: Ajouter le formulaire de services Bookly

en: Add Bookly staff form
fr_FR: Ajouter le formulaire du personnel Bookly

en: Add appointment cancellation confirmation
fr_FR: Ajouter une confirmation d'annulation de rendez-vous

en: <a class="%s" href="#">Click here</a> to dissociate this purchase code from the current domain (use to move the plugin to another site).
fr_FR: <a class="%s" href="#">Cliquer ici</a> pour dissocier le code d'achat du domaine en cours (utilisé pour transférer le plugin sur un autre site).

en: Are you sure you want to dissociate this purchase code from %s?
    
    This will also remove the entered purchase code from this site.
fr_FR: Êtes-vous sur que vous voulez dissocier le code d'achat de %s?
    
    Cela effacera aussi le code achat entré pour ce site.

en: Error dissociating purchase code.
fr_FR: Erreur en dissociant le code achat

en: This calendar is already connected to another staff member
fr_FR: Cet agenda est déjà connecté avec un autre membre du personnel

en: Please configure Google Calendar <a href="%s">settings</a> first
fr_FR: Veuillez d'abord configurer Google Calendar. <a href="%s">Séttings</a>

en: Synchronize staff member appointments with Google Calendar.
fr_FR: Synchroniser les membres d'équipe avec Google Calendar.

en: integration
fr_FR: intégration

en: Please configure Zoom <a href="%s">settings</a> first
fr_FR: Veuillez d'abord configurer les <a href="%s">paramètres</a> Zoom

en: This setting allows to set up personal Zoom account for staff member
fr_FR: Ce paramètre permet de configurer un compte personnel Zoom pour les membre du personnel

en: Limit working hours per day
fr_FR: Limite des heures travaillées par jour

en: Unlimited
fr_FR: Sans limite

en: This setting allows limiting the total time occupied by bookings per day for staff member. Padding time is not included.
fr_FR: Ce paramètre permet de limiter le temps total d'occupation par jour pour les membres de l'équipe  Le temps d'attente n'est pas inclus.

en: ICalendar feed
fr_FR: Flux de données ICalendar

en: If enabled, you'll get the ICalendar feed URL which can be used in other calendars for displaying staff member appointments.
fr_FR: Si cette option est activée, vous obtiendrez l'URL du flux ICalendar qui peut être utilisé dans d'autres calendriers pour afficher les rendez-vous des membres du personnel.

en: ICalendar feed URL
fr_FR: URL du flux ICalendar

en: Specify how many days of past and future calendar data you wish to display. If you enter 0 in either field, past or future appointments will not be displayed.
fr_FR: Indiquez le nombre de jours de données de calendrier passées et futures que vous voulez afficher. Si vous saisissez 0 dans l'un des champs, les rendez-vous passés ou futurs ne seront pas affichés.

en: The staff member's schedule will be considered to be in the selected time zone. This time zone will also be used for the dates and times in notifications sent to the staff member
fr_FR: L'horaire du membre du personnel sera considéré comme étant dans le fuseau horaire choisi. Ce fuseau horaire sera également utilisé pour les dates et heures des notifications envoyées au membre du personnel

en: Archiving Staff
fr_FR: Archivage équipe

en: You are going to archive item which is involved in upcoming appointments. Please double check and edit appointments before this item archive if needed.
fr_FR: Vous êtes sur le point d'archiver des éléments liés à des rendez-vous en cours. Veuillez vérifier et modifiez les rendez-vous si nécessaire avant d'archiver.

en: Ok, continue editing
fr_FR: Ok, continuer à modifier

en: Available payment methods
fr_FR: Méthodes de paiement disponibles

en: All methods
fr_FR: Toutes les méthodes

en: No methods selected
fr_FR: Aucune méthode sélectionnée

en: Please setup and enable New staff member's WordPress user login details notification
fr_FR: Veuillez configurer et activer la notification des détails de connexion de l'utilisateur WordPress du nouveau membre du personnel

en: Create WordPress user
fr_FR: Créer un utilisateur WordPress

en: This text can be inserted into notifications with {staff_category_info} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {staff_category_info}

en: Create payment
fr_FR: Créer paiement

en: Search payment
fr_FR: Trouver paiement

en: Total price
fr_FR: Prix total

en: Payment ID
fr_FR: ID du paiement

en: Payment for
fr_FR: Paiement pour

en: Payment for whole series
fr_FR: Paiement pour toute la série

en: Payment only for current appointment
fr_FR: Paiement uniquement pour le rendez-vous en cours

en: Custom service name
fr_FR: Nom de service personnalisé

en: Custom service price
fr_FR: Prix de service personnalisé

en: This link can be inserted into notifications with {online_meeting_start_url} code
fr_FR: Ce lien peut être inséré dans les notifications avec le code {online_meeting_start_url}

en: Save appointment to create a meeting
fr_FR: Sauvegarder le rendez-vous pour créer une réunion

en: Please enter a service name
fr_FR: Veuillez entrer un nom de service

en: Booking exceeds the working hours limit for staff member
fr_FR: La réservation excède la limite des heures travaillées par le membre de l'équipe

en: Please setup and enable New customer's WordPress user login details notification
fr_FR: Veuillez configurer et activer la notification des détails de connexion de l'utilisateur WordPress du nouveau client

en: Gift cards settings
fr_FR: Paramètres des cartes cadeaux

en: Use gift card for partial payment
fr_FR: Utiliser une carte cadeau pour un paiement partiel

en: If enabled, clients will be able to use gift card when the balance of the gift card is less than the total amount due. If disabled, clients will only be able to use gift card that has a balance equal to or greater than the service price.
fr_FR: Si cette option est activée, les clients pourront utiliser la carte cadeau lorsque le solde de la carte cadeau est inférieur au montant total dû. Si cette option est désactivée, les clients ne pourront utiliser que les cartes-cadeaux dont le solde est égal ou supérieur au prix du service.

en: Default gift card mask
fr_FR: Masque de carte cadeau par défaut

en: Minimum number of asterisks "*" - 4
fr_FR: Nombre minimum d'astérisques "*" - 4

en: Enter default mask for auto-generated codes. You can enter asterisks "*" for variables here.
fr_FR: Saisissez le masque par défaut pour les codes générés automatiquement. Vous pouvez saisir des astérisques "*" pour les variables ici.

en: Date limit (from and to)
fr_FR: Date limite (début et fin)

en: Limit appointments in cart (min and max)
fr_FR: Limite rendez-vous dans le panier (Min. et Max.)

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a gift card.
fr_FR: Indiquez le nombre minimum et maximum (facultatif) de services du même type requis pour appliquer une carte cadeau.

en: New gift card type
fr_FR: Nouveau type de carte cadeau

en: Edit gift card type
fr_FR: Modifier le type de carte cadeau

en: Automatically link a gift card to a customer
fr_FR: Associer automatiquement une carte-cadeau à un client

en: If enabled, the card will be automatically associated with the customer who purchases it via the frontend booking form
fr_FR: Si cette option est activée, la carte sera automatiquement associée au client qui l'achète via le formulaire de réservation en ligne.

en: Min appointments should be greater than zero.
fr_FR: Min. rendez-vous doit être supérieur à 0.

en: Max appointments should be greater than zero.
fr_FR: Max. rendez-vous doit être supérieur à 0.

en: New gift card
fr_FR: Nouvelle carte cadeau

en: Edit gift card
fr_FR: Modifier la carte cadeau

en: Generate
fr_FR: Créer

en: You can enter a mask containing asterisks "*" for variables here and click Generate.
fr_FR: Vous pouvez entrer un masque contenant des astérisques "*" pour ces variables, puis cliquer Créer

en: This text can be inserted into notifications with {gift_card_note} code
fr_FR: Ce texte peut être inséré dans les notifications avec le code {gift_card_note}

en: Select card type
fr_FR: Sélectionnez le type de carte

en: Code %s already exists
fr_FR: Le code %s existe déjà

en: Please resolve the duplication by changing code.
fr_FR: Veuillez résoudre les duplicatas en changeant le code.

en: Please enter a non empty mask.
fr_FR: Veuillez entrer un masque.

en: All possible codes have already been generated for this mask.
fr_FR: Tous les codes possibles ont déjà été créés pour ce masque

en: Limit appointments per customer
fr_FR: Limite de rendez-vous par client

en: upcoming
fr_FR: à venir

en: per 24 hours
fr_FR: par 24 heures

en: per day
fr_FR: par jour

en: per 7 days
fr_FR: par 7 jours

en: per week
fr_FR: par semaine

en: per 30 days
fr_FR: par 30 jours

en: per month
fr_FR: par mois

en: per 365 days
fr_FR: par 365 jours

en: per year
fr_FR: par année

en: This setting allows you to limit the number of appointments that can be booked by a customer in any given period. Restriction may end after a fixed period or with the beginning of the next calendar period - new day, week, month, etc.
fr_FR: Ce paramètre permet de limiter le nombre de rendez-vous qui réservés par un client pour une période de temps donnée. La limite peut être levée après une période de temps donnée ou une nouvelle période calendaire: jour, semaine, mois, etc.

en: Limit
fr_FR: Limiter

en: Padding time (before and after)
fr_FR: Marge de temps (avant et après)

en: Set padding time before and/or after an appointment. For example, if you require 15 minutes to prepare for the next appointment then you should set "padding before" to 15 min. If there is an appointment from 8:00 to 9:00 then the next available time slot will be 9:15 rather than 9:00.
fr_FR: Réglez la marge de temps avant et après un rendez-vous. Par exemple, si vous avez besoin de 15 minutes pour préparer le prochain rendez-vous, réglez la marge avant à 15 minutes. Si une réservation est de 8:00 à 9:00, le créneau suivant sera disponible à partir de 9:15 au lieu de 9:00.

en: Providers preference for ANY
fr_FR: Préférence prestataire pour TOUS

en: Allows you to define the rule of staff members auto assignment when ANY option is selected
fr_FR: Permet de définir les règles d'auto-assignation des membres si l'option TOUS est choisie

en: Period (before and after)
fr_FR: Période (avant et après)

en: Set number of days before and after appointment that will be taken into account when calculating provider's occupancy. 0 means the day of booking.
fr_FR: Fixer le nombre de jours avant et après le rendez-vous qui sera pris en compte dans le calcul de l'occupation du prestataire. 0 signifie le jour de la réservation.

en: Pick random staff member in case of uncertainty
fr_FR: Choisir un membre du personnel au hasard en cas d'incertitude

en: Enable this option to pick a random staff member if both meet the criteria chosen in "Providers preference for ANY". Otherwise the selection order is unknown.
fr_FR: Activez cette option pour choisir un membre du personnel au hasard si tous deux répondent aux critères choisis dans "Préférence des fournisseurs pour TOUT". Autrement, l'ordre de sélection est inconnu.

en: To make service invisible to your customers set the visibility to "Private".
fr_FR: Pour rendre ce service invisible a vos clients, choisissez "Privé".

en: Create online meetings
fr_FR: Créer des réunions online

en: If this setting is enabled then online meetings will be created for new appointments with the selected online meeting provider. Make sure that the provider is configured properly in Settings > <a href="%s">Online Meetings</a>
fr_FR: Si ce paramètre est activé, des réunions en ligne seront créées pour les nouveaux rendez-vous avec le fournisseur de réunions en ligne sélectionné. Assurez-vous que le fournisseur est correctement configuré dans Paramètres <a href="%s">Réunions en ligne</a>

en: If you choose Google Meet then meetings will be created for those staff members who have Google Calendar configured.
fr_FR: Si vous choisissez Google Meet, les réunions seront créées pour les membres du personnel qui ont configuré Google Calendar.

en: You must select at least one repeat option for recurring services.
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins une option de répétition pour les services récurrents.

en: Specified order
fr_FR: Ordre spécifié

en: Least occupied that day
fr_FR: Le moins occupé ce jour

en: Most occupied that day
fr_FR: Le plus occupé ce jour

en: Least occupied for period
fr_FR: Le moins occupé dans la période

en: Most occupied for period
fr_FR: Le plus occupé dans la période

en: Least expensive
fr_FR: Moins cher

en: Most expensive
fr_FR: le plus cher

en: Welcome to Bookly Pro and thank you for purchasing our product!
fr_FR: Bienvenu à Bookly Pro et merci d'avoir acheté notre produit !

en: Add staff members.
fr_FR: Ajouter membres équipe

en: Add services you provide and assign them to staff members.
fr_FR: Ajoutez des services que vous fournissez et assignez-les à des membres du personnel.

en: Bookly can boost your sales and scale together with your business. With Bookly add-ons you can get more features and functionality to customize your online scheduling system according to your business needs and simplify the process even more.
fr_FR: Bookly peut augmenter vos ventes et croitre en même temps que votre entreprise. Avec les add-ons Bookly, vous pouvez obtenir plus de fonctionnalités pour personnaliser votre système de planification en ligne en fonction de vos besoins et simplifier encore plus le processus.

en: Bookly Add-ons
fr_FR: Add-ons Bookly

en: License verification required
fr_FR: Vérification de licence requise

en: Bookly Pro - License verification required
fr_FR: Bookly Pro - Vérification de licence nécessaire

en: Please verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
fr_FR: Veuillez vérifier votre licence en entrant un code d'achat valide. Une fois le code entré, vous aurez accès aux mises à jour, incluant les améliorations et les modifications de sécurité.

en: If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled. <a href="{url}">Details</a>
fr_FR: Si vous ne fournissez pas de code d'achat valide dans les {days} jours, l'accès à vos réservations sera désactivé. <a href="{url}">Détails </a>

en: License verification succeeded
fr_FR: Vérification de licence réussie

en: Your license has been verified successfully.
fr_FR: Votre licence a été validée avec succès.

en: You have access to software updates, including feature improvements and important security fixes.
fr_FR: Vous avez accès aux mises à jour, incluant les améliorations et les correctifs de sécurité.

en: Thank you for choosing Bookly Pro as your booking solution.
fr_FR: Merci d'avoir choisi Bookly comme système de réservation

en: Proceed
fr_FR: Valider

en: Please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code. Upon providing the purchase code you will get access to software updates, including feature improvements and important security fixes. If you do not provide a valid purchase code within {days}, access to your bookings will be disabled.
fr_FR: Veuillez contacter l'administrateur de votre site Web pour vérifier votre licence en fournissant un code d'achat valide. En fournissant le code d'achat, vous aurez accès aux mises à jour du logiciel, y compris les améliorations des fonctionnalités et les correctifs de sécurité importants. Si vous ne fournissez pas de code d'achat valide dans les {days} jours, l'accès à vos réservations sera désactivé.

en: Access to your bookings has been disabled.
fr_FR: Votre accès aux réservations a été désactivé.

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator in order to verify the license.
fr_FR: Pour activer l'accès a vos réservations, veuillez contacter votre administrateur pour valider votre licence.

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code.
fr_FR: Pour activer votre accès aux réservations, veuillez activer votre licence en fournissant un code d'achat valide.

en: I have already made the purchase
fr_FR: J'ai déjà fait l'achat

en: I want to make a purchase now
fr_FR: Je veux acheter maintenant

en: Deactivate Bookly Pro
fr_FR: Désactiver Bookly Pro

en: Please contact your website administrator in order to verify the license.
fr_FR: Veuillez contacter votre administrateur pour vérifier votre licence.

en: Proceed to Bookly Pro without license verification
fr_FR: Continuer avec Bookly sans vérification de licence

en: Cannot find your purchase code? See this <a href="%s" target="_blank">page</a>.
fr_FR: Vous ne trouvez pas votre code d'achat? Regardez cette  <a href="%s" target="_blank">page</a>.

en: I will provide license info later
fr_FR: Je fournirai les infos de licence plus tard

en: To enable access to your bookings, please verify your license by providing a valid purchase code. <a href="{url}">Details</a>
fr_FR: Pour permettre l'accès à vos réservations, veuillez vérifier votre licence en fournissant un code d'achat valide. <a href="{url}">Détails </a>

en: To enable access to your bookings, please contact your website administrator to verify your license by providing a valid purchase code.
fr_FR: Pour permettre l'accès à vos réservations, veuillez contacter l'administrateur de votre site Web pour vérifier votre licence en fournissant un code d'achat valide.

en: A custom block for displaying frontend calendar
fr_FR: Un bloc personnalisé pour afficher le calendrier en frontend

en: Appointments list
fr_FR: Liste des rendez-vous

en: A custom block for displaying appointments list
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage de la liste des rendez-vous

en: Sorry, the time slot %date_time% for %service% has been already occupied.
fr_FR: Désolé. Le créneau  %date_time% pour %service% est déjà occupé.

en: The selected slot for service {service_name} at {appointment_time} is not available anymore. Please select another time slot or contact the service provider
fr_FR: Le créneau sélectionné pour le service {service_name} à {appointment_time} n'est plus disponible. Veuillez choisir un autre créneau horaire ou contacter le prestataire de services

en: This service is no longer provided.
fr_FR: Ce service n'est plus disponible.

en: Gift card type was not found
fr_FR: Le type de carte cadeau n'a pas été trouvé

en: Service was not found
fr_FR: Le service n'a pas été trouvé

en: Join
fr_FR: Rejoindre

en: No appointments found.
fr_FR: Pas de rendez-vous trouvées.

en: Show past appointments
fr_FR: Afficher les rendez-vous antérieurs

en: Invalid online meeting url
fr_FR: Url de réunion en ligne non valide

en: Would you like to pay deposit or total price
fr_FR: Voulez-vous payer un acompte ou le prix total

en: I will pay deposit
fr_FR: Je veux payer un acompte

en: I will pay total price
fr_FR: Je veux payer le prix total

en: Deposit options
fr_FR: Options acompte

en: Deposit only
fr_FR: Acompte uniquement

en: Deposit or full price (deposit by default)
fr_FR: Acompte ou prix total (acompte par défaut)

en: Full price or deposit (full price by default)
fr_FR: Prix total ou acompte (prix total par défaut)

en: If you enable "Deposit only", customers will be requested to pay only a deposit amount. If you enable "Deposit or full price", customers will be requested to pay a deposit amount or a full amount.
fr_FR: Si vous activez "Acompte uniquement", les clients devront payer seulement un acompte. si vous activez "Acompte ou prix total", les clients pourront payer u acompte ou le prix total.

en: Total deposit amount to be paid
fr_FR: Montant total de l'accompte à payer

en: Deposit value
fr_FR: Valeur de dépôt

en: Disable deposit update
fr_FR: Désactiver modification acompte

en: Pay now
fr_FR: Payer maintenant

en: Pay now tax
fr_FR: Payer taxe maintenant

en: Your task is done
fr_FR: Votre tâche est terminée

en: Dear {client_name}.
    
    Your task {service_name} has been done.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Votre tâche {service_name} a été effectuée.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Task is done
fr_FR: Tâche terminée

en: Hello.
    
    The following task has been done.
    
    Service: {service_name}
    
    Client name: {client_name}
    
    Client phone: {client_phone}
    
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    
    La tâche suivante à été effectuée.
    
    Service: {service_name}
    
    Nom du Client: {client_name}
    
    Tél. du Client phone: {client_phone}
    
    E-mail du Client l: {client_email}

en: Dear {client_name}.
    Your task {service_name} has been done.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Votre tâche {service_name} a été effectuée.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    The following task has been done.
    Service: {service_name}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour.
    La tâche suivante à été effectuée.
    Service: {service_name}
    Nom du client: {client_name}
    Tél. du Client: {client_phone}
    E-mail du Client: {client_email}

en: Show Time step
fr_FR: Afficher l'étape de temps

en: Skip time selection
fr_FR: Passer la sélection du temps

en: Time step settings
fr_FR: Paramètres étape Time

en: Optional
fr_FR: Facultatif

en: This setting allows to display the step of selecting an appointment time, hide it and create a task without due time, or display the time step, but allow a customer to skip it.
fr_FR: Ce paramètre permet d'afficher l'étape de sélection du l'heure du rendez-vous, cachez-le et créez un tâche sans heure définie, ou affichez l'étape Time, mais autorisez le client à la passer.

en: Agent ID
fr_FR: ID Agent

en: The total price for the booking is {total_price}.
fr_FR: Le prix total de la réservation est de {total_price}.

en: You selected to book {appointments_count} appointments with total price {total_price}.
fr_FR: Vous avez choisi de réserver {appointments_count} rendes-vous pour un prix total de {total_price}.

en: Coupon
fr_FR: Code promo

en: This coupon code is invalid or has been used
fr_FR: Ce code promo n'est pas valide ou a expiré

en: This coupon code has expired
fr_FR: Le code promo est expiré.

en: Discount (%)
fr_FR: Réduction (%)

en: Deduction
fr_FR: Réduction

en: Customers limit
fr_FR: Limite client

en: Usage limit
fr_FR: Limite d'utilisation

en: Number of times used
fr_FR: Nombre de fois utilisé

en: Coupons
fr_FR: Codes promo

en: Add Coupon Series
fr_FR: Ajouter série code promo

en: Add Coupon
fr_FR: Ajouter Code promo

en: Coupon code
fr_FR: Code promo

en: Export only active coupons
fr_FR: Exporter uniquement les codes promo actifs

en: New coupon series
fr_FR: Nouvelle série de code promo

en: New coupon
fr_FR: Nouveau code promo

en: Edit coupon
fr_FR: Modifier code promo

en: Mask
fr_FR: Masque

en: Enter a mask containing asterisks "*" for variables.
fr_FR: Entrer un code contenant des astérisques "*" pour les variables.

en: Once per customer
fr_FR: Une fois par client

en: Select this option to limit the use of the coupon to 1 time per customer.
fr_FR: Sélectionnez cette option pour limiter l'utilisation du code promo à 1 seule fois par client.

en: Specify minimum and maximum (optional) number of services of the same type required to apply a coupon.
fr_FR: Spécifiez un nombre de services mini. et maxi. (facultatif) du même type nécessaires pour appliquer un code promo.

en: Limit to customers
fr_FR: Limite client

en: Create another coupon
fr_FR: Créer nouveau code promo

en: No coupons found.
fr_FR: Pas de code promo trouvé.

en: All customers
fr_FR: Tous les clients

en: Discount should be between 0 and 100.
fr_FR: La réduction doit être entre 0 et 100.

en: Deduction should be a positive number.
fr_FR: La réduction doit être un nombre positif.

en: The code already exists
fr_FR: Le code existe déjà

en: It is not possible to generate %d codes for this mask. Only %d codes available.
fr_FR: Impossible de créer des codes %d pour ce masque. Codes %d uniquement.

en: Default code mask
fr_FR: Code masque par défaut

en: Enter default mask for auto-generated codes.
fr_FR: Entrer masque par défaut pour les codes auto-créés.

en: Show coupons
fr_FR: Afficher bons de réductions

en: Your coupon code if you have one
fr_FR: Votre code de réduction, si vous en avez un.

en: Group name
fr_FR: Nom du groupe

en: Number of users
fr_FR: Nombre d'utilisateurs

en: Payment methods
fr_FR: Méthodes de paiement

en: Group
fr_FR: Groupe

en: Customer Groups
fr_FR: Groupes de clients

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: New group
fr_FR: Nouveau groupe

en: Customers without group
fr_FR: Clients dans groupe

en: New Group
fr_FR: Nouveau groupe

en: Edit Group
fr_FR: Modifier groupe

en: No customer groups yet.
fr_FR: Aucun groupe créé

en: Form view in case of payment has been skipped
fr_FR: Affichage du formulaire en cas d'absence de paiement

en: Note that only common payment methods for customer and staff will be available on Payment step
fr_FR: Notez que seuls les modes de paiement courants pour les clients et le personnel seront disponibles dans l'étape Paiement.

en: No group
fr_FR: Aucun groupe

en: Skip payment step
fr_FR: Sauter l'étape du paiement

en: Total discount
fr_FR: Total remise

en: Enter the fixed amount of discount (e.g. 10 off). To specify a percentage discount (e.g. 10% off), add '%' symbol to a numerical value.
fr_FR: Entrez un montant fixe de la remise ( par ex. 10). Pour spécifier un pourcentage de remise (par ex. 10%), ajoutez le symbole '%' à la valeur numérique.

en: Settings for customers without group
fr_FR: Paramètres pour les clients sans groupe

en: Edit group
fr_FR: Modifier groupe

en: Group name is required
fr_FR: Nom du groupe obligatoire

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: All groups
fr_FR: Tous les groupes

en: No group selected
fr_FR: Aucun groupe sélectionné

en: Customer group based
fr_FR: Client avec groupe

en: Notification to customer about placing on waiting list
fr_FR: Notification au client sur le placement en liste d'attente

en: Dear {client_name}.
    
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    
    Thank you for choosing our company.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    
    Ceci est la confirmation que vous avez été ajouté à la liste d'attente pour {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    
    Merci d'avoir choisi notre société.
    
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Notification to staff member about placing on waiting list
fr_FR: Notification au membre de l'équipe sur le placement en liste d'attente

en: Hello.
    
    You have new customer in the waiting list.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    
    Vous avez de nouveaux clients en liste d'attente.
    
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. Client: {client_phone}
    E-mail Client: {client_email}

en: Notification to staff member to set appointment from waiting list
fr_FR: Notification au membre de l'équipe pour définir rendez-vous à partir de la liste d'attente.

en: Set appointment from waiting list
fr_FR: Créer rendez-vous à partir de la liste d'attente

en: Dear {staff_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    
    {appointment_waiting_list}
fr_FR: Cher/Chère {staff_name},
    
    Le créneau horaire du {appointment_date} à {appointment_time} pour {service_name} est maintenant disponible à la réservation. Veuillez consulter la liste des clients en liste d'attente et réservez un nouveau rendez-vous.
    
    {appointment_waiting_list}

en: Dear {client_name}.
    This is a confirmation that you have been added to the waiting list for {service_name} on {appointment_date} at {appointment_time}.
    Thank you for choosing our company.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}
fr_FR: Cher/Chère {client_name}.
    Ceci est une confirmation que vous avez été ajouté à la liste d'attente pour {service_name} le {appointment_date} à {appointment_time}.
    Merci d'avoir choisi notre société.
    {company_name}
    {company_phone}
    {company_website}

en: Hello.
    You have new customer in the waiting list.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Time: {appointment_time}
    Client name: {client_name}
    Client phone: {client_phone}
    Client email: {client_email}
fr_FR: Bonjour,
    Vous avez de nouveaux clients en liste d'attente.
    Service: {service_name}
    Date: {appointment_date}
    Heure: {appointment_time}
    Nom du Client: {client_name}
    Tél. Client: {client_phone}
    E-mail Client: {client_email}

en: Dear {staff_name},
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please see the list of customers on the waiting list and make a new appointment.
    {appointment_waiting_list}
fr_FR: Cher/Chère {staff_name},
    Le créneau horaire du {appointment_date} à {appointment_time} pour {service_name} est maintenant disponible à la réservation. Veuillez consulter la liste des clients en liste d'attente et réservez un nouveau rendez-vous.
    {appointment_waiting_list}

en: Notification to customer to set appointment from waiting list
fr_FR: Notification au client pour fixer un rendez-vous à partir de la liste d'attente

en: The time slot from the waiting list is now available
fr_FR: Le créneau horaire de la liste d'attente est maintenant disponible

en: Dear {client_name},
    
    The time slot on {appointment_date} at {appointment_time} for {service_name} is now available for booking. Please use the link below to approve this appointment: {appointment_booking_url}. Please note that the availability of the requested timeslot is not guaranteed, because this message is sent out to all customers in the appointment waitlist.
fr_FR: Cher(e) {client_name},
    
    Le créneau horaire du {appointment_date} à {appointment_time} pour {service_name} est maintenant disponible pour la réservation. Veuillez utiliser le lien ci-dessous pour approuver ce rendez-vous: {appointment_booking_url}. Veuillez noter que la disponibilité du créneau horaire demandé n'est pas garantie, car ce message est envoyé à tous les clients figurant sur la liste d'attente des rendez-vous.

en: To join the waiting list for a busy time slot, please select a slot marked with "(N)", where N is a number of customers on the waiting list.
fr_FR: Pour vous jindre à la liste d'attente d'un créneau horaire complet, veuillez choisir le créneau marqué d'un "(N)", où N est le nombre de clients sur la liste d'attente.

en: The time slot from the waiting list is now available.
fr_FR: Le créneau de la liste d'attente est maintenant disponible.

en: Notification for staff member to set up appointment from waiting list
fr_FR: Notification à un membre de l'équipe de créer un rendez-vous depuis la liste d'attente

en: Set appointment
fr_FR: Créer rendez-vous

en: Add customers to the waiting list despite the capacity value
fr_FR: Ajouter des clients à la liste d'attente malgré la valeur de la capacité

en: If enabled and someone is already on the waiting list, all other customers will be placed on the waiting list. If disabled, free places will be available for booking on the front-end if the number of persons matches the remaining places in appointment.
fr_FR: Si elle est activée et qu'une personne est déjà sur la liste d'attente, tous les autres clients seront placés sur la liste d'attente. Si elle est désactivée, des places libres seront disponibles pour la réservation sur le front-end si le nombre de personnes correspond aux places restantes en rendez-vous.

en: Number of persons on waiting list
fr_FR: Nombre de personne sur la liste d'attente

en: Set appointment from waiting list (success)
fr_FR: Fixer un rendez-vous à partir d'une liste d'attente (succès)

en: Set the URL of a page that is shown to clients after they successfully set the appointment from waiting list.
fr_FR: Définissez l'URL d'une page qui est montrée aux clients après qu'ils aient réussi à fixer un rendez-vous à partir de la liste d'attente.

en: Set appointment from waiting list (denied)
fr_FR: Fixer un rendez-vous à partir d'une liste d'attente (refusé)

en: Set the URL of a page that is shown to clients when the setting of appointment from waiting list is not available anymore.
fr_FR: Définissez l'URL d'une page qui est affichée aux clients lorsque la prise de rendez-vous à partir de la liste d'attente n'est plus disponible.

en: Waiting List
fr_FR: Liste d'attente

en: Show waiting list slots
fr_FR: Afficher créneau liste attente

en: Waiting list of appointment
fr_FR: Liste d'attente de rendez-vous

en: URL of booking the appointment from the waiting list
fr_FR: URL de prise de rendez-vous à partir de la liste d'attente

en: Waiting list limit
fr_FR: Limite de la liste d'attente

en: Set the limit of customers that can be added to waiting list.
fr_FR: Définissez le nombre maximum de clients pouvant être ajoutés à la liste d'attente.

en: Set 0 to disable waiting list for this service or set the required value.
fr_FR: Attribuez la valeur 0 pour désactiver la liste d'attente pour ce service ou attribuez la valeur requise.

en: Waiting list
fr_FR: Liste d'attente

en: You have been added to waiting list for appointment.
fr_FR: Vous avez été ajouté à la liste d'attente pour un rendez-vous.

en: Show chain appointments
fr_FR: Afficher rendez-vous liés

en: Browse
fr_FR: Naviguer

en: File's extension is not allowed
fr_FR: L'extension du fichier n'est pas autorisée

en: Upload directory
fr_FR: Répertoire

en: Enter the network folder path where the files will be stored. If necessary, make sure that there is no free web access to the folder materials.
fr_FR: Entrez le chemin du répertoire réseau où les fichiers sont stockés.Si nécessaire, assurez-vous qu'il n'y a pas d'accès internet gratuit à ce matériel.

en: The specified folder is not writable
fr_FR: Le dossier spécifié n'est pas accessible en écriture

en: Allowed file extensions
fr_FR: Extensions de fichiers autorisées

en: Enter file extensions that can be uploaded. For example: "png,jpg,bmp".
fr_FR: Entrez les extensions de fichiers qui peuvent être téléchargées. Par exemple : "png,jpg,bmp".

en: Files
fr_FR: Documents

en: File Upload Field
fr_FR: Champ Fichier à Charger

en: File
fr_FR: Document

en: Number of uploaded files
fr_FR: Nombre de fichiers téléchargés

en: In <b>Checkout Options</b> of your 2Checkout account do the following steps:
fr_FR: Dans <b>Checkout Options</b> de votre compte 2Checkout, effectuez les actions suivantes:

en: In <b>Direct Return</b> select <b>Header Redirect (Your URL)</b>.
fr_FR: Dans <b>Direct Return</b> sélectionnez <b>Header Redirect (votre URL)</b>

en: In <b>Approved URL</b> enter the URL of your booking page.
fr_FR: Dans <b>Approved URL</b>, entrez l'URL de votre page de réservations

en: Finally provide the necessary information in the form below.
fr_FR: Enfin, entrez les informations nécessaires dans le formulaire ci-dessous

en: Account Number
fr_FR: Numéro de Compte

en: Secret Word
fr_FR: Mot Secret

en: Multiply extras by number of persons
fr_FR: Multiplier les suppléments par le nombre de personnes

en: If enabled, all extras will be multiplied by number of persons.
fr_FR: Si activé, tous les suppléments seront multipliés par le nombre de personnes.

en: Extras Step
fr_FR: Étape supplémentaire

en: After Service step
fr_FR: Après l'étape Service

en: After Time step (Extras duration settings will be ignored)
fr_FR: Après l'étape Time (le paramètre durée supplémentaire sera ignoré)

en: Summary
fr_FR: Résumé

en: Service Extras
fr_FR: Suppléments du service

en: Show title
fr_FR: Afficher titre

en: Show image
fr_FR: Afficher image

en: Show duration
fr_FR: Afficher durée

en: Show Extras step
fr_FR: Montrer étape Extras

en: Show extras
fr_FR: Afficher les suppléments

en: Loop over extras
fr_FR: Boucle sur les suppléments

en: Loop over extras with delimiter
fr_FR: Boucle sur les suppléments avec délimiteur

en: Extras title
fr_FR: Titre supplémentaire

en: Extras quantity
fr_FR: Quantité supplémentaire

en: Extras price
fr_FR: Prix suppléments

en: Min quantity
fr_FR: Quantité minimale

en: Max quantity
fr_FR: Quantité maxi.

en: New Item
fr_FR: Nouvel article

en: Min quantity should not be greater than max quantity
fr_FR: La quantité minimale ne doit pas être supérieure à la quantité maximale

en: Extras tax
fr_FR: Taxes additionnelles

en: Book More
fr_FR: Réserver plus

en: Below you can find a list of services selected for booking.
    Click BOOK MORE if you want to add more services.
fr_FR: Ci-dessous vous trouvez une liste de services disponibles.
    Cliquez sur RESERVER PLUS pour ajouter d'autres services.

en: The highlighted time is not available anymore. Please, choose another time slot.
fr_FR: Le créneau surligné n'est plus disponible. Veuillez en choisir un autre.

en: Show "Book more" near "Next" button
fr_FR: Afficher "Réserver plus" près du bouton "Suivant"

en: Show Cart step
fr_FR: Montrer étape Panier

en: Added to cart
fr_FR: Ajouté au panier

en: Cart is empty
fr_FR: Le panier est vide

en: Oops, it looks like some items in your cart are no longer available
fr_FR: Oups, on dirait que certains articles de votre panier ne sont plus disponibles.

en: Item count
fr_FR: Nombre d'articles

en: Below you can find a list of items in your cart
fr_FR: Vous pouvez trouver ci-dessous la liste des articles de votre panier

en: Some items are no longer available
fr_FR: Certains articles ne sont plus disponibles

en: Hide cart step
fr_FR: cacher l'étape du panier

en: Total tax
fr_FR: Total taxe

en: Free/Busy
fr_FR: Libre/Occupé

en: Custom statuses
fr_FR: Statuts personnalisés

en: Add status
fr_FR: Ajouter statut

en: New Status
fr_FR: Nouveau statut

en: Edit Status
fr_FR: Modifier statut

en: Free/busy
fr_FR: Libre/Occupé

en: If you select busy, then a customer with this status will occupy a place in appointment. If you select free, then a place will be considered as free.
fr_FR: Si vous sélectionnez Occupé, un client avec ce statut occupe une place dans le rendez-vous. Si vous sélectionnez Libre, alors la place sera considérée libre.

en: No statuses found.
fr_FR: Aucun statut trouvé

en: Custom Statuses
fr_FR: Statuts personnalisés

en: PayPal ID
fr_FR: ID de PayPal

en: Your PayPal ID or an email address associated with your PayPal account. Email addresses must be confirmed.
fr_FR: Votre ID PayPal ou l'adresse e-mail associée à votre compte PayPal. L'adresse e-mail doit être confirmée.

en: Highlight special hours
fr_FR: Souligner les heures spéciales

en: Disable special hours update
fr_FR: Désactiver modification heures spéciales

en: Special prices for appointments which begin between:
fr_FR: Prix spéciaux pour les rendez-vous commençant entre:

en: add special period
fr_FR: ajouter période spéciale

en: Please select a location
fr_FR: Veuillez choisir un site

en: Staff members
fr_FR: Membres de l'équipe

en: Locations
fr_FR: Sites

en: W/o location
fr_FR: Pas de site

en: Custom settings for location
fr_FR: Paramètres personnalisés pour le site

en: Enable this setting to be able to set custom settings for staff members for different locations.
fr_FR: Activer ce paramètre pour permettre d'utiliser des paramètres personnalisés pour les membres de l'équipe sur différents sites

en: Location info
fr_FR: Info de l'emplacement

en: Location name
fr_FR: Nom de l'empalcement

en: New Location
fr_FR: Nouveau site

en: Edit Location
fr_FR: Modifier Site

en: Add Location
fr_FR: Ajouter site

en: No locations found.
fr_FR: Aucun site trouvé

en: Custom settings for location enabled
fr_FR: Paramètres personnalisés pour le site activés

en: Show location required
fr_FR: Montrer l'emplacement requis

en: Make selecting location required
fr_FR: Rendre le choix du site obligatoire

en: Default value for location select
fr_FR: Valeur par défaut pour le choix du site

en: Default settings
fr_FR: Valeurs par défaut

en: Set Default values that will be used in all locations where Use default settings is selected. To use custom settings in a location, select Use custom settings and enter custom values.
fr_FR: Définir valeurs par défaut qui seront utilisées pour tous les sites où Paramètre par défaut est utilisé. Pour utiliser les paramètres par défaut pour un site, sélectionnez Utiliser Paramètres Personnalisés et entrez les valeurs personnalisées.

en: Use default settings
fr_FR: Utiliser valeurs par défaut

en: Use custom settings
fr_FR: Utiliser paramètres personnalisés

en: Select locations where the services are provided.
fr_FR: Choisissez des sites où le service est disponible

en: Main Street
fr_FR: Rue principale

en: 2nd Street
fr_FR: 2ème rue

en: Account ID
fr_FR: ID compte

en: Merchant ID
fr_FR: ID Marchand

en: Edit custom JavaScript
fr_FR: Editer le JavaScript personnalisé

en: Your custom JavaScript was saved
fr_FR: Votre JavaScript personnalisé a été enregistré

en: Enter a JavaScript code that will be executed when the button is clicked
fr_FR: Entrez un code JavaScript qui sera exécuté lorsque l'on cliquera sur le bouton

en: Rating
fr_FR: Évaluation

en: Displaying appointments rating in the backend
fr_FR: Affichage de l'évaluation des rendez-vous sur le back-end

en: Enable this setting to display ratings in the back-end.
fr_FR: Activez cette option pour permettre l'affichage des évaluation sur le back-end

en: Timeout for rating appointment
fr_FR: Délai pour l'évaluation des rendez-vous

en: Set a period of time after appointment when customer can rate and leave feedback for your services.
fr_FR: Définissez une période de temps après le rendez-vous où le client peut évaluer et laisser un avis sur vos services

en: Period for calculating rating average
fr_FR: Période pour le calcul de la moyenne des évaluations

en: Set a period of time during which the rating average is calculated.
fr_FR: Définissez une période de temps pour le calcul de la moyenne des évaluations

en: Ratings
fr_FR: Évaluations

en: Rating page URL
fr_FR: URL de la page Evaluation

en: Set the URL of a page with a rating and comment form.
fr_FR: Définissez l'URL de la page avec un formulaire d'évaluation et de commentaires

en: URL of the page for staff rating
fr_FR: URL de la page pour l'évaluation de l'équipe

en: Add staff rating form
fr_FR: Ajouter formulaire d'évaluation équipe

en: Staff ratings
fr_FR: Évaluations équipe

en: A custom block for displaying staff ratings
fr_FR: Bloc personnalisé pour l'affichage des évaluations équipe

en: Hide comment
fr_FR: Cacher commentaires

en: The feedback period has expired.
fr_FR: La période pour le retour d'informations est expirée.

en: You cannot rate this service before appointment.
fr_FR: Vous ne pouvez pas évaluer ce service avant le rendez-vous.

en: Rate the quality of the %s provided to you on %s at %s by %s
fr_FR: Évaluez la qualité de %s qui vous a été fourni le %s à %s par %s

en: Leave your comment
fr_FR: Laissez un commentaire

en: Your rating has been saved. We appreciate your feedback.
fr_FR: Votre évaluation a été enregistrée. Nous apprécions vos commentaires.

en: Provide <b>Secret</b> and <b>Publishable</b> keys which are available in the <a href="%s" target="_blank">Dashboard</a>.
fr_FR: Saisissez les clés <b>Secrète</b> et <b>Publique</b> qui sont disponibles sur le <a href="%s" target="_blank">Tableau de Bord</a>.

en: In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
fr_FR: Dans la section <a href="%s" target="_blank">paramètres Webhooks</a> du Tableau de bord, cliquez <b>Ajouter endpoint</b> pour afficher un formulaire qui permet d'ajouter un nouvel enpoint pour les événements entrants.

en: Enter the following URL as the destination for events <b>%s</b> and click <b>Add endpoint</b>.
fr_FR: Saisissez l'URL suivante comme destination pour les événements <b>%s</b> et cliquez sur <b>Ajouter endpoint</b>.

en: Add these events: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> and click <b>Add endpoint</b>.
fr_FR: Ajoutez ces événements: <b>payment_intent.succeeded</b>, <b>payment_intent.payment_failed</b> et cliquez sur <b>Ajouter endpoint</b>.

en: Publishable Key
fr_FR: Clé publique

en: Secret Key
fr_FR: Clé secrète

en: Bookly Stripe add-on has been upgraded to support <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. You must update your Stripe settings to keep the integration with the upgraded add-on.
fr_FR: Le add-on Bookly Stripe a été mis à jour et supporte maintenant <a href="%s" target="_blank">SCA</a>. Il faut mettre à jour les paramètres Stripe pour conserver l'intégration avec le nouvel add-on.

en: 1. Make sure that <b>Publishable Key</b> is provided in <a href="%s">payment settings</a>.
fr_FR: 1. Assurez-vous que la <b>Clé Publique</b> a été saisie dans les <a href="%s">paramètres de paiement</a>.

en: 2. In the Dashboard's <a href="%s" target="_blank">Webhooks settings</a> section, click <b>Add endpoint</b> to reveal a form to add a new endpoint for receiving events.
fr_FR: 2. Dans la section <a href="%s" target="_blank">paramètres Webhooks</a> du Tableau de bord, cliquez <b>Ajouter endpoint</b> pour afficher un formulaire qui permet d'ajouter un nouvel enpoint pour les événements entrants.

en: Discounts
fr_FR: Remise

en: number of persons
fr_FR: nombre de personnes

en: number of appointments
fr_FR: nombre de rendez-vous

en: Add discount
fr_FR: Ajouter la remise

en: No discounts found.
fr_FR: Aucune remise trouvée.

en: If %s equals or exceeds %s
fr_FR: Si %s est égal ou supérieur à %s

en: Select if the discount is enabled and applied to the booking price if the conditions are met, or if it is disabled and not applied
fr_FR: Sélectionnez si la remise est activée et appliquée au prix de la réservation si les conditions sont remplies, ou si elle est désactivée et non appliquée

en: Condition to apply the discount
fr_FR: Conditions d'application de la remise

en: and the service is one of the selected
fr_FR: et le service est l'un des services sélectionnés

en: New discount
fr_FR: Nouvelle remise

en: Edit discount
fr_FR: Editer la remise

en: Set maximum value for Quantity field.
fr_FR: Définir une valeur maximale pour le champ Quantité.

en: Multiply Appointments
fr_FR: Rendez-vous multiples

en: Google Calendar event
fr_FR: Événement Google Calendar

en: With "One-way" sync Bookly pushes new appointments and any further changes to Google Calendar. With "Two-way front-end only" sync Bookly will additionally fetch events from Google Calendar and remove corresponding time slots before displaying the Time step of the booking form (this may lead to a delay when users click Next to get to the Time step). With "Two-way" sync all bookings created in Bookly Calendar will be automatically copied to Google Calendar and vice versa. Important: your website must use HTTPS. Google Calendar API will be able to send notifications only if there is a valid SSL certificate installed on your web server.
fr_FR: Avec la synchronisation "One-Way", Bookly envoie les nouveaux rendez-vous et le modifications ultérieures à Google Calendar. Avec la synchronisation "Two-Way front-end", Bookly va récupérer les événement Google Calendar et supprimer les créneaux horaires correspondants avant d'afficher l'étape Temps dans le formulaire de réservation (cela peut conduire à un délai lorsque l'utilisateur clique sur Suivant pour aller dans l'étape Temps). Avec la synchronisation "Two-Way", toutes les réservations créées seront automatiquement copiées dans Google Calendar et vice-versa. Important: votre site web doit utiliser HTTPS. L'API Google Calendar ne pourra envoyer des notifications que si un certificat SSL valide est installé sur votre serveur web.

en: Copy Google Calendar event titles
fr_FR: Copier titres des évènements Google Calendar

en: If enabled then titles of Google Calendar events will be copied to Bookly appointments. If disabled, a standard title "Google Calendar event" will be used.
fr_FR: Si activé, les titres des évènements Google Calendar seront copiés dans les rendez-vous Bookly. Si désactivé, un titre générique "Événement Google Calendar" sera utilisé.

en: Overwrite the description of the original Google Calendar events
fr_FR: Remplacer la description des événements originaux de Google Agenda

en: If enabled then the description of the Google Calendar events originally copied to Bookly will be overwritten by the Bookly appointment data after they have been edited in Bookly Calendar
fr_FR: Si cette option est activée, la description des événements de Google Agenda initialement copiée dans Bookly sera remplacée par les données de rendez-vous de Bookly après leur modification dans Bookly Calendar

en: Synchronize with Google Calendar
fr_FR: Synchroniser avec Google Calendar
